.
Пиши кратко, много кратко.
Може още по-кратко!
Янаки Петров, „Кредо“ от книгата „Урокът на цветята“
Следвам примера на големия Поет и Приятел, и пиша „кратко, много кратко“. Това е опит (есе) за ефективна простота – премахване на излишното според Мъри Гел-Ман – нобелист за физика – 1969. Напомня на Микеланджело: „Да се направи скулптура и необходимо да се премахне ненужния материал“. И на Алберт Айнщайн: „Нещата трябва да са възможно най-опростени, но не и прости“.
Започвам с Коледни мисли-и-чувства.
Ще родиш Син и ще го наречеш с името Иисус. (Лука, 1:31)
И роди своя Син първенец. (Лука, 2:7)
И християнската вяра в Раждането – тъй като всеки човек носи у себе си Бога, всяко раждане е една Коледа – на латински „раждане“ е natus – оттук е коренът на думата „нация“. И различните модела за нация – южният залага на общите корени – гени, епигени и меми (род, роден град, родина, религия) – в този модел сме и Ние, Българите. През изминалите години изпратихме млади таланти да правят наука в Япония, Италия, САЩ и Англия – и пак оставихме най-добрата си ученичка в България – да увеличава демоса на страната – след Златан и Любомир, тя роди Гергана – още три Коледи!
На английски Christmas идва от „Christ’s mass“ – литургия, меса за Христос. В България и други страни „Коледа“ и нейният дядо може да идват от латинската дума calendarum. Румънците имат коледни песни, наричани colinde – смисълът им е като този на нашите сурвакарски песни:
Сурва, сурва година,
по-малко лъжи и кражби
от политиците догодина!
Неграмотните да се образоват.
Здравите да не болеят.
Болните да оздравеят.
Богатите да дареят.
Човек е душа, която си служи с тялото. (Сократ)
Политиката (особено на „великите сили“) е тяло, което няма душа. Политиката търси първо парата (Cherchez l’argent), след това – жената (Cherchez la femme).
За всичко хубаво, правено от човека, е необходимо poco di matto (малко лудост). И duende (душа, огън) – като тези в телата на андалузките момичета, танцуващи фламенко в метафорите на Федерико Гарсия Лорка.
Tit–for–tat (взаимно разбирателство), като Live and let live (живей и остави другите да живеят), е много добро правило за човешките взаимодействия, в които Човек трябва първо да опита сътрудничеството и да забрави, че има зъби и очи – прословутото „зъб – за зъб, око – за око“.
Опасното разминаване
Скоростта на (био)технологичната евристика (включително тази на ваксините за COVID-19) е по-голяма от скоростта на морала.
O COVID-19, o Big Pharma
И в България започна ваксинирането – една телевизионна шоу програма, с патоса на манифестациите по време на комунизма. Пролетарии от всички страни, ваксинирайте се!
De profundis
…Дано в настъпилата тишина
един-единствен гарван се обади,
за да ми каже истината.
Страшната!
(Константин Павлов, „Славеите пеят“, 1957 г.)
Мечтателен мазохизъм
Да празнуваш независимост, когато си бил винаги зависим (Румен Велев, режисьор в Бургас).
Човек може да стане политик, но политик не може да стане човек.
Времето на империите не е отминало, за съжаление на колониите.
Разрухата на образованието и икономиката е част от неоколониалния сценарий на демокрацията в България.
Ако не инвестираме приоритетно и дългосрочно в науката, образованието и културата (НОК), България ще бъде нокаутирана.
Етичен закон
По време на мандатите им, депутати, министри, председатели на БАН, ректори и зам.-ректори не се допускат до конкурси за доценти, професори, член-кореспонденти и академици.
В България има много звания с малко знания
Български принос в науката и принос в българската наука са коренно различни оценъчни критерии.
Да умреш или да забравиш да умреш?
Апоптоза (гръцки, отпадане) е програмирана клетъчна смърт – увредените клетки, включват генетичната си програма за смърт, самоубиват се. Така е при болестта на Алцхаймер – мозъчни клетки, отговорни за паметта, умират и човек оглупява. Докато клетките забравят да умрат и неконтролирано се размножават при раковите болести. Да умреш или да забравиш да умреш – това е въпрос, адресиран и до българските политици. Предизборните им обещания са само мимикрия на точните отговори – неокомунизъм, имитиращ демокрация.
Проклятие
След години премиер на РБ да стане Л, като в Сърбия – каза един постмодерен антрополог и учител на български политици. Напомням му, че: „От твърде крайната свобода се поражда твърде голямо и твърде жестоко робство.“ – написано от Платон в „Държавата“.
Четете и се учете, ехидни суперлиберали
Науките за човешкото здраве и болести са много по-сложна материя‚ отколкото говоренето и писането за тях от политици и политически психолози – Дънинг-Крюгеровци, незнайковци, които си мислят, че знаят.
1989–2020
Кафява, безкръвна, нежна, какви ли не „любовни“ епитети се дават на българската „революция“ – резултатът обаче е един: липса на положителна промяна на политическата парадигма. На върха на Прехода да не можеш да промениш парадигмата означава слабост, липса на знания и кураж. И зависимост от наши и чужди сценаристи.
През 1987 г. проф. Мария-Дария Хаус от Канада ми каза, че ще имаме проблеми, ако безкритично последваме модела на западното общество. Така ми каза и Мати Киндер – млад колега от Маастрихт, когато минавахме покрай една сграда на ЕС. Тогава не им повярвах. А сега се чудя да вярвам ли още, че белите лястовици на Homo empathicus reciprocans ще летят в многозвездното небе на обединена Европа?
RSVP (Répondez s’il-vous-plaît) – Отговорете, моля
От 2007 г. RSVP означава и „Resveratrol s’il-vous-plaît“ (резвератрол, моля). Защото в червеното вино има резвератрол, а „виното прави сърцето щастливо“ (гръцки, oinos euphrainei cardian).
ЧНГ (Честита Нова Година) от ГНЧ (Георги Ников Чалдъков)!
Наздраве!
Д-р Георги Чалдъков