.
БОЛГРАД – СТОЛИЦАТА НА БЪЛГАРИТЕ В БЕСАРАБИЯ
НАВЪРШИ ДВЕСТА ГОДИНИ
Болград е основан през 1821 г. от български преселници, настанили се под водителството на руския генерал Инзов, който се е ползвал с голямо уважение сред българската общност в Бесарабия.
Когато през 1845 г. той умира, ковчегът му е бил пренесен от Одеса до Болград на раменете на опечалените българи, които са изминали цялото това разстояние от 250 км вървейки, а последните 4 км – на колене.
Направена му е специална гробница и до ден днешен там може да се прочете: „Той даде на българите преселници нов живот в новото им отечество…“.
Защо градът се казва Болград?
Има две версии за произхода на името на Болград: едната твърди, че произлиза от думата „бол“ – много, обилно. Другата версия гласи, че името значи български град.
Болград е приеман като неофициална столица на бесарабските българи.
През 2018 г. градът отбеляза два юбилея – 180 години от създаването на Болградската катедрала „Свето Преображение Господне“ и 160 години от откриването на Болградската гимназия, първата българска гимназия от Възраждането.
Това са онези две български духовно-образователни светини, които са изградени със средствата на българските преселници в Бесарабия и които вече близо два века поддържат жив духа на българската общност в Бесарабия.
Първото нещо, което правят преселниците, е да построят църква. Храмът, започнат през 1820 г. и наречен по-късно „Перлата на Бесарабия“, е построен от няколко вълни български преселници-колонисти.
На 29 октомври 1838 г. “Свето Преображение Господне” е осветен и този ден се чества като Ден на бесарабските българи. Вече над 20 години, по инициатива на Дружеството „Родолюбец”, този празник се отбелязва и в България.
Натали Петрова,
Дружество „Родолюбец“
–––––––––––––––––––––––
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Българският външен министър Светлин Стоев бе част от официалните гости на честванията по случай 200-годишнината на гр. Болград, съобщи пресцентърът на МВнР.
„Възхитен съм от това, което виждат очите ми тук. От сърце Ви благодаря за усилията да съхранявате българския дух и затова, че носите България в сърцата си“ – каза министър Стоев на среща с наши сънародници в Болградската гимназия.
Светлин Стоев се поклони пред паметника на генерал Инзов в Болград. Посети и църквата „Свето Преображение Господне“.
В рамките на визитата си в Болградския район на Одеска област министър Стоев посети за кратко и населеното с етнически българи село Заря, което 4 пъти за последните 20 г. е печелило конкурса за най-благоустроено село в Одеска област.
.