Актуална информация за мерки и ограничения на придвижването в Европа и по света – информация от пресцентъра на МВнР
Румъния – Считано от 22.00 ч. на 22 март 2020 г., се забранява влизането на територията на Румъния през ГКПП на държавната граница на чуждестранни граждани и лица без гражданство, с изключение на случаите, когато преминаването се извършва транзит през установените за целта със съседните страни транзитни коридори.
По изключение на територията на Румъния е разрешено влизането на чуждестранни граждани и лица без гражданство, принадлежащи към следните категории:
– членове на семейство на румънски граждани, както и членове на семейството на гражданите на други държави-членки на ЕС и Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария, пребиваващи в Румъния;
– лица, които притежават виза за дългосрочно пребиваване, разрешение за пребиваване или друг документ, еквивалентен на разрешението за пребиваване, издадено от румънските власти, съгласно правителствената наредба за спешни случаи № 194/2002 относно режима на чужденците в Румъния, или еквивалентен на тях документ, издаден от властите на други държави, съгласно законодателството на ЕС;
– лица, които пътуват в изпълнение на професионален ангажимент, удостоверен с виза, разрешение за пребиваване или друг еквивалентен документ;
– дипломатически или консулски представител, персонал на международни организации, военен персонал или персонал, предоставящ хуманитарна помощ;
– пътници в транзитно преминаване, вкл. тези, които са репатрирани в резултат на предоставяне на консулска защита, както и такива пътуващи по наложителни причини (медицински или семейни).
– лица, които имат необходимост от международно закрила, или по други хуманитарни причини.
Босна и Херцеговина – Към 22.03.2020 г. съществува възможност за връщане на български граждани от летище Сараево в България, посредством полет с трансфер в Истанбул, Будапеща и Загреб. Множество авиокомпании редуцираха или спряха полетите си от и за Босна и Херцеговина. Предвид динамичната обстановка, пътуващите следва да осъществяват контакт със съответната авиолиния преди предстоящ полет.
Великобритания – Към 22 март 2020 г. директни полети до България изпълняват следните авиокомпании: „България Еър“, „Бритиш Еъруейс“, „ИзиДжет“, „Райънеър“ и „Уизеър“. Директните полетите се изпълняват по следните маршрути:
– Манчестър – София /Изи Джет/
– Ливърпул – София /Райън Еър/
– Бирмингам – София /Райън Еър/
– Лондон – Варна /Уизеър/
– Лондон – Пловдив /Райън Еър/
– Лондон – София /България Еър/
– Лондон – София /Бритиш Еъруейс
– Лондон – София /Райън Еър/
– Лондон – София /Изи Джет/
– Лондон – София /Уизеър/
„Райън Еър“ препоръчва на всички свои клиенти, чийто полети са били отменени, да презаверят своите билети за полет до 25 март 2020 г., когато се очаква броят на полетите да бъде значително редуциран.
„България Еър“ има отменени полети на следните дати: 22.03.2020 г., 23.03.2020 г., 27.03.2020 г., 29.03.2020 г., 01.04.2020 г., 25.04.2020 г.
„Изиджет“ ще преустанови голяма част от полетите си от 24.03.2020 г. На пътниците се предлага да презаверят безплатно своите билети за по-късна дата. Очаква се възможностите за директни полети до България да бъдат все по-ограничени във времето. Към момента няма ограничения за извършване на летищен трансфер и транзитен престой на територията на Обединеното кралство.
Ливан – Обявено е решение на правителството да делегира права на армията и силите за сигурност за контролиране спазването на въведените мерки за борба с разпространението на COVID–19 в Ливан. Рязко влошена е епидемиологичната обстановка в страната. Към момента Ливан навлиза във фаза на разпространяване на заболяването, а броят на официално установените случаи на COVID–19 бележи рязко увеличаване.
Кувейт – Считано от 22 март 2020 г. за неопределен период от време се въвежда полицейски час от 17.00 часа до 04.00 часа. При необходимост от напускане на дома кувейтските граждани са длъжни да поискат разрешение „онлайн“ на специален сайт на гражданска защита, като правителството гарантира бързо получаване на разрешенията. Всеки, който наруши полицейския час, ще бъде наказван със затвор до 3 години и с глоба от около 30 хил. евро. Удължен е с две седмици до 12 април 2020 г. срокът, в който се спира работата на министерствата, ведомствата, агенциите и подчинените им държавни структури, неангажирани пряко в борбата с коронавируса. Решението се отнася и до всички търговски обекти, както и обекти предполагащи, събиране на хора без продаващите хранителни стоки и аптеките.
Йордания – В сила е извънреден режим, чието прилагане в йорданските градове и в столицата Аман се гарантира от полицията, службите за сигурност и армията. Съобщава се за 392 задържани нарушители само за миналия ден. В Аман се наблюдава относително движение на автомобили с йорданци, упълномощени да работят в условията на режима на забрана, докато в провинциалните градове движението е крайно слабо. Всички задържани нарушители ще бъдат обект на обвинителни актове от прокуратурата. В сила са указания за самостоятелна карантина и изолиране, които са валидни за пристигащите от зони на болестта в чужбина, включително и за йордански поданици, които могат да влизат в Йордания.
Обединени арабски емирства – Към 22 март забрана за влизане в Обединените арабски емирства има за всички лица, притежаващи виза за дългосрочен престой, туристическа виза и за такива от държави с безвизов режим или т.н. visa upon arrival. На емиратските граждани е забранено да напускат страната. Считано от 21 март всеки, включително и граждани на държави от Съвета за сътрудничество в Персийския залив, и независимо от негова изходна дестинация, пристигнало в ОАЕ трябва да се подложи на 14 дневна карантина. За хората, които нямат роднини и място, на което да отседнат за срока на карантината, ще се създадат специални центрове от властите. Считано от 22 март се затварят за посещение публичните и частни плажове, паркове, басейни, кина, театри и спортни зали за период от две седмици. Ресторантите и кафенетата могат да работят само с 20% от капацитета си. Заведенията могат да изпълняват поръчки за доставки на храна. Считано от 24 март се спира разпространението на всички печатни вестници, списания и рекламни материали. Забранява се разпространението на такива издания в жилищните комплекси, ресторанти, кафенета, хотели, спортни и здравни центрове, клиники, чакални в публични и частни институции.
ПОЛЕТИ ЗА РЕПАТРИРАНЕ
Чехия, Латвия, Литва, Австрия и Гърция обявиха, че организират полети от редица дестинации до столиците си в периода 21 – 24 март, за да репатрират свои граждани, като обявиха, че могат да превозят и други граждани на Европейския съюз.
Чехия организира полет на 24 март от Филипините по линията Манила-Себу-Прага с час на излитане от Манила в 0:10 и от Себу в 2:15 ч. Около 50 места има за пътници от други държави-членки на ЕС при условие, че тези страни могат да изведат след това гражданите си от Чехия.
Чехия организира полети на 24 март и от Хургада, Египет с час на излитане 6:05 местно време, от Виетнам – излитане от Ханой в 8:10 ч. местно време.
Гражданите, които искат да използват тези полети за завръщане, е необходимо да се свържат с посолствата на Чехия в Манила, Кайро и Ханой, които координират репатрирането на място.
Латвия организира полет на „Балтик еър“ от Тбилиси, Грузия на 23 март. Самолетът е със 141 места.
Литва организира полет за репатриране на граждани на Латвия, Литва и Естония и Испания от индонезийския остров Бали на 24 март с излитане от Денпасар в 3:24 местно време. В самолета има 220 места.
Австрия организира полет от Вашингтон на 23 март с час на излитане от летище „Дълес“ в 21:00 и пристигане във Виена на 24 март в 10:25. Самолетът е с капацитет 306 места.
Австрия организира полет от Кайро на 22 март, излитащ в 06:00 местно време и пристигащ във Виена в 08:40. Самолетът е с капацитет 212 места. Гражданите на ЕС могат да заявят интереса си в посолството на Австрия в Кайро.
Гърция организира полети на 22 март от Тбилиси в 15:30 ч. местно време и от Белград (не е потвърден). В случай, че при пристигане в Атина гражданите нямат организират транзитен полет до своята държава, те остават под 14-дневна карантина.
Полша също организира полети, отворени и за граждани на други страни от ЕС, по програмата „Полет към дома“. Програмата включва срещу заплащане от гражданите чартърни полети, изпълнявани от авиокомпанията ЛОТ до Варшава. Резервации за чартърни полети на ЛОТ по тази програма следва да се правят чрез полските посолства и консулства по места. Преди пристигането си във Варшава с такива полети гражданите на държавите-членки на ЕС е необходимо да имат организиран транспорт до своите страни след това. Полетите на ЛОТ по тази програма са посочени на сайта https://m.lot.com/pl/pl/lot-do-domu, който се обновява непрекъснато.
Австрия и Германия организират допълнителни полети за репатриране, включително и на други европейски граждани.
Германия и Австрия обявиха още полети за репатриране на свои граждани от трети страни като на борда на самолетите ще допускат и граждани на други държави от ЕС.
Германия организира полет, с който да репатрира гражданите си от Сан Хосе, Коста Рика на 22 март в 11 ч. (местно време), който ще лети до Франкфурт на Майн. Гражданите на ЕС, които искат да се възползват от полета, трябва да се обърнат към посолството на Германия в Коста Рика.
Австрия организира допълнителни полети за репатриране на своите граждани, в които могат да се включат и граждани на други страни от ЕС, от следните дестинации:
От Мексико Сити през Канкун до Виена на 24 март. Самолетът излита в 14:10 ч. (местно време) и пристига във Виена на 25 март в 12:30 ч. (местно време)
От Канкун, Мексико до Виена, излитащ на 24 март в 17:30 ч. (местно време) и пристигащ в 00:30 ч. (местно време) на 25 март
От Пунта Кана, през Хавана до Виена, излитащ от Пунта Кана в 15:30 ч. (местно време) и пристигащ във Виена на 25 март в 10:30 ч.
От Хавана, Куба до Виена, потеглящ на 24 март в 19:10 ч. (местно време) и кацащ в 10:30 ч. (местно време) на 25 март
От Барселона до Виена на 25 март. Самолетът излита в 19 ч. (местно време) и пристига в 21:30 ч.
Гражданите на ЕС, които искат да се възползват от посочените полети, могат да заявят интереса си в посолството на Австрия в съответната държава.
Великобритания организира полет за репатриране своите граждани от Перу, включително и на граждани на ЕС.
Великобритания обяви, че ще изпрати самолет до Лима, който да репатрира граждани на кралството, намиращи се в Перу. На борда на самолета ще бъдат допускани и граждани от страни на ЕС. Той ще излети от летище „Хийтроу“ днес. Планирано е полетът да се реализира от Лима на 23 март и да пристигне обратно във Великобритания на 24 март. Очаква се потвърждение на точните часове на излитане и кацане.
Гражданите на ЕС, които искат да се възползват от полета, трябва да се обърнат към посолството на Великобритания в Перу. Крайният срок за заявяване на място е 23 март, 8:00 ч. по Гринуич. Би следвало да се има предвид, че местата на полета са ограничени и британските власти не могат да гарантират извозването на всички граждани, ако полетът се запълни.
Българското Външно министерство припомня, че обявените полети за репатриране на граждани, организирани от държави от ЕС, от които могат да се възползват и други европейски граждани, може да се видят на сайта на МВнР, в секция „Коронавирусът – какво да правим“ – https://www.mfa.bg/bg/customnews/main/24736
.