Заповедите за образуване на избирателни секции в чужбина и техните адреси, както и списъците на гражданите, заявили желание да гласуват зад граница, са достъпни на сайта на МВнР – съобщи пресцентърът на Външно министерство.
Българските граждани в чужбина ще могат да гласуват за предстоящите на 4 април избори за Народно събрание в 465 избирателни секции, в 69 държави. Те могат да се информират за местата на гласуване по държави на:
- Централния сайт на МВнР, в рубриката „Избори“, на следния линк: https://www.mfa.bg/bg/izbori-2021;
- На сайта на всяко дипломатическо представителство, в секция „Избори за НС 2021“.
МВнР припомня, че най-много избирателни секции ще бъдат разкрити в Германия – 69. Към момента 7 от тях са под условие, като се очаква разрешение от местните власти. В Испания ще бъдат разкрити 53 секции, в Италия – 25, в Гърция – 20, във Франция – 18, в Австрия – 17, в Канада – 13, в Белгия – 11. Във Великобритания, САЩ и Турция избирателните секции ще бъдат по 35, какъвто е максималният брой, допустим от Избирателния кодекс за разкриване на секции извън държавите-членки на ЕС – се казва още в прессъобщението на МВнР.
––––––––––––––––––––-
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Това ограничаване на избирателни права в трите споменати страни извън ЕС, където бяха подадени достатъчно заявления за образуване на много повече избирателни секции, предизвика вълна от разочарования, протести, подписка за отпадане на ограничението до 35 секции.
Наскоро бе подадена и жалба до ЦИК от наши сънародници от 11-те града в САЩ, в които бяха орязани избирателни секции. Секции бяха орязани и в Чикаго. Авторите на жалбата се надяват българският Върховен административен съд да отмени ограничението, което на практика нарушава граждански права.
Във Великобриатия бяха орязани най-много избирателни секции и там гласуването на предстоящите на 4 април избори ще е най-затруднено.
.