Материали, съдадени от четири български задгранични училища, намиращи се съответно в Париж, Будапеща, Дъблин и Прага, в рамките на проекта „Традиционни пролетни празници в Европа“ – „Еразъм +“, 2014-2016 г. Разработените от тeзи училища материали, които са на пет езика, могат да са полезни и за други български училища в чужбина. Те могат да послужат и на учениците да представят българските празници на техни съученици от местните училища.
––––––––––––––––––––––––––––
Сборник от ученически творби по проекта
„Традиционни пролетни празници в Европа“ – „Еразъм+“, 2014–2016 година
В продължение на две години учениците от четири европейски училища, в които се изучава български език – училище „Кирил и Методий“, включващо детска градина „Зайченцето бяло“ в Париж, БСОУ „Д-р Петър Берон“ в Прага, Българско училище за роден език в Будапеща и училище за български език „Азбука“ в Дъблин – работиха под ръководството на техните учители. В продължение на две години те изучаваха българските пролетни традиции като част от техните дълбоки корени, но също така и традициите на страната, в която живеят, а благодарение на проведения обмен между училища – и традициите на останалите три партньорски страни. В същото време те обогатяваха и познанията си по български език – езикът на този проект, езикът, на който те общуваха помежду си – представяха творбите си, пяха песни, рецитираха стихотворения, пресъздаваха традициите или участваха в тях, езикът, на който проведоха незабравими срещи, запознанства, езикът, на който изразяваха емоциите си, възхищението си, чувствата си. Езикът, на който откриха нови култури и нови хоризонти.
Сборникът от ученически творби е плод на усилията на учениците, положени в изучаването на традиционните пролетни празници и на изучаването на българския език.
Понятието традиционни пролетни празници се разбира в широк смисъл. То включва както празниците, свързани с фолклорните или религиозни традиции, така и тези, възникнали в наши дни, но превърнали се в традиция за съответната страна.
Творбите отразяват чувствителността, индивидуалната творческа нагласа на авторите в зависимост от възрастта и нивото им на владеене на български език. Създадени в рамките на вътрешноучилищни конкурси, оценени и класирани от учители, родители и ученици, публикуването на творбите в настоящия сборник e награда за труда, усилията и таланта на нашите ученици.
Педагогическият наръчник е изработен също в рамките на проекта „Традиционни пролетни празници в Европа“ на програмата „Еразъм +“, от преподавателските екипи на четирите български училища, партньори по този проект.
Този проект е истинско предизвикателство за преподавателите. Развиващи дейността си в чуждоезикова среда, четирите учебни заведения имат за цел да запазят и популяризират един от считаните за рядък език в Европа – българския. В продължение на две години преподавателите експериментират различни методи и подходи, целящи да обогатят знанията на учениците по темата на проекта. Предвид факта, че партньорите са училища, в които се преподава български език, намиращи се в четири европейски столици, работата по проекта се насочи към изучаването не само на българските традиционни пролетни празници, но и на пролетните празници на страните, в които се намират училищата. В същото време преподавателите по български език и литература се придържат към изискванията на официалните учебни програми на МОН, както и се съобразяват със спецификата на обучението във всяко училище, произтичаща от особеностите на учениците – различно ниво на владеене на български език.
Не на последно място, предизвикателство е и възпитателната цел на проекта – възпитаване на учениците в духа на българската, но и на европейската ценностна система.
Целите на настоящия наръчник са едновременно скромни и амбициозни. Той е предназначен за всички, които работят в областта на преподаването на български език. Чрез него се споделят добри практики с преподавателите в чужбина, които извършват обучение по български език като роден или чужд. Той може да послужи за насърчение и пример за използване на народните традиции за разнообразяване на методите на преподаване. В същото време партньорските екипи се надяват, че сборникът може да даде интересни идеи на автори на учебни помагала, на методики и ръководства за преподаване на български език в чужбина и др.
Сборникът включва две части.
В първата част са предложени избрани уроци, илюстриращи работата на преподавателите по темата на проекта.
Във втората част е представена система за оценяване на педагогическата работа и усвояването на знанията в рамките на проекта. Оценяването се прави на три различни етапа от проекта и за различните нива на учениците.
Наръчникът е създаден в помощ на преподавателите, в рамките на тяхната педагогическа работа. Материалите могат да бъдат използвани така, както са предложени, или да бъдат адаптирани в зависимост от нуждите и спецификите на обучението. Те могат да послужат като модел за реализиране на други образователни проекти и работа по други тематики.
.