.
ОЛИМПИАДАТА ЗА ЛЕВСКИ – НА КАКВО НИ УЧИ…
На 18 февруари почитаме подвига на Левски и поднасяме цветя и венци. През останалите дни – пишем за Левски, търсим предателя и гроба му. Пишем, пишем и животът не ни стига. Писали са и преди нас, и след нас ще пишат, защото той, Апостолът, е необхватен. И сякаш само той е във времето, а ние все търсим нещо в миналото и как това „сега” ни се изплъзва, докато и то се превърне в минало, за да го упрекнем. За него, един живот, само 36 години бе достатъчен, да натрупа идеали, без да пресмята какво ще спечели: „Aко спечеля, печеля за цял народ, ако загубя – губя само мене си.” Всичко, което имаше, беше собствения му живот и той го посвети на своето Отечество, в името на Свободата и всеки човек да е равноправен, както демокрацията повелява. Левски е записвал маслините, с които се е хранил, да не ощети обществените пари, говори за европейски принципи, а днешните демократи записват откраднатите милиони в банките си и карат европейски коли. И вместо да търсим гроба му, не е ли по-добре да търсим пътя, който ще ни приближи до Левски, до неговите принципи за истинско равенство? Нека Левски е аршинът, с който да измерваме колко сме пораснали, за да се приближим до неговите завети. Не цветята и венците на паметника ще изразят нашата любов и почит, а делата ни… – ”дела трябват, а не думи…”. Но идват новите хора, тези, които не са обременени от миналото, децата, които са родени свободни и имат правото да избират.
Българските деца, родени в Чикаго, не искат да забравят езика и традициите си. Те искат да знаят своята история, своите герои, искат да научат за Левски. Всяка година виждаме с какво вълнение децата от десетте български училища в Чикаго се подготвят за викторината за Левски, едва научили буквите – и вече рецитират стихове за Левски. Пеят или танцуват, рисуват или спортуват, те го правят с радост и възторг, и знаят, че го посвещават на Левски. Ние вярваме, че „те носят частица от Левски в себе си”, както каза доц. д-р Ефрем Ефремов на откриването на Олимпиада „Левски“ – 2020.
И тази година, след емоционалната програмата от танци, стихотворения и викторината, децата спортуваха под професионалното ръководство на Станислав Станимиров, президент на БАЦКН и спортен треньор -хвърляха топка, бягаха с препятствия, скачаха по примера на Левски – „Лъвски скок” и получиха олимпийски медали с образа на Левски, осигурени от Олимпийски клуб „Васил Левски”.
Прекрасно е, че всички заедно в Чикаго – училища и организации, обществени дейци, деца, родители и учители се доближаваме до заветите на Левски, защото посяваме семена на познанието в децата – новите хора, които ще почитат демократичните принципи. ”Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи.“ – ни учи Левски. Техните знания и постижения днес са залог за свобода и достойнство, залог за почит към геройската саможертва на Левски и надежда за една истинска демократична България – „Свята и чиста република”, както мечтаеше Левски.
БЛАГОДАРНОСТИ
Олимпиадата за Левски в Чикаго е още един повод да осъзнаем колко важно е да се подхранва познанието при децата чрез колективни състезания – викторини, изкуство или спорт. Затова трябва да благодарим на организаторите – Българо-американския център за културно наследство, в пряко и активно сътрудничество с Център „Магура” – на Надя Желязкова, Валя Лимов, Станислав Станимиров и Олимпийски клуб „Васил Левски”, с представител Ники Василев.
Нашата специална благодарност отправяме към Иван Анчев, генерален консул на Р. България в Чикаго, който през всичките четири години беше с нас на Олимпиадите за Левски, но не служебно, а като човек, на когото не му е безразлично бъдещето на българската общност, изпитва радост и насърчава всяка обществена проява на сътрудничество и съпричастност. Той получи благодарствено писмо, придружено с грамота и олимпийски медал, връчени му от Станислав Станимиров, президент на БАЦКН.
И, както всяка година, и тази – Националният музей „Васил Левски“ в Карлово ни изпрати календари и книги, които бяха раздадени на училищата-участници: БУ „Джон Атанасов”, БУ „Св. Иван Рилски Чудотворец”, Малко българско училище, БУЦ „Знание”, БУ „Нов Живот”, БУ „Нови хоризонти”, БУ „Алеко Константинов”. Златина Костов, д-р и преподавател по история в БУ „Джон Атанасов”, водеща на Олимпиадата, успя да създаде прекрасна атмосфера, както и учителите Андрей Карталян – БУ „Джон Атанасов“ и Стоян Дечев – Малко българско училище, които водеха викторината.
Благодарствено писмо получиха участниците в Олимпиадата от Държавната агенция за българите в чужбина. Малката Анисия Ботева прочувствено декламира стихотворение за Левски, а фолклорните състави от деца към „Верея” на Константин Маринов и „Хоро” на Иринка Гочева създадоха бодро настроение. За това имаше заслуга и Добромир като диджей.
Благодарност изказваме и на Стоян Дечев от Македонска организация „Пирин”, както и на Никола Масларски от братство „Хайдути”, за множеството книги и календари, които раздадоха на училищата. Младите доброволци – Дона Димитрова, студентка по арт, и Яна Кийн, които подготвиха материалите за интерактивното рисуване, се справиха отлично с наплива на децата, желаещи да рисуват.
Благодарности на писателката Райна Недялкова-Качулкова, за поднесените стихотворение и приветствие.
Благодарим на българските медии, които са винаги с нас: В. „България Сега”, „България”, BG Voice, сайта „Eurochicago” и всеотдайния редактор Мариана Христова, ‘’Chicago.bg’’ на Ники Василев, ние имахме добра реклама и възможност да публикуваме.
Имаше и спонсори, на които благодарим за подадената ръка: ресторант „Механата” в лицето на Тошка Недкова – винаги съпричастна и готова да ни помогне, Русен Русев – RUNWAY REALTY, счетоводна къща „Златан Буюклиев“, магазин „Сердика“, Auto Trans Solution.
И накрая, не на последно, а на първо място – дълбок поклон към всички деца – участници в Олимпиада „Левски“ – 2020, поклон към родителите, които посвещават свободното си време на тези забележителни обществени събития и дават достоен пример на децата си зад граница – да уважават и милеят за българските традиции, за българските герои, пожертвали живота си за Свободата на България.
Кина Бъговска
.