Историята на организациите и дейността на българите в Прага започва през далечната 1880 г., когато българи в Прага, заедно с техни приятели от средите на чешката интелигенция, създават сдружение „Българска седянка“*. От 1930 г. неин член става и моят дядо – градинарят Стоян Първанов.
През 2001 г. Ангел Спасов става съорганизатор на новосъздаденото сдружение „Българска православна общност“ (БПО). Сдружението е доброволна, независима, неполитическа, духовна и културна гражданска организация. След неговата смърт през 2019 г., като резултат от дългогодишната ми активна дейност в управителния съвет на БПО, на отчетно-изборно събрание бях избрана за председател на организацията.
Целта на БПО е да свърже българската култура с православните традиции. За разлика от останалите сдружения с нестопанска цел, в ръководството на нашата организация могат да бъдат само православни, кръстени в църква, християни с български произход. Символ на БПО е Дървото на живота и подадена ръка, като израз на милосърдие и предоставяне на доброволна помощ, която всеки един от нас би могъл да даде, насочена към нуждите на социалнослабите български семейства, живеещи в Чехия. Като една от основните ни дейности е работа с деца и младежи, целяща задълбочаване познанията за българската култура, история и обичаи, паралелно с чешките, което ще доведе до мултикултурно разбирателство, толерантност и добро отношение към двете културни и етнически традиции. Основните цели на сдружението са да съхранява българската идентичност, религия, да популяризира българските традиции и обичаи, да се представят и дегустират традиционни български ястия, характерни и типични за определени празници.
За осъществяване целите на сдружението, през годините са проведени стотици мероприятия. По-голямата част от тях се осъществяват в Дома на българите** на ул. „Америцка“ 28 в Прага 2. В сградата ползваме библиотеката, клуба, кухнята, а и офисът ни се намира там.
В последните няколко години активно участваме в „Нощта на църквите“, като в православния храм „Св. св. Кирил и Методой“ предоставяме възможност на посетителите, под звуците на православната музика, да разгледат изложбата на българските иконописци, да се потопят в магията на изкуството иконопис, да разгледат кътчета, които принципно са затворени за посетители, да се насладят на светлинното шоу и да усетят мистиката на духовността.
Пет поредни години се включваме в организацията на инициативата „Опознай града по различен начин“, където достойно представяме традиционната българска кухня, предоставяме възможността на посетителите да се насладят на хубавата българска народна музика, да се запознаят и закупят уникалните продукти от българска роза.
Като най-мащабното ни мероприятие, на което сме главен организатор, мога да определя фестивала „Вяра, надежда, любов и мъдрост – всичко, което ни сближава“. Провежда се в няколко поредни дни и е съвкупност от много акции, под егидата и с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Чешката република, Дома на малцинствата и Кметството на район Прага 2.
Честваме всички български празници, като се събираме в Дома на българите и организираме според православните традиции литургии, дегустация на традиционни и характерни български ястия, като ги съчетаваме с богата културна програма. Най-обичаната от малки и големи форма на нашите срещи това са творческите работилници, където се изработват сурвачки, мартенички, боядисваме яйца и всичко, което е типично и характерно за нашите обичаи.
Дейността на сдружение „Българска православна общност“ се осъществява благодарение на доброволческия труд, който полагат членовете и симпатизантите му. Без тях и тяхната всеотдайна работа, не бихме могли да осъществяваме толкова богата и разнообразна дейност.
Благодарение на медията EuroChicago, нашата дейност става достояние на цял свят, дава се гласностq както за хубавите ни моменти, така и за проблемите ни.
Ние, българите в Прага, които сме вече няколко поколения там, се стараем да запазим и съхраним българската идентичност, за да могат и поколенията след нас да си имат своето местенце, където да продължат да развиват тази дейност.
Силвия Кръстева,
Българска православна общност в ЧР
–––––––––––––––––––––––––––––
Бел. ред:
* Създадената през 1880 г. „Българска седянка“ прераства по-късно, през 1948 г., в Българска културно-просветна организация. През 2016 г. БКПО е наследена от Асоциацията на българските сдружения в Чешката република. Сред целите, които си поставя АБС в ЧР, са: „сдружаване на граждани на ЧР с българска народност; на българи, живеещи и работещи в ЧР, както и на чешки граждани – членове на семействата и приятели. Поддържане на българския език, култура и народни традиции, създаване на условия за развитие на културни и обществени дейности, които популяризират българските традиции и целящи задълбочаване на чувството за национална принадлежност. Изграждане на приятелски връзки между българи и чехи.“
** В Българският дом на ул. „Америцка“ 28 в Прага имат офиси и/или използват помещения за своята дейност Асоциацията на българските сдружения в ЧР, Българският културно-просветен клуб в Прага, Българската православна общност в ЧР, сп. „Роден глас“ – Чехия, хор „Гласове от България“ и др. Собственикът на сградата на Българския дом в Прага – българското Външно министерство – вече няколго години води дела с българските организации, ползващи и спопанисващи дома. Казусът е свързан и с наслоили се в миналото противоречия между различните български организации в Прага и Чехия. Той неведнъж е бил разглеждан на заседания на Комисията по политиките за българите в чужбина при Народното събрание. Проблемът с Българския дом в Прага за съжаление не бе решен с разговори и дипломация от страна на МВнР, а се направи опит за силово решение, започнал през 2015 г. Делото стигна през 2019 г. до чешкия Върховен съд, който го върна на първа инстанция, където то бе гледано отново т.г. и отложено за ново заседание.
.