Петър Стаматов от Чикаго за това, че на фона за въпросите около честността на вота, българи от САЩ предлагат система за електронно гласуване, която да съчетава елементи от това гласуване, но с възможност за разкриване на тайната на вота в ЦИК, при желание от гласоподавателя. При което последният осъществява контрол на изборния процес. Вижте видеото на предаването.
–––––––––––––––––––––––––-
ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ПО ТЕМАТА може да научите по-долу.
На 20 януари 2021 г. българският интернет портал Еврочикаго публикува отворено писмо – анкета до партии и движения в България, в което призова за въвеждане на дистанционно явно гласуване (ДЯГ).
Ето въпросите, изпратени до партиите:
- Бихте ли подкрепили промяна на Конституцията на Република България (КРБ) и/или на Изборния кодекс (ИК), така че да се възстанови справедливостта и гласът на българина в България, и на неговият брат в чужбина да са равнопоставени? (При сегашното положение при гласуване зад граница не може да бъде отчетен преференциалният вот и разпределението на подадените гласове по избирателни райони. А също така в чужбина не е възможно да се гласува за независими кандидати, с което автоматично гласът на избирателя олеква, а и непартийните кандидати са ощетени).
- Подкрепяте ли въвеждането на дистанционното гласуване, поне за тази част от българите, които са възпрепятствани да го направят присъствено?
- Правилно ли е да се ограничава вотът на български граждани и какво решение предлагате Вие относно гласуването в южната ни съседка?
- Бихте ли подкрепили изменение и допълнение на КРБ, и/или на ИК, за въвеждане и на ДИСТАНЦИОННО ЯВНО ГЛАСУВАНЕ (ДЯГ), което е по-надеждно, по-евтино и по-безопасно за здравето при пандемия от гласуването по пощата?
- Готови ли сте да подкрепите по-тежки наказания за нарушения на изборния закон, а ако тези нарушения са доказано умишлени, присъдите да са изравнени с тези, които са предвидени за незаконна промяна на държавната власт?
Въпросите може да видите тук: https://www.eurochicago.com/2021/01/dvot/
Партиите вече отговарят тук: https://www.eurochicago.com/2021/01/anketa-2/
.
Дистанционното явно гласуване – ДЯГ е разновидност на дистанционното електронно гласуване – ДЕГ, за което всички са чували и много са гласували на референдума през октомври 2015 г. Тогава на въпроса: „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?“ над 71% от участвалите в допитването отговориха с „ДА“ и подкрепиха въвеждането му. Тъй като на референдума гласуващите бяха по-малко от необходимите 3.5 млн. души, резултатите не бяха задължителни и крайното решение остана за парламента. Преди повече от 5 години, през януари 2016 г. , мнозинството от депутатите в НС решиха да уважат резултатите от референдума. За въвеждане на електронно дистанционно гласуване тогава бяха ГЕРБ, Реформаторският блок, ДПС, АБВ и БДЦ. По-нататък нещата се усложниха, но е известно, че в НС има няколко законопроекта, в които може сами да научите подробности как ще се провежда ДЕГ. Първият от тях e на проф. М. Константинов и е на повече от 10 години (вж. тук).
ДЯГ е същото гласуване като ДЕГ, за което писахме дотук, но е много по-просто и съответно – по-евтино и надеждно.
Единственото различие при ДЯГ е, че при него избирателят, след като гласува от дома си през компютър или смартфон, получава номер (електронен ключ), както пазаруващите в магазин получават касовия си бон (фактура или бележка за покупката). Именно с този електронен ключ, гражданинът може да гарантира, че си е купил някаква услуга, и да я проследи, и да направи рекламация, ако забележи нередности. За разлика от обикновеното гласуване в уж “тайната стаичка”, в която може да внесеш камера, или при така силно предлаганото гласуване по пощата, при ДЯГ положението е за предпочитане, понеже е възможно да гласуваш и извън погледа на работодателя си или боса, и да му представиш фалшив касов бон. А най-голямото му предимство е, че гласоподавателят сам става гарант на изборния процес. При сегашното законово положение гражданинът няма право да покаже за кого е гласувал и може само да предполага, че гласът му е преброен правилно, като причината е тайната на вота, закрепена в Конституцията на Р. България. При ДЯГ гласоподавателят има право да следи как е отчетен гласът му и да докаже подмяна с “касовия си бон”, ако забележи такава. Достатъчно е да се откаже от тайната на вота. При това не напълно, както в началото самите ние предлагахме, а само в предвидени в закона случаи, и само за лица, които сами пожелаят това.
Така се повишава прозрачността и доверието в изборния процес, при това се постига не с разходи, а със значителни икономии. Според проф. М. Константинов: “Тези избори ще струват над 100 милиона лева, а ще излязат да гласуват 3 милиона избиратели. Значи цената ще излезе средно по над 30 лева на глас.” При въвеждане на ДЯГ, което технически може да стане в срок от 30 дни, цената на един глас ще падне десетки пъти. И за въвеждането му е необходима единствено политическа воля.
Но, както всички знаем – такава воля у политиците ни липсва. Ето защо се отказваме да им се молим, а само ги питаме.
.
Обръщаме се и към читателите ни:
Питайте политиците – познати и непознати! Бъдете активни и не спирайте да им напомняте по имейл, телефон или в социалните мрежи горните 5 въпроса Правете го всекидневно, докато не отговорят! Очакваме също Вашите коментари и предложения.
Знайте, че с писането и натиска си можете да помогнете на стотици хиляди наши съграждани да гласуват, а на обедняващата ни държава – да спести милионни разходи.
Знаем, че политиците ще се оправдават, че няма време. Ето защо, недочакали техните отговори, започваме настъпление и на друг фронт – желаем да сезираме Конституционния съд за несправедливостите в сегашния Изборен кодекс и как да ги поправим. Отново се обръщаме към Вас за помощ!
Въпросите ни са свързани със следните членове от Конституцията:
Чл. 6. (2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии…
Чл. 10. Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.
Чл. 25. (5) Българските граждани, пребиваващи в чужбина, са под закрилата на Република България.
Чл. 26. (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.
Чл. 35. (1) Всеки има право свободно да избира своето местожителство, да се придвижва по територията на страната и да напуска нейните предели…
Чл. 48. (3) Всеки гражданин свободно избира своята професия и място на работа.
Чл. 57. (1) Основните права на гражданите са неотменими.
Принципните ни въпроси са следните:
- Кое е по-голямо нарушение на Конституцията на РБ – българите зад граница да нямат възможност да гласуват, както досега, и само 0.7% от депутатите за 30 години са избрани от чужбина, или да гласуват дистанционно с ДЯГ, като получат правото да нарушат тайната на вота, при желание и според бъдещ закон?
- Съществува ли градация на правата на гражданите, изброени в Конституцията? Не си ли заслужава на българския гласоподавател да му се разреши да се откаже от някое свое право, за да постигне друго, което е по-значимо?
- Има ли градация на изброеното в Конституцията за изборите, че те се провеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване? Т.е. защо се придържаме към тайното гласуване, щом не можем да гласуваме общо и равно?
- При съществуващото днес високо недоверие в изборния процес, необходимо ли е да оставим и в бъдеще гласуването неконтролируемо от независимия избирател, който няма надеждна гаранция как е отчетен гласът му, каквато би имал при ДЯГ?
Нека заедно да потърсим и да се обърнем към конституционните съдии и юристи (бивши, сегашни и дори сега завършващи Алма матер). Ето какво бихме искали да ги питаме във връзка с горните 4 въпроса:
Бихте ли ни помогнали да формулираме по-добре въпросите, за да напишем заедно писмо до Конституционния съд (КС) за тълкуване на Конституцията на Р. България, във връзка с проблемите с изборите в чужбина, и не само там? Нека припомним, че КС се произнася също и по спорове за законността на избора на народен представител, а може да се окаже на предстоящите избори, че на някой независим кандидат не му достигат няколко гласа, за да влезе в НС. Какво решение трябва да вземе КС, ако евентуално необходимите му за победата гласове не са пристигнали от семейството на брат му в Англия или в друга държава, където въобще няма изборна секция?
Нашето бъдещо общо писмо може да бъде внесено за разглеждане в КС от президента, омбудсмана или Висшия адвокатски съвет, тъй като сами нямаме право да сезираме пряко Конституционния съд.
Ако сте съгласни с написаното и имате желание да помогнете, то разпространете този текст сред своите познати юристи и нека заедно бързо подготвим бъдещото писмо!
.