Българи от чужбина, организирани с петиция от нашия информационен портал Еврочикаго, поискаха да могат да гласуват с ЯВЕН ВОТ на парламентарните избори на 4 април 2021 г.
Първоначално идеята беше представена от Петранка Стаматова, по време на видеоконферентна връзка между президента Радев и българи в чужбина. Онлайн срещата бе проведена в рамките на консултациите с президента, по повод предстоящите избори.
На 20 януари Еврочикаго публикува отворено писмо – анкета до партии и движения в България, в което призовава за въвеждане на дистанционно явно гласуване (ДЯГ).
Писмата, които вече получаваме, ще бъдат събрани и анализирани в специална сборна тема (вж. линк).
.
Следва писмото с отговори на ПП “Общество за Нова България”.
Благодаря за запитването и инициативата. Минавам към въпросите, които сме разисквали многократно в събраниятта и форумите на партията „Общество за Нова България“.
По първия въпрос – Бихте ли подкрепили промяна на Конституцията (КРБ) и/или на Изборния кодекс (ИК), така че да се възстанови справедливостта и гласът на българина в България, и на неговият брат в чужбина да са равнопоставени?
Да, ние сме за свикване на ВНС с конкретни предложения за промяна в Конституцията и ИК.
По втория въпрос – Подкрепяте ли въвеждането на дистанционното гласуване, поне за тази част от българите, които са възпрепятствани да го направят присъствено?
Въвеждането на алтернативно дистанционно гласуване е приоритет в нашите предложения. Принципът за активна регистрация в електронна платформа за интернет гласуване с електронен подпис и насочване на вота в избирателен район по адресна регистрация в личната карта.
Трето – Правилно ли е да се ограничава вотът на български граждани и какво решение предлагате Вие относно гласуването в южна ни съседка?
Всеки български гражданин с избирателни права би трябвало да е облекчен да упражни това си право, независимо от неговото местоположение.
Четвърто – Бихте ли подкрепили и евентуално инициирали изменение и допълнение на КРБ, и/или на ИК, за въвеждане и на дистанционно явно гласуване?
Това единствено би могло да се случи с въвеждане на гласуване по пощата или в затворен плик в кметската администрация, която се упълномощава да завери вота в секцията в деня на изборите. Изискването е да има изрична декларация от гласуващия.
Пето – Готови ли сте да подкрепите по-тежки наказания за нарушения на изборния закон, а ако тези нарушения са доказано умишлени, присъдите да са изравнени с тези, които са предвидени за незаконна промяна на държавната власт?
Многократно сме заявявали, че е необходимо присъствие на магистрати в ЦИК, ОИК и РИК, за легитимиране на честното протичане на изборите, както и за гарантирането от съдебната власт на независимостта на цялата процедура. Да, криминализиране и строги наказания за умишлени действия по фалшифициране и манипулиране на изборите.
С уважение:
Калин Крулев,
зам.-председател на ПП „Общество за Нова България“
.