Красиво време, приятна програма и интерес на хората съпътстваха Фестивала на малцинствата от различни народи, които живеят и работят на територията на гр. Млада Болеслав, Чехия.
Самият фестивал се проведена 17 септември, за втора поредна година. Този път се проведе в района до клуба Pluhárna в Млада Болеслав. Събитието беше организирано от управата на града, в сътрудничество с Програмата Nové Boleslavsko и Центъра за подкрепа на интеграцията на чужденците SUZ MV ČR. На място можеше да се видят разнообразни образци на изкуството на отделните национални малцинства, както и да се опитат техни традиционни ястия.
Хората се наслаждаваха на тази цветна палитра от музика, танци, много езици и цветни дрехи. Фестивалът на културите предлагаше забавления, уроци и добро настроение. Тук бяха предложени индивидуални щандове, представления и други форми на представяне от представители на Турция, България, Колумбия, Украйна, Индия, Молдова, Виетнам, Словакия, Тайланд и Монголия. Програмата беше обогатена с демонстрации на таекуондо, капоейра, шлем поезия, рапър Albi G, други изкуства и творчески работилници.
Сутрешният блок на програмата беше подготвен за училищата. Дойдоха много деца. Някои се представиха с програми, обикаляха щандовете с голям интерес. Разпитваха, четяха и опитваха различни национални, специфични традиционни умения от народите и се забавляваха. Следобедът беше на обществеността. Щандовете се бяха подготвили с национална храна на малки хапки, от които посетителите на фестивала можеха да опитат различни вкусове от сладки, солени и люти традиционно храни. Между посетителите бяха и заместник-кметовете на града Робин Повшик и Мирослава Кашпаркова.
От нашето малциство взеха участие няколко члена на Българския културно-проветен клуб „Св. Св. Кирил и Методий” с председател Люлин Христов.
На сутрешното изложение подредихме върху българска покривка и трибагреник различни стари предмети и керамични съдове, характерни само за България. Люлин Христов обясняваше на децата как се използват кратунките, бъклицата и хлопатарите, ама не бяха такива, а медно чуканче за смилане… Децата се смееха, не им се вярваше.
Направиха ни и 3D плакати на чешки език на тема „Защо да посетим България?“, които взехме от презентацията на 10-годишната Цветелина Иванова. Също така и лесни думи с превод на български. Децата ги изговяряха, а ние отговаряхме.
Избрахме традиционенен обичай изработване на мартеници. Луцка Христова направи пано от ръчно изработените мартеници на Миглена Иванова и Анита Михова. Ирена Ангелова подготва и ръчна работилница за гривнички мартеници на място. Майки и деца прииждаха на групи. Всички искаха да им връзваме гривнички… за здраве… за любов… Закипя… Всички заработихме мартенички. Под сръчните ръце на г-жа Христова гривничките се множаха.
Ивайло Иванов връзваше на ръчичките на децата, та никой да не остане без гривничка. И така до края на сутрешната програма.
Дойде време да се подготвим и за следобедното изложение. Децата си отидоха. Пристигаха сериозната част от чешката болеславска общност.
Запретнахме ръкави и извадихме на показ най-хубавите си български тестени изделия. Погачи, баници четири вида и сладки. Брей, че богато беше… Като за капак, и скара с нашите си прослувити кебапчета с къс от погачите. Шеф на скарата беше Иван Иванов. Под стрикното му печене кебапчетата ставаха вкусни и ароматни. Замириса им на хубаво на чехите. Дойдоха всички. Опитаха, че и повториха. Хареса им. Питаха ни как ги приготвяме тези кебапчета. Ама то си е наша тайна.
Представихме се добре. На нашето изложение дойде от Прага и г-жа Силвия Кръстева. Дори и позакъсняла, тя не пропусна да ни уважи и похвали за хубавото ни участие… Много снимки направихме за спомен.
Не можахме програма да направим. Идеите ни бяха много. Не липсваха и доброволци танцъори, но липсата на помещение за подготовка още нямаме и това затруднява много както сегашните, така и бъдещите ни програми.
Догодина пак ще участваме. Дано дотогава решим въпроса с базата, в която можем да се развиваме и представяме нашето си… БЪЛГАРСКОТО!!!
Материалът подготви
Ирена Ангелова
.