Обвинената за злоупотреба с евросредства Лиляна Деянова, която е в предварителния арест на ул. „Майор Векилски“ в София, заяви в аудиозапис, изпратен вчера до медиите, че: „Атаката срещу мен, моя съдружник и моя брат е заради дързостта ни да се изправим срещу корупцията в ТОЛ системата и Пътната агенция.“ Освен този запис, на медиите бе изпратена и друга информация по темата.
Ето какво пише по казуса Frog news:
„Атаката срещу мен, моя съдружник и моя брат е следствие на нашата дързост да се изправим срещу корупцията в ТОЛ системата и в пътната агенция. Не ни беше страх да обявим имената на хората, които стоят зад една от най-големите кражби в държавата.“ Това заяви Лиляна Деянова в аудиозапис, разпространен до медиите.
Припомняме, че тя бе задържана заедно с брат си Александър Деянов и съдружникът ѝ Мартин Димитров. Те са обвинени в злоупотреба с евросредства.
През лятото на 2019 г. Деянова и Димитров сезираха прокуратурата и Европейската комисия за корупция в пътната агенция във връзка с тол системата. От прокуратурата досега не са съобщавали какво са предприели по техния сигнал. Няма информация и от Еврокомисията дали е правена проверка по жалбата им.
Доказателствата в тази жалба са за корупция, нагласени търгове и др. Когато имат активни противници, те са събрали всички доказателства. Причината е бизнесменът Васил Божков, който има 50% активи в офисите на „Декарт“, които са обявени, че са на Лиляна Деянова и Мартин Димитров, обясни преди седмица адвокат Николай Хаджигенов.
Според обвиненията няколко фирми, контролирани от Лиляна, са усвоявали евросредства по програма, декларирайки покупка на един и същ софтуер от юридическо лице, регистрирано в чужбина.
От пътната агенция се въздържат от коментар, тъй като текат процесуално-следствени действия срещу авторката на тези твърдения.“
Следва стенограма на казаното от Лиляна Деянова в аудиозаписа. Този запис, стенограмата от него и друга информация по темата бяха изпратени и до нашето издание.
“Атаката срещу мен, моя съдружник и моя брат е следствие на нашата дързост да се изправим срещу корупцията в ТОЛ системата и в Пътната агенция.
Не ни беше страх да обявим имената на хората, които стоят зад една от най-големите кражби в държавата. Освен, че го направихме публично, пуснахме сигнал от 400 страници с веществени доказателства и данни, доказващи как парите на хората от винетки отиват в една куха фирма, а не в държавния бюджет.
Явно големите бизнесмени се уплашиха от нашата фирма ТЕЛЕТОЛ.
Изплашиха се от 20 младежи, които искаха да пуснат просто едно приложение и да продават винетки, за да направят продукта по-добър за хората.
Аз и Мартин сме от хората, които учиха в едни от най-престижните университети в чужбина и се върнахме в България, за да създаваме продукти, които правят света по-добро място. Дори бяхме наградени от президента през 2018-а за цялостен обществен принос с нашето мобилно приложение Civi. То помогна на 200 000 човека в цяла България да подадат сигналите си за нередности в градовете – без да получим един лев от нито една община, нито от Банката за развитие, или друга държавна институция.
Опитват се да ни изкарат престъпници. Нас – младите българи с образование, с чувство за справедливост. А реалността е, че нашата фирма има повече служители и създадени продукти, отколкото всяка една фирма, получила кредит от Българската банка за развитие.
Унищожиха един наш продукт за един ден като ни взеха сървърите и взеха всичките ни компютри. Бяхме вложили цялата си енергия и целия си ентусиазъм в това нещо. Civi беше продукт, който наистина помагаше и правеше нашата държава по-добро място.
Не на последно място, искам да кажа, че ние разполагаме с веществени доказателства – запис в министерството на икономиката по време на среща между мен, Мартин и шефа на програма “Конкурентноспособност”, в който той си признава, че е било наредено да ни тормозят.
Както и видеозапис в Пътната агенция, в който ни отказват да ни предоставят документи за регистрация и в който ясно става името, КОЙ е човекът, който всъщност управлява… “
(Според изпратената до нашето издание информация, записът е бил прекъснат от органите на реда в ареста.)
Ето и самият запис:
–
ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ПО ТЕМАТА, КОЯТО БЕ ИЗПРАТЕНА ДО МЕДИИТЕ:
Мартин Димитров, Лиляна Деянова и екипът, разработил Civi, са носители на наградата “Джон Атанасов” за цялостен обществен принос в България. Мартин е припознат от Forbes като един най-успешните 30 човека под 30-годишна възраст в България за 2018 г.
И двамата са завършили във Великобритания. Мартин е завършил “Интернет технологии” в Southampton Solent University, а Лиляна – “Бизнес икономика” в London School of Economics and Political Science. Те се върнали в България скоро след като завършили образованието си.
Civi е разработено от Лиляна Деянова и Мартин Димитров безплатно приложение, чрез което „всеки, бързо и лесно през телефона си, може да подаде сигнал за нередности на територията на всяка една община в държавата. Без значение, дали става въпрос за дупка, която се нуждае от ремонт, за шум от съседите в нарушения на нормите и правилата, или за корупция и т.н. Всеки един сигнал се подава в свободен текст, приложението го обработва автоматично, преформатира го в официален документ с цитирани нарушени законови разпоредби и основания за сигнал, след което го изпраща като електронно съобщение до съответната общинска администрация. При липса на реакция в определения законов срок, отново автоматично, сигналът се преработва и изпраща до всеки един общински съветник, зам.-кметовете и кмета на съответното населено място. До този момент има подадени над 250 000 сигнала. С изземването на сървърите и компютрите, реално Civi е унищожено.“
ТЕЛЕТОЛ е „дружество, регистрирано на 22 февруари 2019 г., специално създадено от две български софтуерни компании и насочено към услуги по предлагане на електронни винетки и тол такси. Дружеството е създадено с цел да разработи за собствена сметка мобилно приложение, с което да може да участва на свободния от началото на 2019 г. пазар на електронни пътни такси. Капиталът на дружеството е собственост на Нованор ООД (70%) и на Инфосистемс Интернешънъл ЕАД (30%), а общият брой на служителите към миналата година е 56.“
Нованор ООД е „основана като стартъп през 2014 г., малко след като Мартин и Лиляна завършват образованието си и се връщат в България. Фирмата е успяла да привлече и инвестиция от холандския фонд за стартиращи предприятия Eleven (Илевън Фънд Кооператиф).“
Лиляна Деянова и Мартин Димитров, според изпратената до медиите информация, са и издатели на онлайн платформата obshtestvo.org.
Съобщението, изпратено вчера до медиите, съдържа и информация за сигнала на ТЕЛЕТОЛ до главния прокурор, в която се казва:
„В сигнала до ПРБ ТЕЛЕТОЛ прилага документи и сочи конкретни данни и доказателства, които недвусмислено показват, че:
– АПИ не е собственик и реално няма достъп и към момента до собствената си система за електронни винетки, която e в експлоатация от януари 2019г. и би трябвало правата да са предоставени на българската държава. За тази система АПИ плати 180 милиона лева с ДДС. Това е нарушение на договора за изпълнението на ТОЛ системата, сключен след проведена обществена поръчка, както и на Закона за пътищата, тъй като в последния изрично е регламентирано, че преди стартиране на експлоатация само АПИ трябва да притежава достъп до системата, без да има съвместно опериране, с което и да било трето лице.
– Българската система за електронни винетки е създадена за аржентинско дружество – Kapsch TrafficCom Argentina – а избраният след проведената обществена поръчка изпълнител – консорциум на дъщерни фирми на австрийското дружество Капш – е уредил за себе си пълните права върху българската система чрез основния си подизпълнител. В договора на Капш с АПИ изрично е посочено, че собствеността на системата трябва да принадлежи на българската държава и системата не може да се предоставя или използва от трети страни.
– Договорът на единствения реално работещ и до днес национален доставчик на услуга, “свързан” със системата на АПИ – Интелигентни Трафик Системи ЕАД – е нищожен, тъй като е сключен един ден преди да бъдат приети и публикувани Правилата и Общите условия за регистриране на други желаещи доставчици. Това еднозначно показва, че същият договор е подписан в резултат на предварителни противоправни уговорки. В допълнение са предоставени доказателства, че монополистът ИТС АД не използва собствена система, каквото е изискването за всеки регистриран доставчик, а реално използва същата система, която Капш е разработила за АПИ. Това категорично потвърждава, че Капш действа като напълно незаконен оператор, работейки в сянка и осъществявайки чрез монополиста разпространението на е-винетките, а сега – и на тол таксите.
Още през лятото на 2019 г. Мартин Димитров и Лиляна Деянова заявиха публично на нарочна пресконференция и в редица медийни участия, че предоставените от тях документи и записи на практика показват, че с действие и бездействие отговорните институции умишлено не допускат ТЕЛЕТОЛ до този реално напълно отворен пазар и по този начин тези институции противозаконно действат в полза на определени частни интереси. Така се създават предпоставки за безконтролно изтичане на стотици милиони левове от винетките и тол таксите към една частна фирма.
Отговорът на институциите след подаването на сигнала дойде незабавно – пълна проверка на ТЕЛЕТОЛ и свързани юридически лица от НАП.“
––––––––––––––
Съдът решава днес дали да остави в ареста Лиляна Деянова и съдружникът й в IT компанията ”Нованор” – Мартин Димитров. Братът на Лиляна, Александър Деянов – Скилър, също е получил обвинение от прокуратурата, но е бил освободен от ареста срещу гаранция от 100 хил. лева – съобщи Фрог нюз. От прокуратурата са изменили обвинението на Деянова в по-тежко, но засега не е ясно какво е то.
.
https://www.mediapool.bg/lilana-obyavi-che-e-zhertva-na-koruptsiyata-v-patnata-agentsiya-news306960.html?fbclid=IwAR19esE4sNvYqT6k64HSrSQKGYdz2z0bNAM4MSmPAdLje4OVOPrTzmtH5hM