Известният иноватор, инж. Марин Мидилев, отказва да се публикува негов доклад на Петата международна конференция „Индустрия 4.0„, която ще се проведе в България. Той е изпратил писмо до Националния организационен комитет на конференцията, с копие до различни български институции и медии, обясняващо причините за отказа от участие в конференцията.
Г-н Мидилев се обърна към нашето издание и ни прати за публикуване този доклад, който е в суров, недовършен вид. Темата му е „Инструменти и роботи на интегрирани комплекси от земеделие 4.0 (промишленост 4.0) за целите на залесяването и създаването на овощни насаждения“. (Съдържанието на доклада – по-долу в публикацията.) Докладът е бил изпратен вече на международни организации, имащи отношение към проблематиката.
В писмото си до Националния организационен комитет на конференцията „Индустрия 4.0“, което е с копие до президента Радев, премиера Борисов, министрите от кабинета, главния прокурор, председателя на ВАС и медиите, инж. Мидилев казва:
„Притежавам серификат от МЕНСА с IQ 168 – покрил съм теста за интелигентност на 99%. Явно атестиралите ме са покрили този тест на над 150%, за да ме обявят за „некадърник“. Служебната бележка, която ми бе връчена за уволнение, бе „поради невъзможността да бъде използван“. Оригинала неподписаната заповед от Министъра на Отбраната за уволнение все още намира в Оперативния Архив на Министерството на Отбраната, заради фалшифицирания му подпис.
Получените до този момент отговори от служители в това Министерство, Решенията на Върховен, Административен съд, Прокуратура, Министри с откази, както и мълчаливи откази, ме навеждат на мисълта, че те също са покрили теста за интелигентност на над 150 % и потвърждават факта, че съм „некадърник“ и не мога да бъда използван!
- Информация за предложенията ми за комплексна роботизация можете да намерите и на други международни сайтове на международни форуми и симпозиуми, различни от вашия, без препратки към вашия сайт.
- Репликите, отправени към мен в времето:
а/ „Дайте да спрем първите, за да може останалите да ги настигнат!“
б/ „Трябва да бъдем творчески колектив.“
в/ „Трябва да ти бъда началник и съавтор, екипът трябва да работи на минимална заплата!“
г/ „Дай си идеята и се махай!“
д/ „В твоята дейност няма никакви иновации!“
е/ „Усвояваме заедно“
и т.н.
- Имам следните въпроси:
а/ Какво стана с предложението ми за роботизирани крака към инвалидни колички за преодоляване на препятсвията стълбища!?
Б/ Какво стана с технологиите за разминиране на минни полета, както и за утилизация на боеприпаси?! (Май отговорът се крие в служители на Института по отбрана.) Този отговор можете да го получите от група министри.
В/ Какво стана с предлагания от мен неведнъж технологичен Парк по Агророботика!? Ами отговорът е в служители от института по Агростратегии и иновации в земеделието, Министерството на земеделието, Търговско-промишлената палата и т.н.
Все още това за много е в сферата на научната фантастика – „калинки“, „назначени капиталисти“, назначени бизнесмени“, „чантаджии“, „феодални старци“ и т.н.
Май „търтеите“ в кошера надвишиха критичния максимум.“
Целият текст може да се види тук – pismo.
–––-
Следва съдържанието да доклада на Марин Мидилев.
Инструменти и роботи на интегрирани комплекси от земеделие 4.0 (промишленост 4.0) за целите на залесяването и създаването на овощни насаждения
Автор: инж. Марин Мидилев
Резюме: Един от най-големите проблеми на глобалното затопляне е обезлесяването, в резултат на пожари, незаконно изсичане на дървета, замърсяване на почвата. Процесът на залесяване (засаждане, чрез производство на разсад за разсад се извършва главно чрез ръчна дейност) е монотонен и непривлекателен труд. Методите, използвани чрез залесяването, извършени от доброволци, също не са толкова ефективни. Възможностите за биологично производство, събиране и доставка на плодове и зеленчуци (по-специално технологии за производство на плодове и многогодишни растения), които интегрираните комплекси могат да осигурят чрез модификации, ще имат максимална ефективност при залесяването.
Климатично-планетарна спешна ситуация: „Промените в климата и загубата на биологично разнообразие са най-належащите световни предизвикателства днес, представляващи екзистенциална заплаха за човечеството. Планирането на планетарната авария е прагматичен отговор на известен риск. Това е застрахователният план на човечеството за оцеляване и за осигуряване на дългосрочно здраве и благополучие в рамките на планетарните граници.“ – Римски клуб.
През септември 2019 г. Римският клуб стартира Планетарен авариен план, в кулоарите на срещата на върха на ООН за климата в Ню Йорк. Планът, който е изготвен в партньорство с Института за изследване на влиянието върху климата в Подсдам, представя набор от ключови политически лостове за справяне с междусекторните предизвикателства за изменението на климата, загубата на биологично разнообразие, здравето и благополучието на хората. Той подчертава визия за трансформация и регенерация, пътна карта, която правителствата трябва да въведат в действие за десетилетие, в което пътят за развитие на нашата планета е насочен към този, който по своята същност е полезен за всички живи видове.
Въпреки че темпът за обезлесяване в световен план намалява в периода от 2015 до 2020 г., то е около 5% (10% обезлесяване и 5% залесяване) или загубата на гора е от порядъка на 10 милиона хектара. От 1990 г. загубата в планетарен мащаб се оценява на приблизително 420 милиона хектара. (http://www.fao.org/forest-resources-assessment/2020/en/)
Възстановяването е на два принципа – самозалесяване и залесяване (създаване на плантации), самозалесяването е около 93%.
На базата на статистически данни, публикувани на сайта на Световната Организация по Земеделие и Прехрана към ООН, към момента населението на света е около 7,78 милиарда души и се очаква до 2050 г. да достигне над 10 милиарда. Очаква се търсенето на храна да се увеличи с около 50%. Горите действат като храна, лекарства и гориво на повече от 1 милиард население. Освен че помагат да се отговори на климатичните промени и да се защитят почвата и водите, горите държат ¾ от биологичното разнообразие на планетата. Горите също са суровина за много продукти и са свързани с услуги, допринасящи за социално-икономическо развитие, и са особено важни за стотици милиони хора в селските райони, включително най-много на най-бедните на планетата.
На 6 ти март 2015 г. ООН прие Програма за Устойчиво Развитие до 2030 година. Програмата включва 17 Цели За Устойчиво Развитие (ЦУР) и към днешна дата включва 231 уникални индикатора. (Индикаторите са 247, но 12 се повтарят в две или повече цели.) Дейностите по залесяване са свързани към всички ЦУР директно или индиректно, като основно пряко отношение имат към ЦУР:
- Запазване, възстановяване и стимулиране на устойчивото ползване на сухоземните екосистеми, устойчиво стопанисване на горите, борба с опустиняването и преустановяване на деградацията на почвата и пристъпване към регенерирането ѝ, както и прекъсване на загубата на биоразнообразието;
- Предприемане на спешни действия за борба с климатичните промени Свързани и въздействието им;
- Осигуряване на устойчиви модели на потребление и производство.
Промяната на климата също налага да се засаждат, колкото се може повече дървета. Учените по цял свят са единодушни, че планетата се затопля, и то с безпрецедентни темпове.
Засаждането на милиарди дървета по света е най-добрият и в същото време най-евтиният начин да се поглъща въглеродният двуокис от атмосферата, обявиха учени през 2019 г. „Тази… количествена оценка показва, че възстановяването на горите не е само едно от най-добрите наши решения за изменението на климата, а тя е водещото решение“ – заяви проф. Томас Кроутер от швейцарския университет ETH Zurich, ръководител на проучване.
Определение за „Гора“: земя с покритие от дървесни корони (или съответна гъстота на насажденията) на повече от 10 % и с площ, по-голяма от 0,5 ha. Дърветата би трябвало да могат да достигнат височина от поне 5 m в зряло състояние при естествени условия. („ЗЕЛЕНА КНИГА“ относно опазването на горите и информацията за горите в ЕС: подготвяне на горите за изменението на климата).
За условията и реда за залесяване на горски територии и земеделски земи, използвани за създаване на специални, защитни и стопански гори, и на гори в защитени територии, инвентаризация на създадените култури, тяхното отчитане и регистриране в Република България е създадена Наредба №2 от 7 февруари 2013 г., публикувана в Държавен Вестник, бр. 16 от 19 февруари 2013 г. Документът може да се ползва като базов с изменение или допълнение във всички части на Света, като се вземат в предвид климатичните особености на базата на географския район, за вида на дървесните видове, подходящи за залесяване. Залесяването е по два способа – чрез семена и чрез фиданки. Масовите способи за залесяване са ръчни и механизирани. И двата способа ползват голямо количество енергия на хора, както и енергия от изкопаеми източници. Спрямо техниката и технологиите от Индустрия 4.0 те са неефективни, поради ниския коефициент на полезно действие. Техниката и технологиите от Индустрия 4.0 се базират на дронове и мобилни роботи, които са електрически превозни средства, ползващи мобилни зарядни станции, базирани на алтернативни (зелени) първоизточниции на енергия.
Тази наредба се взема като база за проектиране и конструиране на Интегрирани комплекси за залесяване чрез фиданки с покрита коренова система – основно микронизирани фиданки.
Принципът на действие е идентичен с принципа на действие от Интегрирани Комплекси за биологично производство, беритба и доставка на плодове и зеленчуци, като различията са основно в конструкцията, поради по големия посадъчен материал, по-големите разстояния в схемите за засаждане, особеностите на релефа, особеностите на почвата. Действията се заключават в изкопаване на гнезда в почвата и поставяне на посадъчния материал (микронизирани растения в биоразградими гилзи) в гнездата.
Базовата организационна структура има следните елементи:
1. Технология за производство на пикиран (микронизиран разсад);
- Транспортни средства-основно на електрическа мобилност за доставка на касетките с разсада до комплекса за залесяване (транспортните средства могат да бъдат автономни).
- Комплексът за залесяване има:
А/ Един или няколко мобилни робота (работни платформи), извършващи действията по самото залесяване – изкопаване на гнездата, поставяне на микронизираните фиданки в гнездата и уплътняване на почвата около тях;
Б/ Базов модул, служещ за агрегатиране на енергия, временен склад за пълен и празен амбалаж, МТО станция, основен модул за управление;
В/ Транспортиращ робот на пълен и празен амбалаж (касетки) между Базовия модул и работната платформа, снабден и с елемент за прехвърляне на ел. енергия към работната платформа.
Работната платформа (шасито на мобилния робот) спрямо начина на придвижване може да е колесно (със задвижване 4Х4: 6Х6 или 8Х8), като електродвигателите са монтирани вътре в колелата; верижни (тракови) или крачещи с 4, 6 или 8 крака.
Действията по засаждане (залесяване) спрямо работната платформа могат да се извършват фронтално, бордово или под самата платформа. Работната ръка или ръце, в зависимост от действията, може да има от едно до 6 степени на свобода. Инструментът за изкопаване на гнездата също може да бъде с много варианти – базиран на работни глави за сондажни дейности – коронен тип и други, както и на свредели – механизирани и ръчни.
Проектирането и конструирането ще е в зависимост от вида на почвата и размера на гнездата (дълбочина и диаметър).
Най-трудоемкото създаване на плантации чрез микронизирани фиданки по схема на засаждане е в местности с наклон на ската до 60%. Работните платформи могат да бъдат базирани както на видове мобилни роботи, така и на базирани на водородни клетки дронове.
Видове мобилни роботи – работни платформи и транспортиращи платформи, имащи приложение при създаване на плантации чрез микронизирани фиданки, в месностни с наклон на ската до 60 градуса.
- НАСА Марс 2020, Atlete
2. I robot – 710 мулти мисионен робот Кобра технология
- Boston dinamics – Spot, Handle
- leo rover robot
- Други
Концептуални модели на роботи и роботизирани платформи за залесяване на микронизирани фиданки до ъгъл на ската 60 градуса.
1. От Анна Карин Бергквист – Шведски дизайнер, проектиран от Института по дизайн Умеа в Швеция
2. Логическо решение вариант
Реален прототип на робот за залесяване – Tree rover from Nick Birch and Tyler Rhodes:
И други варианти:
Дрон Нимбус за залесяване-изкопаване на гнезда
Съществуват и други роботи, подходящи да бъдат снабдени със сондажни глави и да бъдат в употреба за залесяване – изкопаване на гнезда.
Съществуват и други методи, базирани на съвременни технологии за създаване на плантации от насаждения чрез микронизирани фиданки.
Видове сондажни глави, корони и свредла като инструменти, подходящи за залесяване- изкопаване на гнездата
Базовият модул може да бъде създаден на Ecos Power Cube, е най-големият мобилен слънчев генератор. Той работи на високоенергийни фотоволтаични панели, които могат да се комбинират с ветрогенератори. Енергията се съхранява в бордови батерии. Като самостоятелна поддържаща се електроцентала Ecos Power Cub има приложение във въоръжените сили, както и при помощ за бедствия и аварии, и хуманитарни мисии. В събран вид се транспортира чрез обикновен морски контейнер.
Мощността, която генерира, е 15 kW. С произведеното електричество могат да се захранват различни бордови системи, системи за пречистване на вода, системи за водоснабдяване, както и много други. Тези системи могат да са за интернет свързаност, за сателитни комуникации и други. Може да се използва като захранване за болници и училища.
„Ecos LifeLink е революционен във факта, че ще използва само силата на слънцето и вятъра, за да създаде и съхранява енергията, необходима за работа на компоненти за филтриране на вода, помпи или двигатели – казва Жан Мишел Кусто, говорител на екосферата, океански пионер и водещ природозащитник. – LifeLink може да се използва за осигуряване на вода и електроенергия за малко село. Множество системи могат да се използват в цялото село за захранване на училището, водната система, сградите и комуникационните системи.“
Базовата организационна структура на Интегрираните Комплекси може да се използва чрез изменения и допълнения чрез конструкторска дейност за други предназначения.
Проектирането, конструирането и внедряването на Интегрираните комплекси е в сферата на дейност на ООН (ФАО), Международните правителствени и неправителствени организации и институти, имащи за цел да се справят с глобалния проблем обезлесяването на планетата Земя и всичките произтичащи негативи.
„Може ли глупостта да надделее и в глобалната сигурност?“ – „Глобални и регионални заплахи след пандемията Covid-19“
Литература:
- http://www.fao.org/state-of-forests/en/
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:52010DC0066&from=EN
3 http://oldweb.ltu.bg/jmsd/files/articles/67/67-18_K_Marinov_Ivanov_Jordanova_Peev.pdf
- https://www-robotics.jpl.nasa.gov/systems/systemImage.cfm?System=11&Image=95
- https://www.scoop.it/topic/robotique-by-henry/p/4055153643/2015/11/13/irobot-710-kobra-multi-mission-robot
- https://robots.ieee.org/robots/kobra/
- https://www.bostondynamics.com/
- https://flashforest.ca/
- http://www.fao.org/3/ca7148en/ca7148en.pdf
- https://www.leorover.tech/
- https://www.iied.org/redd-protecting-climate-forests-livelihoods
- https://www.overstellar.se/
- http://pixgrove.blogspot.com/2010/09/tree-planting-robot.html
- https://climate.nasa.gov//
- https://www.jpl.nasa.gov/
- https://theplaidzebra.com/two-university-students-from-bc-invented-a-robot-that-can-plant-trees/
- https://biomimetics.mit.edu/
- https://usys.ethz.ch/en/
- https://www.tedxlausanne.com/talks/thomas-crowther/
- https://nimbus.unl.edu/projects/uas-digging-and-in-ground-sensor-emplacement/
- https://techcrunch.com/2019/01/09/this-hole-digging-drone-parachutes-in-to-get-the-job-done/
- https://bg.pctech-support.com/74187-scope-and-choice-of-drill-diamond-drilling
- https://olwood.ru/bg/shpaklevka/kak-izgotovit-zemlyanoi-bur-svoimi-rukami-kak-sdelat-ruchnoi-bur/
- https://www.treehugger.com/clean-technology/it-generates-it-internets-it-cools-and-refreshes.html
- https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp;jsessionid=1BD56B4DE398764FC1C8FAC5F5819497?idMat=73216
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:52008DC0645&from=EN
- http://www.fao.org/3/a0400e/a0400e00.htm
- http://www.fao.org/dryland-assessment/en/
- http://www.fao.org/news/story/en/item/1273924/icode/
- https://www.iied.org/redd-protecting-climate-forests-livelihoods
- https://www.unenvironment.org/explore-topics/sustainable-development-goals/why-do-sustainable-development-goals-matter/goal-13
- https://www.iied.org/iied-strategy-2019-2024
- https://www.iucn.org/
- http://robotics.estec.esa.int/i-SAIRAS/isairas2008/Proceedings/SESSION%2017/m145-Bartlett.pdf
- https://www.unenvironment.org/explore-topics/sustainable-development-goals/about-sustainable-development-goals#ourwork
- https://www.unenvironment.org/explore-topics/sustainable-development-goals/why-do-sustainable-development-goals-matter/goal-15
- https://fri.bas.bg/wp-content/uploads/Proceeding-90-Years-FRI.pdf
- https://www.efi.int/
- http://www.fao.org/forest-resources-assessment/2020/en/
- http://www.fao.org/news/story/en/item/1273924/icode/
- http://www.ldc-climate.org/wp-content/uploads/2017/12/LDC-Group-Vision.pdf
- https://undocs.org/E/2019/68
- https://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2019/04/09/sustainable-development-council-adopts-conclusions/
- https://theplaidzebra.com/two-university-students-from-bc-invented-a-robot-that-can-plant-trees/
- https://clubofrome.org/impact-hubs/climate-emergency/leaders-quotes-in-response-to-the-petersberg-climate-dialogue/
- https://www.bmu.de/en/topics/climate-energy/climate/international-climate-policy/petersberg-climate-dialogue/
- https://www.bmu.de/en/topics/climate-energy/climate/international-climate-policy/united-nations-framework-convention-on-climate-change-unfccc/
- https://clubofrome.org/impact-hubs/climate-emergency/open-letter-to-global-leaders-a-healthy-planet-for-healthy-people/
- https://clubofrome.org/wp-content/uploads/2020/02/PlanetaryEmergencyPlan_CoR-4.pdf
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:52008DC0645&from=EN
- https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2019/BG/COM-2019-352-F1-BG-MAIN-PART-1.PDF
- https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/sustainability-and-natural-resources
- https://collect.earth/about
- https://www.intelligent-energy.com/uploads/product_docs/Final_UAV_brochure_Sept_2018_web.pdf
- http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20190923000788
- https://www.overstellar.se/
- https://techcrunch.com/2019/01/09/this-hole-digging-drone-parachutes-in-to-get-the-job-done/
- https://expert-bdd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2271:––covid-19-&catid=16&Itemid=35
.
ИНТЕЛЕКТЪТ е най-стабилния ПАРИЧЕН ресурс независещ от фалити и епидемии и едновременно с това е със СТАБИЛНОСТ по-голяма от тази на всяка една банкова система, независимо в коя държава се намира тя.
Убедена съм, че в НОВАТА ИКОНОМИЧЕСКА РЕАЛНОСТ стожери на икономическата стабилност на една държава ще бъдат КРЕАТИВНИТЕ хора носещи капитала на нацията чрез своя УМ.
КРИЗАТА е бедствие за хората, които копирайки „създават“ бизнеси НЕНОСЕЩИ своята индивидуалност, но ТЯ е ВЪЗМОЖНОСТ за ИНТЕЛЕКТА да докаже ПАРТНЬОРСТВОТО между човешкия УМ и НОВИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ поднасяни от реалността.
ПОКЛОН и УСПЕХ пред БЪЛГАРСКИЯ ИНТЕЛЕКТ.