На 8 ноември в България се отбелязва Денят на Западните покрайнини, в знак на солидарност и протест срещу окупацията от страна на Сръбско-Хърватско-Словенскатата държава на Българските области Струмишко, Босилеградско, Трънско, Царибродско и Кулско, предвидено в клаузите на Ньойския диктат, но извършено без санкцията на международната гранична комисия. Окупацията, извършена точно на 7 и 8 ноември 1920 година, има своето важно символично значение като форма на реванш от страна на Югославската държава, за уникалната победа на нашата войска при Сливница по време на Сръбско-Българската война от 1885 г.
След окупацията на Западните покрайнини жените 3 години носят черни забрадки, което се превръща в официален символ на протест срещу жестокото разделение на Българското население.
По този повод Гражданския комитет „Западни покрайнини“, многобройни обществени, културни и землячески организации, както и наши сънародници от Западните покрайнини, отбелязват тази дата като ден на скръб от разкъсването на част от нашия народ, която е осъдена да заплати наказанието срещу България, извършено чрез фалшификации и манипулации в Ньой през 1919 г.
Преди 95 години на тази дата в София представители на бежанските дружества от Западните покрайнини учредяват Върховния комитет „Западни покрайнини“, на който избират за свой представител големия български интелектуалец, поет и преводач, преподавателя в Софийския университет Емануил Попдимитров от село Груинци, Босилеградско. Комитетът издава вестник „Западни покрайнини“, извършва огромна хуманитарна дейност по настаняване и подпомагане на прииждащите бежанци от окупираните територии.
Наред с това Комитетът поставя пред Българското общество тежките проблеми с жестоката асимилация и терор, осъществяван върху Западнопокрайнското население от Югославските власти. Въз основа на тази обществена дейност и с помощта на нашето общество, Емануил Попдимитров развива значителна международна дейност, с която се признава статута и правата на Българите в Кралство Югославия в Обществото на народите.
И до днес Западнопокрайнското население, което живее днес в Република Сърбия, е подложено на различни форми на етническа, културна и религиозна асимилация и дискриминация, икономическо и социално разорение, принудителна миграция, вследствие на продължаващия дискриминационен политически модел спрямо нашите сънародници, въпреки многократните официални заявления и декларации на Българското и Сръбското правителство, да се ангажират с решаването на тежкото положение на нашите сънародници в Сърбия.
По повод на 99-годишнината от окупацията, Граждански комитет „Западни покрайнини“ организира 6-та конференция, която е под надслов „100 години от Ньойския диктат и съдбата на нашите сънародници в Западните покрайнини“. На този форум ще участват обществени дейци, учени, експерти, наши сънародници от Западните покрайнини, представители на обществени организации, младежи и студенти. Конференцията ще се проведе в София на 8 ноември, от 10 ч., на ул. „Гургулят“ 1.
Проф. Лозан Митев,
Граждански комитет „Западни покрайнини“