В Интернет, без да бъде съобщено за това в руските официални медии, видеото „Дворец для Путина. История самой большой взятки“ набира милиони и милиони нови зрители. Ето част от текста от началото на видеото:
„…Ако беше възможно да се опише по-подробно формулата на корупцията на Путин, тя би изглеждала така:
1. Нищо не трябва да се приписва на Путин. Парите трябва да са на различни места, трябва да се управляват от различни, на пръв поглед несвързани хора. Абсолютна диверсификация на рисковете и най-важното – нищо лично за вас.
2.Второ правило. Един стар приятел е по-добър от двама нови.
Когато Путин стана президент, четири от петте големи петролни компании в страната ни не продаваха петрола си директно в чужбина, а чрез швейцарския посредник Gunvor. По този начин приятелят му Тимченко, без да прави нищо, спечели невероятни пари.
Путин е имал достъп до парите на Гунвор. Но дълги години не беше ясно на кого е записан този дял. През цялото това време в „Gunvor“ имаше таен акционер, Петър Колбин.
Никой не разбра откъде идва този невероятен акционер и как човек, който сам казва, че не се занимава с бизнес, може да има милиони долари, за да инвестира в Gunvor. Докато през 2016 г. журналистите не откриха, че Петър Колбин е приятел на детството на Путин: те са израснали в едно и също село, ходили са заедно по дискотеки, са били приятели със семейства. И стана очевидно: Колбин беше притежателят на дела на Путин.
Максим Фрейдзон разказва в интервю как е работила схемата за взаимодействие с кметството в началото на 90-те. «Ако беше необходимо да се уреди нещо, беше необходимо да дойдете в комисията по външни отношения, да изслушате церемониална реч за значението на икономическото партньорство и тогава Путин просто написа на лист хартия необходимото количество откат (малко, 10, 20 хиляди долара) и добави какво да „формализира“ ( т.е. въведете) трябва да имате неговия асистент – Леша Милър.»
Сега Леша Милър е добре известен: почти 20 години той оглавява нашето „национално богатство“ Газпром. Явно е по-добър в уреждането на подкупи, отколкото в държавната компания. През 2008 г. Милър се похвали, че след 7-8 години „Газпром“ ще се превърне в най-ценната компания в света с капитализация от трилион долара. По това време Газпром е на стойност 360 милиарда. Изминаха 12 години, а капитализацията на Газпром е около 70 милиарда.
И най-важното нещо. Историята на официалния Путин не може да бъде разказана без историята на Росия Банк. Нямаше да има „Русия“, нямаше да има и Путин. Тази банка е създадена от Ленинградския регионален комитет на КПСС. Но през 1991 г., когато и Комунистическата партия на Съветския съюз, и регионалните комитети престават да съществуват, кметът на Санкт Петербург Собчак нарежда да реорганизира тази банка. Да се подредят активите, на тяхна основа да се създаде нормална търговска структура, която да помогне на икономиката на бедния Санкт Петербург. И той инструктира това на Путин. Путин го направи. Вярно е, че акционерите на новата банка доста често бяха негови приятели
Само в началото на 90-те години „Русия“ беше само малка банка в кметството, а сега е гигантско банково чудовище, което обслужва основните корумпирани служители в страната и пази личните пари на Путин. Всичко незаконно придобито, дарено и откраднато от бандата на Путин е в безопасност тук.
Вижте списъка с почести само на една комисия, водена от Путин в началото на 90-те години на миналия век (на фотографията на Навални се вида табло със снимките на комитета на Санкт Петербург за връзки с чужбина).
Вижда се целият екип от корупционери, които са разделяли пари от пликове, които Леша Милър е взимал. Медведев стана министър-председател и президент, Милър беше назначен в Газпром. Зубков е и бивш министър-председател и председател на съвета на директорите на Газпром. Сечин, секретар и портиер на портфолиото на Путин, беше министър в правителството на Путин, а сега е ръководител на Роснефт. На Чуров беше възложено да фалшифицира избори, за да не бъдат избрани нежелани кандидати и да не пречи на кражбата. Марина Енталцева стана шеф на протокола на Путин. В съседните офиси седяха Герман Греф – сега шеф на Сбербанк, Кудрин – шеф на Сметната палата, Козак – бивш министър, сега заместник-шеф на президентската администрация, Мутко – друг бивш министър, а по-късно и заместник-председател на правителството. И много други. Повече от 30 години те са на власт – и ни казват, че са против проклетите деветдесетте. Те са олицетворение на най-лошото, което се случи през деветдесетте години.
Всичко това са стари, добре познати истории, описани от журналисти. И точно по време на службата на Путин в кметството на Собчак около него имаше скандали, парламентарни разследвания и доклади за корупция. Вестниците писаха за машинациите на Путин. Ето снимка от вестник от 1992 година.
Нататък разследването е не по-малко интересно.
Видеото може да го видите по-долу, а текстът и снимките към него да намерите на адрес: https://palace.navalny.com/
‘
.
И още еди важен филм за Путин и началото на пътя му…
.