.
На 3 февруари 2021 г. се провежда заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина към Народното събрание, при следния дневен ред: „1. Разглеждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесен от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.; 2. Разни“.
В приетата на заседанието Годишна програма за участие на Р. България в процеса на вземане на решения на ЕС през 2021 г. са представени вижданията на БГ правителството за новия програмен период в 22 области, свързани с дейността на ЕС. Тази програма съдържа: първо – създаване на Европейски здравен съюз (предвижда се разширяване на мандатите на Европейската агенция по лекарствата и Европейския център за превенция и контрол по заболяванията, както и изграждането на нова европейска агенция – Amergency Response Authority); второ – разширяване на ЕС (РС Македония и Албания); трето – миграция и мобилност (ЕК предлага мерки в законната миграция, за привличането на граждани на страни извън ЕС).
Следва стенограмата от това заседание на Комисията, която е публикувана в сайта на НС.
П Р О Т О К О Л
№ 47
На 3 февруари 2021 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина.
Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесен от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
2. Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по политиките за българите в чужбина се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 11,40 ч. и ръководено от председателя на Комисията по политиките за българите в чужбина госпожа Елена Пешева.
* * *
ПРЕДС. ЕЛЕНА ПЕШЕВА: Уважаеми колеги, ще представя на Вашето внимание днешния дневен ред.
1. Разглеждане на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г., № 102-03-2, внесен от Министерския съвет на 21 януари 2021 г.
2. Разни.
Който е съгласен с така представения дневен ред, моля да гласува:
За – 13, против и въздържали се – няма.
Дневният ред се приема.
Преминаваме към точка първа от дневния ред:
РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ 2021 Г.
На основание чл. 8, ал. 1, т. 1 и чл. 118, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание на днешното заседание ще разгледаме Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г. Тя е приета на заседание на Министерския съвет с Решение № 58 от 21 януари 2021 г.
Програмата определя въпросите от европейския дневен ред, които са от приоритетно значение за страната през текущата година и формулира националния интерес по всеки един от тя. Тя гарантира координираното и ефективно участие на страната на всички нива в процеса на взимането на решения на Европейския съюз и последователното прилагане на европейските политики.
На базата на настоящия документ се разработват шестмесечните програми с приоритетните за Република България теми и досиета по време на Португалското и Словенското председателство на Съвета на Европейския съюз. Темите и досиетата съдържат информация относно конкретни приоритетни за страната предложения, по които се очаква да се проведат дискусии през първото и второто полугодие на 2021 г.
В документа Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г. са представени вижданията на българското правителство за новия програмен период в 22 области, свързани с дейността на Европейския съюз.
Ще откроя само някои от подпрограмите в него, които намирам за важни по отношение дейността на Комисията, както и за нашите сънародници в чужбина.
Първо, създаване на Европейски здравен съюз.
Темата за COVID-19 ще продължи да бъде централна през 2021 г. за Европейския съюз, като ще бъдат активизирани разговорите по публикувания на 11 ноември 2020 г. от Европейската комисия законодателен пакет за изграждането на Европейски здравен съюз. Предвижда се разширяване на мандатите на Европейската агенция по лекарствата и Европейския център за превенция и контрол по заболяванията, както и изграждането на нова европейска агенция (Amergency Response Authority), която да подкрепя готовността на Европейския съюз при трансгранични здравни заплахи и извънредни ситуации. Това е много важно за подобряване на координацията в Европейския съюз и за единната реакция ри здравни кризи. Подобен подход ще допринесе за намаляването на проблемите, свързани с придвижването и съхраняването на живота и здравето на нашите сънародници в чужбина.
Второ, разширяване на Европейския съюз.
През първата половина на 2021 г. Португалското председателство ще се стреми към приемането на Съвета на проектите на преговорните рамки за присъединяването на Република България Северна Македония и Албания към Европейския съюз. В тези дискусии България ще продължи да се придържа към Рамковата позиция от 9 октомври 2019 г., подкрепена с декларация от Народното събрание от 10 октомври 2019 г. Трябва да се очаква също, че при Словенското председателство ще се постави на водещо място отношенията на Западните Балкани и ще се работи активно за приемането на преговорните рамки на Република Северна Македония и Албания към Европейския съюз.
И трето, миграция и мобилност.
Това е друга област, в която се отчита, че населението на Европейския съюз все повече застарява, като в същото време той изостава от привличането на таланти в сравнение с други страни като САЩ, Канада, Нова Зеландия, Япония и други.
Европейската комисия предлага мерки в областта на законната миграция, за привличането на лица с умения и таланти, необходими на Европейския съюз. Тези мерки включват финализирането на предложенията за ревизия на Директивата за синя карта на Европейския съюз, преглед на Директивата за Единно разрешение за пребиваване на работа с цел приемане и пребиваване на ниско и средно квалифицирани работници.
Уважаеми колеги, считам, че в предложения за сведение документ „Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2021 г.“ са засегнати всички важни области и приоритети, които представляват интерес за българската държава. Програмата е основа за водене на дискусии и преговори и гаранция за пълноценното участие на страната в процеса на вземане на решения на Европейския съюз.
Като вземам предвид и работната програма на Европейската комисия за 2021 г., аз лично нямам предложения, които ние можем да включим за наблюдение и контрол на актовете на европейските институции в Годишната работна програма на Народното събрание за 2021 г.
Давам думата на Вас, ако имате конкретни предложения. Все пак ние сме по-скоро наблюдаваща комисия, нямаме участие.
Имате думата, ако някой от Вас има предложения. Няма.
В такъв случай Комисията по политиките за българите в чужбина няма предложения за включване на подлежащи на наблюдение и контрол актове на европейските институции в Годишната работна програма на Народното събрание за 2021 г.
Който е съгласен с така предложеното становище по чл. 118, моля да гласува.
За – 12, против – няма, въздържали се – 5.
Докладът е приет.
Това беше темата на днешното заседание, тъй като имаме срокове, в които трябва да разгледаме тази тема.
Благодаря Ви за участието.
Закривам заседанието.
.