.
През последните над два месеца има силна обществена нагласа в насока ограничаване на шофьори, които управляват МПС под въздействието на наркотични вещества или техните аналози. Това беше предизвикано от инцидента, при който загина Милен Цветков. За огромно наше съжаление забелязваме, че за пореден път се дава гласност на мнения на различни псевдоексперти, а понякога на окровенни лобисти, които прадлагат различни промени в ЗДвП. Според нас, членовете на Българско обединение на шофьорите, действително има нужда от промени в ЗДвП, но ако за пореден път тези промени не са правилни, то, за жалост, травматизмът на пътя няма да промени своите размери. Както всички знаем, този закон има над 100 корекции за последните 20 години, откакто е в сила (законът влиза в сила на 1-ви септември 1999 г.). При един прочит на статистиката е видно, че всички тези промени не променят съществено травматизма по нашите пътища. Ние смятаме, че това е напълно нормално, понеже всички промени в закона са в посока завишение на санкциите, но почти няма промяна, която да действа превантивно.
Ние от Българско обединение на шофьорите смятаме, че промени в закона, които да действат превантивно, са много по ефикасни от „модата” в законовите промени, която действа от дълго време, а именно санкции, санкции, санкции… Пример за това е и ситуацията в България през последните три месеца, свързана с коронавируса. Всички ние видяхме, че когато се вземат превантивни мерки, както направиха българският парламент и Министерски съвет, то негативните последици са в пъти по-малко, и стигнахме до положение да ни дават за пример.
За да се промени положението на пътя и да намалее бройката на шофьори, които управляват МПС под въздействие на наркотични вещества и техните аналози, ние от Българско обединение на шофьорите анализирахме ситуацията и приехме да предложим законови поправки, които реално да действат превантивно срещу това. Нашите предложения за промени в ЗДвП сме входирали до Народното събрание (транспортна комисия), Министерство на вътрешните работи и Министерство на здравеопазването. (Б.р.: вж. тук – предложение и по-долу.)
Те са доста по различни от всички други, за които чуваме по медиите. Например, ние не чакаме да бъде установен водач на МПС, като употребил наркотични вещества или техните аналози, и след това да му се конфискува автомобила, да му се отнеме СУМПС до края на живота му и евентуално да го вкараме в затвора, както са повечето предложения за увеличение на санкциите, а превантивно да не разрешаваме на установени такива лица да управляват МПС. Тук е мястото и да попитаме всички „експерти”, които предлагат да бъде вкаран в затвора всеки, който е установен, че управлява МПС под „въздействие”, имат ли представа колко са установените за година такива? Бройката е между 3000 и 4000, а в някои години достига 6000; тези „експерти” смятат ли, че реално може да се увеличи бройката на лишени от свобода с толкова за всяка година?
Христо Радков,
председател на УС на Българско обединение на шофьорите
.