КИЦ „Босилеград”, Столична община – Дирекция „Култура“ и Граждански комитет „Западни покрайнини” отбелязаха 147 години от гибелта на Левски и 15 години от откриването на паметника на Левски в Босилеград.
Културната част от програмата започна на 19 февруари, от 14,00 часа, в салона на КИЦ-а. Председателят Иван Николов поздрави гостите и вдъхновено говори за значението на името и делото на Левски, и отново рязко се разграничи от общинските власти „…които не разбират и вътрешно не приемат Левски, които го предадоха и го злоупотребиха за евтин политически пиар, и които правят фалшиви поклони с фалшиви цветя пред неговия бюст-паметник, а същевременно честват Деня на освобождението на Босилеград от „българските фашистки окупатори”.
Николов припомни и за другите отворени въпроси, които в последните три години изостриха отношенията между КИЦ „Босилеград” и Община Босилеград – паметната плоча за жертвите на Босилеградския погром, обучението на майчин език, идеологическите названия на улиците „Йосип Броз Тито” и „Георги Димитров”, свободата на словото, правата на човека, демокрацията, свободното движение на хора, стоки, идеи и капитали през границата и пр.
В едночасовата културна програма режисьорът Стефан Джамбазов представи и прожектира 20-минутен документален филм „Левски и ние”. Филмът е заснет през 1987 г. и е бил забранен от тогавашната комунистическа власт.
Хор „България”, под диригентството на маестро Валентин Бобевски, блестящо изпълни известни български родолюбиви песни.
След това шествието се отправи към паметника на Левски, където консулите Илия Бонджолов и Петър Данов поднесоха венец от името на Генералното консулство на Р. България в Ниш.
.
КИЦ „Босилеград“
.