Скъпи приятели, уважаеми български творци, независимо, че сте пръснати по всички континенти на света, в сърцата си носите българския дух и частица от цялото, което ни кара да се чувстваме хора и българи. Тази година се проведе второто издание на международния литературен конкурс „Изящното перо – 2019“.
Благодаря на всички Вас, които взехте участие в него, както и на онези, които преди две години повярваха, че този конкурс ще обедини български автори от различни краища на света. Аз самата не очаквах, че ще има такъв интерес към него и че той ще се превърне в такова мащабно литературно събитие. Смятам, че поне малко сме постигнали целта, която си поставихме – да разпространяваме българското слово, защото на света винаги ще са нужни писателите и поетите, за да му вливат сила и дух. За да ни карат да усещаме вкуса на живота, да чувстваме, да провиждаме…
На членовете на журито бяха подадени получените творби, без имената на авторите, и в рамките на 21 дни те трябваше да направят своята оценка. Тази година, освен от Испания, Гърция, Австралия, САЩ, Швейцария, имаме участници и от Япония, Швеция, Франция, ЮАР, Италия, Чехия, Великобритания, разбира се и от България – на възраст от 14 до 87 години.
Благодарим и на тези от Вас, които с много възторг и топлота ни поздравяваха и изпращаха своите искрени послания. Бяхме изключително затруднени при номинирането, не само поради големия брой творби – 796 от 308 автори, но и защото много произведения бяха оценени с еднакъв брой точки. Написаното от Вас е съхранено не само между страниците. То носи Вашата енергия и позитивно послание, където и да сте и променя света към по-добро. За да го има и след нас – утре…
ПЪРВА награда за СТИХОТВОРЕНИЕ се присъжда на ”Песента на скитника“ на Димитър Христов. С еднакъв брой точки също за ПЪРВА награда са и „Пътят” на Анжела Димчева и „Просто жена…“ на Калина Томова от Чикаго.
ВТОРА награда за стихотворение – „Емили и поднебесната пчела“ на Маргарита Мартинова. С еднакъв брой точки за Втора награда е и „В началото, след края ” от Сава Василев и „Еднакви“ от Мариета Иванова – Лом.
ТРЕТА награда получава стихотворението „Спасение“ на Красимира Стойнова – Калъмбъс, САЩ. С еднакъв брой точки за Трета награда са и „Отмъщение“ от Теа Кондева – Япония и „Мъка“ на Николета Моралес – Чикаго.
СТИХОТВОРЕНИЯ на ЕМИГРАНТСКА ТЕМАТИКА:
ПЪРВА награда се присъжда на „Посоката връщане“ от Райна Недялкова – Чикаго. С еднакъв брой точки за Първа награда е и „Носталгични строфи” от Стоян Михайлов – Търговище.
ВТОРА награда – „Изгнаници” от Любомир Чернев и „Терминал едно“ от Мария Панайотова.
ТРЕТА награда – „България” от Василка Дойчева и „Еднопосочен билет“ от Николай Цанкарски – Ябланица.
СТИХОТВОРЕНИЯ на ПАТРИОТИЧНА ТЕМАТИКА:
ПЪРВА награда – „Елегия за България” от Людмил Симеонов – Свищов, „Вълшебният покрив” от Хари Спасов и „Земя завинаги” от Димитър Йовков.
ВТОРА награда – „Закъснели сънища” от Галина Певичарова, „Мярка” от Иван Антонов и „България” от Емине Мустафа Джамбазова, ученичка в 10-ти клас.
ТРЕТА награда – „Молитва за България” от Елена Влашка, „Омайнице“ от Добромира Борисова – Русе и „Родино мила” от Нонка Чардакова – с. Попинци, Панагюрско.
Категория „ЛЮБОВНА ЛИРИКА“:
ПЪРВА награда – „Родена си свободна” от Дилян Димитров – Франция и „Жертвоприношение” от Габриела Иванова.
ВТОРА награда – „Ганайка” от Цветан Бошев – Йоханесбург, Южноафриканска република, „И след това… любов“ от Петър Дидов и „Нарисувай ми любов” от Бета Наур.
ТРЕТА награда – „Сонет” от Никола Филипов – Лондон, „Остани под дъжда” от Виолета Михова и „За теб и залеза” от Марина Матеева.
Категория „ИСТОРИЯ И ТРАДИЦИИ“:
ПЪРВА награда – „Потомствено” от Павлина Павлова.
ВТОРА награда – „Нотр Дам Парижката Света Богородица” от Лозан Такев.
ТРЕТА награда – „Свещица от Свищов“ от Александра Александрова – Болоня, Италия, „Като вчера си тръгвам“ от Гюлшен Алиева – Плевен и „На Анна Ахматова“ от Мария Чулова.
За АКРОСТИХ:
ПЪРВА награда – „Азбучна поема” от Здравка Момчева – Лондон.
ВТОРА и ТРЕТА награди не се присъждат.
За АФОРИЗМИ:
ПЪРВА награда на Мая Цекова.
ВТОРА и ТРЕТА награди не се присъждат.
СТИХОТВОРЕНИЯ – Категория до 16 ГОДИНИ
ПЪРВА награда се присъжда на „Потискаш месеци наред…” от Дамла Сезгин Кемик от село Черноград, община Айтос, на 14 години.
ВТОРА награда – „На мама“ от Филиз Ахмед Палаз от Карлово, също на 14 години.
ЗА РАЗКАЗ
ПЪРВА награда се присъжда на „Шоколади за Ирина” от Златимир Коларов – София. С еднакъв брой точки за ПЪРВА награда са и „Слънчага“ от Красимир Бачков – Варна и „Душа” от Ружа Велчева – Велико Търново.
ВТОРА награда – „Жената с нежната усмивка” от Пенка Бангова и „Жар птица в нощта“ от Румяна Русева.
ТРЕТА награда – „Мечтата на стария бюфет“ от Красимира Байлс и „Антикварят” от Весела Люцканова.
За РАЗКАЗ на ЕМИГРАНСКА ТЕМАТИКА:
ПЪРВА награда се присъжда на „За да се върнеш, първо трябва да заминеш” от Свежа Дачева – Швеция.
ВТОРА награда – „Гастарбайтерски роман“ от Здравка Христова.
ТРЕТА награда – „Цветове“ от Мария Стайкова – Канбера, Австралия.
За РАЗКАЗ на ЛЮБОВНА ТЕМАТИКА:
ПЪРВА награда се присъжда на „Твоят син” от Мартин Ралчевски.
ВТОРА награда – „Не е ли страхотно” от Вероника Павлова.
В категория „ИСТОРИЯ И ТРАДИЦИИ“:
ПЪРВА награда се присъжда на „Орелът с ангелската душа” от Юлий Йорданов – Лом.
ВТОРА награда – за разказа „Звездоброеца“ от Светослава Тувенен де Стринава – Берк Плаж, Франция и за „Април на село” от Мюмюн Тахир.
За ЕСЕ:
ПЪРВА награда – за „Публицистиката на Джанюариъс Макгахан“ от Петко Мангачев.
ВТОРА и ТРЕТА награди не се присъждат.
Категория „КОЛЕКТИВНА НАГРАДА“:
Присъжда се на Литературен клуб „Калина Малина” при Народно читалище „П. К. Яворов – 1920“, Красно село – София.
Специалната награда на Салон за българска култура и духовност се присъжда на стихотворението „Изящното перо” от Цветелина Маринова – Велико Търново, написано специално за конкурса и посветено на българската общност в Чикаго.
Благодарим на всички участници!
Честито на наградените творци!
Снежана Галчева,
председател на Салон за българска култура и духовност
Чикаго, 11 ноември 2019 г.
Българското слово е. Факел който ни свети в морето на живота е пътеводна звезда към корните български Светлина и Любов !
👌🏻🙂🙂
БЛАГОДАРЯ ВИ ЧЕ ВИ ИМА БУДИТЕЛИ НАРОДНИ.ТВОРЕТЕ И МЕЧТАЙТЕ И ЗНАЙТЕ, ЧЕ МАЙКА БЪЛГАРИЯ ВЕЧНО ЩЕ Я ИМА!
Бъдете здрави и щастливи! Благодаря, че ви има. Продължавайте да давате възможност на нас творците да представяме произведенията си. До нови срещи, скъпи приятели! Благодаря ви!
Поздравления на организаторите! Където и да сме по света за всеки от нас еднакво звучи “ Аз съм българче“ и „Българин да се наричам първа радост е за мене“.
Имам един въпрос:
Има ли участие с превод на български автор в чужбина от българин.
Излючителни!
Благодаря Ви.
Особено добри са тези три:
За РАЗКАЗ на ЛЮБОВНА ТЕМАТИКА:
ПЪРВА награда се присъжда на „Твоят син” от Мартин Ралчевски.
В категория “ИСТОРИЯ И ТРАДИЦИИ”:
ПЪРВА награда се присъжда на „Орелът с ангелската душа” от Юлий Йорданов
…ТРЕТА награда – „Молитва за България” от Елена Влашка
Поезията е камбаната на душата ,а мелодията на сърцето е любовта !Българската искра да свети.
по света като факел за хората!Да не забравяме корените си защото птиците мечтаят за родното си гнездо до смърта!
Уважаеми организатори на Конкурса,
поздравявам Ви сърдечно за Българското, с което сте закърмени и носите в сърцата си независимо къде сте по Света! За съхраняването и развиването на Апостолска дейност в името на майчиния ни език!
Като дипломиран учител по история и география и специалист по История, винаги съм се гордял, че съм българин! Знам, какво е да си мигрант, защото съпругата ми-учител по математика и физика, дълги години е била по Европа.
Продължавайте да огранизирате конкурси!
Благодаря сърдечно за Вашето доверие и награда!
С нами Бог!
Поздрави на всички от Пловдив!
С уважение и признателност: Хари Спасов.
https://otkrovenia.com/bg/profile/eipril
Благодарим ви българи от цял свят. Вие сте най мощният обединител и будител на нацията ни българска! Мислете и творите за майка България за да пребъде!