През месец март т.г. във в. „Нова дума“ – Испания излезе интервю с Иванка Иванова, под заглавие „Моят апел е за промяна на модела на гласуване“. За изминалото време вече виждаме първия резултат – всенародна петиция, към която може да се включите и Вие. Как може да бъде направено това, можете да видите най-долу в този материал.
.
Ето два цитата от това интервю с Иванка Иванова, която е популярна не само сред българите в Испания, но и по целия свят, като председател на инициативния комитет за откриване на консулство в Барселона. След нейната настойчивост и петиция Министерският съвет отстъпи и дипломатическата мисия вече работи.
„Гласуването зад граница е жива мъка, губене на много време, а финансовите разходи са огромни, но резултатът е минимален – малко хора имат достъп до секциите, ние сме пръснати из страните, не сме много в едно населено място.
Организацията на сегашния модел е „уникална“, само вижте през колко ръце минава (ЦИК – МВнР – Посолства – Генерални консулства – общности – гласоподавател) информацията-указания, докато дойде до гласоподавателят, а той е най-важен. После след изборния ден следва предаване по обратната верига.
На кого е нужно тази бюрокрация? Може лесно и с един път: ЦИК – Гласоподавател с Електронно гласуване/регистриране. Винаги трябва да сме рационални и ефективни. Времето е пари, а сега в пандемията здравето е най-важно.
Моят апел към правителството и институциите е за промяна на модела на гласуване. Моля Ви, спестете на българските избиратели в България и чужбина кошмарите със секции, чували, комисии, командировки, транспортни и многото финансови разходи, които ги плаща народът. Създайте електронно гласуване – с телефон в ръка, с компютър, лаптоп. Лесно и удобно. Хората ще са щастливи и доволни. После могат да ходят за гъби, за риба, на разходки. Риск във всичко има, но не ги плашете неоснователно.
Имам и апел към българските гласоподаватели, които дават своя вот на доверие – те следва да упражняват контрол. Даваш доверие и следва да контролираш, да изискваш, да проследяваш какво се случва. Изборите са само първата крачка.“
„Като активист и участник в различните видове избори в чужбина, пледирам за електронно гласуване в този век на 5G технологии.
Работим от вкъщи, защитаваме и печелим проекти, записваме час за лекар, съд, община и всичко останало онлайн. Подаваме заявления/регистрация за гласуване извън страната. Кореспонденцията и документооборотът могат да са онлайн, обучението в училища и университети също, и затова не виждам пречка за гласуване на избори онлайн.
Това ще е най-голямото предимство, улеснение за масово участие на българите зад граница и в България. България е страна с много IT специалисти. Няма от какво да се страхуват партиите и политиците. Суверенът е този, който предоставя власт и доверие.
Не е необходимо да се харчат толкова пари за секции, чували, транспорт, командировки и т.н. Предимствата са много. Категорична съм в това и заставам твърдо зад тази кауза, за която работя.“
Практически по същото време Петър Стаматов от Чикаго даде интервю за информанционна агенция „Фокус“ (линк), в което се засяга същата тема. Следва цитат от това интервю.
„Г-н Стаматов, твърди се, че българите зад граница са поставени в неравностойно положение, в сравнение със съгражданите си в България. Защо?
Петър Стаматов: Това е факт, тъй като по Конституция правата на българите в България и зад граница са равни, а пък тук, особено в САЩ, вече и във Великобритания, в Австралия има ограничения на местата за гласуване, което прави невъзможно всички да гласуват. Освен това, още една подробност, която удобно се премълчава от партиите, е, че хората зад граница не могат да гласуват с преференциален вот и за независими кандидати. Т.е. не само българите зад граница са поставени в конституционно неравенство, но дори и българските независими депутати не могат да получат гласове от чужбина. Това е голямо неудобство – неудобство е слаба дума. Все повече хора се питат, особено при тази ситуация с Ковид, как може да се говори, че се мисли за избирателите, а да не се прилага дистанционно електронно гласуване. Ако то се приложи, броят на гласувалите зад граница многократно ще се увеличи. Това е едно от нашите желания и затова пледираме дистанционно електронно гласуване, но от нов вид, с контролен код.
След думите се престъпи към действия – г-жа Иванка Иванова, създаде инициативен комитет, който от 04.04.2021 г. започна събиране на подписи за ПЕТИЦИЯ с предложение до Народно събрание на Република България, за въвеждане на дистанционно електронно гласуване с възможност за контрол от страна на избирателя.
Следва текстът и мотивите на тази петиция.
ПЕТИЦИЯ
С предложение
до Народно събрание на Република България
За въвеждане на електронно гласуване в изпълнение на Закон на Изборният кодекс от 2016 г. на Р. България от 6.12.2016 г. (изм. с Решение № 3 от 23.02.2017 г. на Конституционния съд на РБ – бр. 20 от 7.03.2017 г.; изм., бр. 85 от 24.10.2017 г., бр. 94 от 13.11.2018 г.)
С подписа си подкрепям тази инициатива за електронно гласуване, в изпълнение на Изборният кодекс и предложенията на инициативния комитет, и давам съгласие личните ми данни* да бъдат обработени във връзка с внасянето на приложената петиция.
Полетата на петицията са следните:
№ по ред
Име, презиме, фамилия
Постоянен или настоящ адрес
Дата на раждане
Подпис:
* Личните данни няма да се използват за други цели, освен за тази инициатива, а данните се попълват на български език.
Основания на петицията
Съгласно чл. 26, ал. 1, и чл. 45 от Консититуцията на Република България, на 1 март 2021 година инициативен комитет от граждани, живеещи на територията на Кралство Испания, България, Великобритания Германия, Гърция, Италия, Франция, Малта, Канада, САЩ и други страни, прие решение за откриване на ПЕТИЦИЯ
с предложение до Народното събрание на Република България – „За въвеждане на електронно гласуване в изпълнение на Закона за Изборния кодекс от 6.12.2016 г. (изм. с Решение № 3 от 23.02.2017 г. на Конституционния съд на РБ – бр. 20 от 7.03.2017 г.; изм., бр. 85 от 24.10.2017 г., бр. 94 от 13.11.2018 г.)“.
Мотиви
Електронното гласуване ще увеличи броя на участващите в изборните процеси български граждани с активно и пасивно изборно право. Поради очевидни причини, това важи в още по-голяма степен за сънародниците, живеещи в чужбина.
Много са предимствата на електронното гласуване, съпроводено с технически решения, гарантиращи тайната и сигурността на гласуването:
– Електронното гласуване e финансово изгодно, удобно, бързо, лесно, здравословно, спестяващо много време.
– Електронното гласуване осигурява масово участие на българските граждани, независимо от местонахождението им.
– Чрез електронното гласуване българските граждани ще изпълнят по-пълноценно своето конституционно право на вот.
***
Чл. 2 (2) на приетия през 2016 г. закон определя процедурата – подаване на заявление и декларация.
В няколко изборни процеса вече беше изпробвано електронното заявление за участие в гласуването. Това показва, че в епохата, в която живеем, няма никакъв технически проблем за бързото прилагане на приетия от Народното събрание през 2016 година закон. Доказалите своите високи качества български специалисти могат да опростят процедурата, предлагайки и въвеждайки индивидуален електронен избирателен код за всеки български гражданин с право на глас, който да бъде надеждна преграда за подмяна на дистационния вот. Въвеждането му ще защити изборния процес и електронното гласуване от хакерски и други злоумишлени атаки практически на 100%. А това ще повиши доверието сред избирателите.
***
Огромно е политическото значение на електронното гласуване.
– То ще покаже, че държавата милее за всеки български гражданин в страната и в чужбина.
– В епохата на мощните комуникационни средства, политическите партии и гражданските сдружения ще могат бързо и ефективно да представят на всеки сънародник своите програми и управленчески идеи. Скъпото агитиране до „всяка врата“ ще бъде допълнено с възможностите, които дават високоскоростният интернет.
– Електронното гласуване би помогнало и за промяната на сегашното ненормално положение, при което многохилядните гласове на българите в чужбина се размиват и предварително не се знае къде отиват. То ще изравни гласа на гласувалите зад граница, който сега е с по-малка тежест от гласовете в България, поради невъзможността в чужбина да се гласува с преференции и за независими кандидати.
– Електронното гласуване може да бъде и първа стъпка за разкриването на избирателни райони „Чужбина“, каквито са въведени в някои от заобикалящите ни страни.
***
Състав на Инициативен комитет:
Председател: Иванка Василева Иванова – Барселона, Кралство Испания
Членове: Андрей Георгиев – Барселона, Испания; Бисер Иванов – София, България; Галя Неделчева – Леон, Испания; Даниела Иванова – Барселона, Испания; Елеонора Цветанова – Лондон, Велокобритания; Иван Русанов – Лондон, Великобритания; Камен Кръстев – Граноерс, Испания; Младен Станев – Варна, България; Марин Маринов – Сеговия, Испания; Нели Тълпигова – Йорет де Мар, Испания; Петър Стаматов – Чикаго, САЩ; Симеон Генчев – София, България; Съби Арсениев – Памплона, Испания; Светла Веселинова – Гран Канария, Испания; Явор Ананиев – Барселона, Испания и други. Всички координатори може да откриете на страницата на инициативата във Фейсбук (линк).
.
Включете се и Вие!
‘
Още информация за Петицията ще намерите ТУК.
.