Мнозина от по-възрастните от нас помнят играта «Тука има – тука няма». За играта са нужни три малки чаши (или други похлупаци) и едно топче. Предлагащият играта показва на участниците под кой похлупак се намира топчето, след което размества похлупаците един с друг – обикновено доста бързо. Участникът печели, ако може да посочи под коя чаша се намира топчето след разбъркването. Макар играта на пръв поглед да изглежда проста и е само въпрос на сръчност или късмет, то има много различни възможности да се излъже обикновеният човек, който се включи в нея. И тъй като в повечето случаи играта не протича честно, името ѝ „Тука има – тука няма“, се използва също и като синоним за измама. Играта бе широко разпространена в България, Румъния, Русия и някои други бивши социалистически държави, скоро след падането на Берлинската стена. Но у нас измамниците просъществуваха най-дълго, понякога дори закриляни от отделни корумпирани полицаи.
Първият въпрос от анкетата е:
Знаете ли много българи, които са опитали поне веднъж късмета си в тази игра?
И вторият – лично Вие губили ли сте пари в подобно мошеничество?
Следващите въпроси са след картинката. Записвайте броя на Вашите положителните отговори (колко пъти сте отговорили с „ДА“) и накрая проверете резултата от анкетата.
3. Средностатистическият българин вярваше ли, според Вас, в големите награди, раздавани от Божков в «Националната лотария»?
4. Вие сами участвали ли сте в тази лотария поне веднъж?
В различни държави в света се извършват по-големи или по-малки измами на избори. През миналата година недалеч от нас (в Беларус) по този начин бе преизбран Лукашенко.
5. Според Вас, съгласен ли е българският избирател да участва в избори, в които някои политически играчи могат да контролират вота или да купуват гласове?
6. Смятате ли лично Вие, че е възможно да бъде победено статуквото с гласуване без граждански, а само с партиен контрол на изборния процес?
7. Успяха ли законодателите да заблудят обикновените хора, че нашите съдебни заседатели са напълно независими, както в други страни, след като у нас те се подбират предварително, и то за период от 5 години?
8. Успяха ли законодателите у нас да заблудят избирателите си, че въвеждането на квадратчето «Не гласувам за никого» е същото, както въвеждане на «Бяла бюлетина» или квадратче «Против всички», при което, ако над 50% гласуват с него, ще трябва да се закрият действащите партии и да се предложат съвсем нови кандидати?
(Забележка: Много малко граждани днес помнят борбите ни за въвеждане на този много силен инструмент срещу статуквото – за повече подробности вижте краят на интервюто ТУК.
9. Успяха ли законодателите у нас да отклонят вниманието и да заблудят българския избирател, че с разкриване на изборни секции в чужбина ще се реши проблемът с вота на българите зад граница?
(Забележка: Според проучванията ни, малко хора у нас знаят, че за последните 30 години само 0.7% от депутатите са избрани с гласове от чужбина, а още по-малко хора се сещат, че гласът на гласувалите зад граница не е равен с този на гласувалите в България).
10. Ще успеят ли законодателите в НС да излъжат народа, който най-накрая ще излезе на протест за въвеждане на дистанционно електронно гласуване (това е само прогноза към днешна дата 18 март 2021 г.), и то да бъде въведено, но орязано от тях?
(Забележка: Под орязано гласуване разбирайте гласуване, каквото се въвежда от няколко години в Русия от Путин. При него е забранено използване на контролен код, който всъщност е разковничето за смяна на системата – вж. повече по въпроса ТУК.)
11. Ще успеят ли политиците да излъжат за пореден път хората, че не ни е необходима лустрация?
(Забележка: Ченгетата от бившата Държавна сигурност, останали нелустрирани в МВнР, продължават да всяват раздори и заблуждават българските граждани по света, и преди тези избори. На снимките по-долу ще намерите коментари на разкрития бивш сътрудник на ДС Пантелей Мирчев Спасов, щатен вербовчик в РУ на ГЩ преди 1989 г., с ранг и заплата на посланик от 2007 г. Коментарите са от закритата българска ФБ група на малкия гръцки остров Миконос. Какво той слухти там, е друг въпрос, но е факт, че създава интриги сред 200 наши съграждани на острова. За подобни интриги от служители на дипломатическите ни представителства може да научите и в други групи на доброволци за изборите, тъй като екс-ДС ченгета от Външно министерство са в над 25 държави, а техните ученици са навсякъде по света (линк).
А ето и отговорът на теста.
Зададохме Ви общо 11 въпроса. Колкото повече са отговорите Ви с „ДА“, толкова по-лошо е положението. Но не се отчайвайте – само този, който не си признава грешките и не иска да си ги види, попада в същото положение няколко пъти.
Нека бъдем умни и информирани, за да не могат политиците от статуквото да направят поредната подмяна!
Спасението е в добрата и пълна информация, и в гражданския контрол, който, както бе посочено по-горе, може да бъде осъществен единствено с дистанционно гласуване с контролен код. То не само е по-надеждно, но и 10 пъти по-евтино от сегашното. Всяко друго бъдещо гласуване ще е подмяна, като посочените по-горе. Нека повече хора научат и настояват за иновативното гласуване – то може да бъде въведено още на следващите избори.
За въпроси и подробности по темата се обръщайте към Петър Стаматов (основател на интернет портала Еврочикаго).
.
Пишете:
Не разбирам защо се заблуждавате, че контролния код ще реши нещо.
Няма никакъв проблем програмата да ви отговаря с правилен контролен код, а в общия резултат гласът Ви да се отчита по различен начин.
Отговорям:
Това може да се случи ако резултатите не са видими за всички и през цялото време, а само за вас и за кратко и ако програмата не е с отворен код.
При дистанционното гласуване с таен вот (както предлагат някои партии) кодът е доста сложен и дори да е отворен, той изисква добри програмисти.
При предлаганото от нас иновативно гласуване, програмата е много проста и по силите на всеки програмист и това, за което говорите няма да е възможно въобще.
Пишете ни и сами си отговаряте:
Чрез избирателните секции има две нива на контрол- протоколите се сканират, въвеждат накрая в общ екселски файл, всеки може да сумира колоните… и пак има злоупотреби.
Ще ви допълня – проблемът е дори в съда. Защото няма обявени избори за невалидни дори изборните протоколи да са явно подправени. А ако някой го хванат за мошеничество или за купуване на гласове получава само дребна глоба. В Чикаго избирател бе гласувал на 4 места и глобата му бе равна на дневната му американска надница. Ето защо настоявям за приравняване на изборните мошеничества в наказателния кодекс с нарушения за подмяна на конституционния строй.
Извод – когато котролът е само от няколко души, институции или партии – мошеничествата минават, но когато контролът е в по-голямата част от хората дали ще е така?
Пишете:
Има само едно спасение – масово гласуване. Колкото повече хора гласуват, толкова се обезсмисля купения/контролирания вот.
Отговорихте си сами по-горе: Гласуване без контрол е безсмислено.
Пишете:
Няма начин да се направят честни избори, но и няма начин да се купят всички хора.
Отговарям ви:
Пак грешите – има честни избори и те са измислени преди повече от 2500 години. И най-интересното е, че се ползват през цялото това време. Дори в съдлищата. Подсказах ви достатъчно. Сещате ли се кои са те?
Не разбирам защо се заблуждавате, че контролния код ще реши нещо.
Няма никакъв проблем програмата да ви отговаря с правилен контролен код, а в общия резултат гласът Ви да се отчита по различен начин.
Чрез избирателните секции има две нива на контрол- протоколите се сканират, въвеждат накрая в общ екселски файл, всеки може да сумира колоните… и пак има злоупотреби.
А представяте ли си ако изчезнат двете нива на контрол- никога никой няма да знае какви са всъщност изборните резултати.
Има само едно спасение – масово гласуване. Колкото повече хора гласуват, толкова се обезсмисля купения/контролирания вот.
Няма начин да се направят честни избори, но и няма начин да се купят всички хора.
С електронното гласуване обаче – ако се въведе по определен начин – е, тогава може да се симулира изцяло вота!