.
Моят прочит на политическата ситуация в момента
В тяхното поведение, има два лагера с различни цели и тактика за постигането им.
I. В единия лагер са президентът, ДБ и ИСБГНИ, като към него също клони БСП.
Цели:
1. Съставяне на редовен кабинет с тяхно участие за срок поне до пролетта;
2. Актуализация на бюджета;
3. Избори 2 в 1 наесен, ако се отива към избори.
Причините
Тези партии предпочитат при невъзможно тяхно управление да остане служебният кабинет. Никой няма интерес от нови избори, но, ако все пак се налагат есента, то при 2 в 1 ще се вдигне избирателната активност в тяхна полза. Но е много важно и двата вида избори да бъдат организирани от този служебен кабинет.
II. В другия лагер са ГЕРБ, ДПС и ИТН.
Тези партии също имат различие помежду си в желанието си за бърз достъп до властта, но ги обединяват няколко общи цели:
На първо място – да не допуснат редовен кабинет, който не е контролиран от тях. Понеже това беше възможно само с мандата на ИТН, бяха хвърлени всички сили за някаква измамна схема с кабинет на малцинството, който да бъде легитимиран от партиите на протеста, но да управлява без тях. След като стана ясно, че това няма да стане, сега ИТН бойкотира третия мандат.
На второ място, обща цел – при невъзможен техен кабинет – са бързи избори в края на септември, които да са преди президентските. За тях е много важно редовно правителство под техен контрол да организира президентските избори. А изборите да не са заедно, за да няма висока активност, предвид намаляващите електорати и на трите партии. Затова от ГЕРБ нервничат, че президентът бави втория мандат, а от ИТН искат предварително да обезсмислят третия. Затова и тези три партии отказват актуализация на бюджета, което би предоставило допълнителен ресурс на служебния кабинет.
Именно дискредитацията и провалът на служебния кабинет са третата обща цел. Но огънят е по министрите, които реално спират порциите, а не към всички министри. Затова и критиката не е към Радев, а към Кирил Петков. За министрите на земеделието, екологията, транспорта и енергетиката само знаете, че са супер тихи. Там, където ДПС управлява от години. Тази и е причината засега да няма директна конфронтация на ИТН и мнима подкрепа за президента (каквато беше на НДСВ за Петър Стоянов).
Трагедията на България е, че няма достатъчно реформаторски сили, които могат да направят промяната. Вече знаем, че всички партии, където решенията се вземат еднолично, са продукти на Статуквото. За съжаление, и БСП се движи в тази посока.
Сега от мениджмънта на политическата ситуация от президента ще зависи как ще се развие тя.
Евгений Кънев
.