.
Представители на местния бизнес в Асеновград са изпратили на 9 август т.г. сигнал до вицепримиера и министър на вътрешните работи, министрите на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите, на финансите, началника на ДНСК, областния управител на Пловдивска област, с копие до кмета на Асеновград, АПИ – София, ОПУ – Пловдив, „ИСА 2000” ЕООД, „Пътпроект” ЕООД, „Консултантска Инженерна Група” ООД. Сигналът е относно „груби нередности и недоглеждания, свързани с проекта, строителството и надзора на новостроящия се локал на изхода на гр. Асеновград“ и в него се казва:
„Ние сме част от фирмите, които в годините на разруха, след 10.11.1989 г., с много усилия, рискове и честен труд участвахме в процеса на съживяване на икономиката на Р България, като създадохме работещи предприятия, осигурихме работни места и наливахме данъци в държавната и общинска хазна. Изглежда е дошло време, когато някой е решил, с парите от нашите данъци, да съсипе нашия честен бизнес, като установи монопол на определени предприятия – наши и чужди, обслужвани напълно от локала, а останалите удави и фалира с локала-бент на входа на Асеновград.
Новостроящият се локал – бент действа като стена и отцепва автомобилния достъп до нашите предприятия, в зоната от изхода на гр. Асеновград до кръговото кръстовище за кв. Долни Воден, м. Павлитатка, което създава предпоставка за фалит, безработица и удавяне на предприятията, чрез бъдещи наводнения, предизвикани от локала-бент. В същото време новостроящият се локал осигурява прекрасен пътен достъп до обектите на определени големи фирми, предимно финансирани от Р Турция, в зоната около КЦМ, като слиза и се качва до тях, с което тези предприятия ще просперират и ще могат да установят „монопол на големите” над „малките фирми – обречени на фалит от локала-бент”. Ние – собствениците на фирми на местния бизнес и нашите работници – сме потенциалните бъдещи фалирали бизнесмени и безработни, които ще молят за работа в големите заводи около КЦМ, заради които реално се изгражда този локал.“
Следва целият текст на сигнала (в оригинал тук – СИГНАЛ ЛОКАЛИ АСЕНОВГРАД), към който в публикацията му са добавени и снимки, изпратени на нашето издание от подателите на сигнала.
До: Вицепремиера и Министър на МВР
До: Министъра на МРРБ
До: Началника на ДНСК
До: Министъра на МОСВ
До Министъра на финансите
До: Областния управител на обл. Пловдив
Копие: Кмета на община Асеновград
Копие: АПИ – София
Копие: ОПУ – Пловдив
Копие: „ИСА 2000” ЕООД – строител и проектант
Копие: „Пътпроект” ЕООД – подизпълнител на проекта
Копие: „Консултантска Инженерна Група” ООД – строителен надзор
Относно: Сигнал с искания и предложение от местния бизнес, във връзка с:
- Груби нередности и недоглеждания, свързани с проекта, строителството и надзора на новостроящия се локал на изхода на гр. Асеновград, Строителен обект: ”Довеждащи пътища (локали), осигуряващи достъп/връзка на засегнатите имоти до/от реконструираното трасе на път II-86, в участъка „Пловдив-Асеновград” от км 16+860 до км 20+150. (Заповеди на областния управител ДС-09-7 /16.07.2020, ДС-12-1 /08.01.2019, ДС-12-4/28.08.2018 )
- Отвеждане на водите на локала, чрез примитивни канафки, в канализацията на новоизградения за 200 млн. лв. „Воден цикъл-пречиствателна станция ”, с директно изтичане, без пречистване, в река Чая, над защитена зона BG0000194 (Заповед РД–688/25.08.2020 г.). Пречиствателна станция за 32 000 000 лв, която не работи.
СИГНАЛ с ИСКАНИЯ
ОТ
ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА МЕСТНИЯ БИЗНЕС – ГР. АСЕНОВГРАД
1. „Тенерифе” ООД – Асеновград, бул.България №131
МОЛ: Християн Пейков, Булстат: BG115841138
2. „Хубенови” ООД- Асеновград, ул. „Мадара“ №2
МОЛ: Костадин Хубенов, Булстат: BG202533764
3. „Архитект Василеви”ООД – Асеновград, ул. „Мадара“ №1
МОЛ: Калин Иванов Василев, Булстат: BG200408815
МОЛ: Стефка Ангелова К.-Василева
4. „Милка Стефанова-Нарцис” ЕТ – Асеновград, бул. „България“ №157
МОЛ: Милка Йовчева, Булстат: 115130011
5. „Дани 1212” ЕООД – Асеновград, бул. „България“ №157
МОЛ: Стефан Йовчев, Булстат: BG 204737502
6. „Ерен – Авто” ЕООД – Асеновград, бул. „България“ №161
Недим Рамадан Рамадан, Булстат: 200824493
7. „Селчо” ООД – Асеновград, ул. „Съединение“ №22
МОЛ: Селим Саид Емин, Булстат: BG 115801204
8. „Оргаз 2003” ООД, бул. „България“ №153
МОЛ: Басри Хафуз, Булстат: BG 115843630
9. „Електрин – М 59” ООД, бул. „България № 153
МОЛ: Иван Ковачев BG 160132648
10. „Наков Груп”, бул. „България“ № 155
МОЛ: Георги Наков, BG 1160130412
11. „СП Ауто” ООД. бул. „България“ № 149
МОЛ: Стефан Бутев, BG 160098014
12. „СП сервиз” ООД, бул. „България“ № 149
МОЛ: Даниела Бутева BG 203292775
13. „Янко Самаров енд ко” ООД – Асеновград, бул. „България“ № 146
МОЛ: Янко Самаров, Дора Самарова , Булстат: BG 160056289
14. „Бике” ЕООД- Асеновград, бул. „България“ №193
МОЛ: Селяхтин Ибрям Карагарен, Булстат: BG 160087992
Уважаеми г-н Вицепремиер и Министър на МВР,
Уважаема г-жо Министър на МРРБ,
Уважаеми г-н Началник на ДНСК,
Уважаеми Г-н Министър на МОСВ,
Уважаеми г-н Министър на финансите,
Уважаеми г-н Областен управител,
Пишат Ви представители на местния бизнес от гр. Асеновград – Южен Централен Район – най-развития икономически район в България. Ние сме част от фирмите, които в годините на разруха, след 10.11.1989 г., с много усилия, рискове и честен труд участвахме в процеса на съживяване на икономиката на Р България, като създадохме работещи предприятия, осигурихме работни места и наливахме данъци в държавната и общинска хазна. Изглежда е дошло време, когато някой е решил, с парите от нашите данъци, да съсипе нашия честен бизнес, като установи монопол на определени предприятия – наши и чужди, обслужвани напълно от локала, а останалите удави и фалира с локала-бент на входа на Асеновград.
Новостроящият се локал – бент действа като стена и отцепва автомобилния достъп до нашите предприятия, в зоната от изхода на гр. Асеновград до кръговото кръстовище за кв. Долни Воден, м. Павлитатка, което създава предпоставка за фалит, безработица и удавяне на предприятията, чрез бъдещи наводнения, предизвикани от локала-бент. В същото време новостроящият се локал осигурява прекрасен пътен достъп до обектите на определени големи фирми, предимно финансирани от Р Турция, в зоната около КЦМ, като слиза и се качва до тях, с което тези предприятия ще просперират и ще могат да установят „монопол на големите” над „малките фирми – обречени на фалит от локала-бент”. Ние – собствениците на фирми на местния бизнес и нашите работници – сме потенциалните бъдещи фалирали бизнесмени и безработни, които ще молят за работа в големите заводи около КЦМ, заради които реално се изгражда този локал.
Заблуда се оказаха думите на бившия премиер Бойко Борисов, че „локалът се изгражда за да помогне на местния бизнес”.
Преди да подадем настоящият сигнал, направихме всичко възможно да осъществим диалог с кмета на община Асеновград – възложител по ПУП-а за локала и прехвърлил право на строеж на АПИ, Директора на АПИ и Директора на ОПУ, за да решим въпроса на местно ниво без усложнения, сигнали, шум и проверки. След като никой не уважи исканията ни, на 05.08.2021 г. проведохме Мирен Граждански Протест, спряхме движението по републиканския път на изхода на Асеновград, като поканихме институциите и медиите да обсъдим проблема на място. Не дойдоха и не ни чуват нито кметът, нито директорите на АПИ и ОПУ, нито медиите – БНТ, БТВ и Нова ТВ, над които, изглежда, има чадър от страна на „главните проектанти на обекта”.
Ето защо сме принудени да подадем настоящия Сигнал.
ПО СЪЩЕСТВО:
На основание чл. 119 от АПК, Ви сигнализираме за нередности и недоглеждания на проекта и строежа на локала, във връзка със ЗУТ, Наредба 8, ЗСПЗЗ, ЗОЗЗ, Закона за Движението по Пътищата, ЗООС, Наредбите за бедствия и аварии, както и за опасности от бедствия-наводнения, безработица и фалит на фирми, които ще предизвика строежа на новото локално платно-бент на изхода на град Асеновград.
1. Нарушено е норамативното изискване за достъп до имотите – УПИ-та и пътища, засегнати от локала, с което се засягат следните наши права и свободи: право на труд, право на достъп, право на свободна стопанска инициатива, право на закрила от монопол и нелоялна конкуренция.
Новостроящият се локал отцепи като бент достъпа до съществуващите пътища и имотите ни в м. Павлитатка, които са УПИ-та със сменено предназначение на земеделската земя, а сградите в тях са действащи търговски обекти – предприятия, офиси, работилници, цехове – въведени в експлоатация, въз основа на строителна документация и на база на влезли в сила действащи ПУП-ове за всеки имот.
Нивото на новостроящия се локал покрай път II-86 е незаконосъобразно и нецелесъобразно задигнато над имотите ни и над трите перпендикулярни на локала пътища (ПИ № 99087.18.164 – ул. „Мадара“, ПИ № 99087.18.165, ПИ № 99087.18.313). Вследствие на това, обектите ни остават под нивото на локала, а трите перпендикулярни пътя се затапват и остават без възможност за изход на локала с лек автомобил. Достъпът е възможен само с високопроходими автомобили и машини.
Местният бизнес ще бъде удавен и фалиран от локала-бент, вследствие наводнения при поройни дъждове. Така задигнатия локал, на места по-високо и от главния път, ще действа като БЕНТ и ще предизвика наводнения, при порои, в цялата местност Павлитатка, която е характерна с глинестите си почви. До момента естествения път на водата беше, по естествен наклон, от местността към полския път (намиращ се на мястото на новоиздигнатия локал), и оттам, покрай главния път в посока Пловдив, се разливаше и попиваше в голямото поле. Със задигането на локала-бент, водата ще остане в местността Павлитатка и ще предизвика наводнения, щети за предприятия, машини, оборудване, удавяне на овощните градини покрай пътя в посока Пловдив и най-вече опасност за хората.
Да се има предвид и опасността от наводнения при изпускане или преливане на микроязовира над м. Павлитатка, Такова наводнение имаше през 2008 година, но благодарение на естествения наклон, водата се оттече покрай пътя в посока Пловдив. Сега, с новия локал-бент, м. Павлитатка се превръща в басейн и при евентуално заливане от микроязовира предприятията ще бъдат удавени.
- С новостроящото се локално платно не са изпълнени целите на проекта за новостроящия се локал, който трябваше да осигури нормативно определен „достъп/връзка на засегнатите имоти до/от реконструираното трасе”, видно от името на обекта по одобрения технически инвестиционен проект и съгласно Заповед ДС-09-7/16.07.2020.
- Новостроящото се трасе на локала не е съобразено и е изградено в противоречие с мотивите на Заповед ДС-09-7/16.07.2020 на обл. управител, с която е допуснато предварително изпълнение по АПК – чл.60 ал.1 и ал.2.
Мотивите на обл. управител в горецитираната Заповед, са (цитат) :
– Локалът „е обявен от трите общини за общински път от първостепенно значение по смисъла на §5 т.73 от ДР на ЗУТ , тъй като е изключително необходим за осъществяване на инвестиционни намерения и осигуряване на нормативно определен достъп до имотите, намиращи се до републиканския път.”
– С допускане на предварителното изпълнение ще се ускори реализацията на проекта, в резултат на което ще се подобри комфорта на пътуване и ще се гарантира безопасността и сигурността на движението в този участък на републиканския път.
- От всички тези мотиви на областния управител, в процеса на строителството, се проявява само един: „ще се ускори реализацията на проекта”. Налице е бързото усвояване на пари – по данни от медиите – около 40 000 000 лв., без страничните приходи на строителя за осигуряване на достъпа до определени имоти, чрез заплащане от собствениците им направо на строителя ( говори се, че сумите започвали от 3 000лв. на имот).
- Останалите мотиви от Заповедта нямат реално проявление.
- Целите на проекта, заложени в самото наименование на обекта: Локали-осигуряващи достъп/връзка на засегнатите имоти до/от реконструираното трасе на път II-86, остават неизпълнени.
- Нарушени са изсикванията на НАРЕДБА № 8 ОТ 14 ЮНИ 2001 Г. ЗА ОБЕМА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА УСТРОЙСТВЕНИТЕ ПЛАНОВЕ.
- Не е решено отвеждането на водите в зоната около локала. Локалът действа като бент. Под новоизграждащия се локал има 2 големи канализации, които остават неизползваеми – стара и нова от така наречения „проект за Водния цикъл-Асеновград” и които могат да се ползват за отводняване на локала и контактните, затапени от него пътища –ПИ №99087.18.164 (ул. „Мадара“), ПИ №99087.18.165, ПИ №99087.18.313.
- Съществува опасност от замърсяване на защитена зона BG0000194
ИСКАНИЯ на местния бизнес:
- Да се спре строителството на локала-бент до изчистване на проблемите.
- Министърът на МРРБ и Началникът на ДНСК да извършат спешна и пълна проверка на строителната документация, строителните работи и книжата на строителния надзор на обекта.
- Министърът на финансите да назначи проверка за изразходваните средства по строежа на локала.
- Министърът на МВР да настоява за проверка на проектната документация: част ПЪТНА и част ОД – Организация на движението.
- Локалът се изгражда с парите на българските данъкоплатци, затова настояваме: Локалът да се преработи, като слезе на ниво на имотите и страничните общински пътища и ул. „Мадара“, както беше нивото на стария път, за да ги обслужи, съгласно нормативните изисквания, и за да не действа като бент при порои и дъждове. Право на проектанта на обекта е да извърши промени по време на строителство, в случай, че се констатират пропуски, недоглеждания, възникнали нужди или нецелесъобразност на проекта.
- Не искаме локал-бент. Отводняването на локала да се захване чрез шахти в наличната отдолу канализация Ф1200 на „Водния цикъл” или в съществуващата до нея, стара действаща канализация Ф1000.
- Да се избегне захващането на водата на локала в канафка, както това е избегнато от другата страна на пътя, пред Бензиностанция „Мусчо“ в посока Пловдив. Канафката не е подходяща за територия, в която работят толкова много предприятия и има сериозен поток от хора.
- Да се предвидят повече входове/изходи на локала за връзка с главния път и перпендикулярните пътища, обслужващи обектите, в участъка от изхода на Асеновград до кръстовището на кв. Д. Воден, както и джобове за автобусни спирки.
- Да се запази връзката на локала със страничните пътища (ПИ №99087.18.164 – ул.Мадара, ПИ №99087.18.165, ПИ №99087.18.313), на които има предприятия, къщи, цехове, офиси на фирми, а не да се затапват тези пътища с изкуствено създадена денивелация от локала.
- МОСВ да извърши спешна проверка на отводняването на водите в канализацията на „Водния цикъл”, в която се отвеждат канафките на локала и тежки фекални води. Имаме сигнали, че същата се отводнява директно в река Чая, в зоната под завод „Асенова крепост”, без да се пречисти в скъпоизградената пречиствателна станция. Това представлява екологична опасност за защитена зона BG0000194 в близост, надолу по р.Чая. „Водният цикъл-Асеновград” е изпълнен отново от същата фирма, която изпълнява и локалите – фирма „ИСА 2000” ООД.
- Да се провери законосъобразен ли е Договор Д-67/09.07.2020г , с който кметът на община Асеновград д-р Грудев ( възложител по ПУП-а за локала) отстъпва право на строеж на АПИ за локала. Има ли съгласие на общинска сесия за това?
ПРЕДЛОЖЕНИЕ по чл. 117 от АПК:
При изграждане на бъдещи кръгови кръстовища да не се допуска грешката на изградените вече кръгови кръстовища–убийци на реп. път II-86 Асеновград-Пловдив, които са с неправилен наклон навън. Кръговите кръстовища да се съобразят с действащата в кръга центробежна сила и да се изграждат с наклон навътре, за да се избегне обръщане на автомобила в завоя. Отводняването на същите да се решава към центъра на кръга, с отводнителни шахти, както това се прави в цяла Европа. Да се осигури визуална връзка в двете посоки на пътя, така че кръговото кръстовище да не пречи на погледа, каквото е и изискването по Наредбата за проектиране на пътища. Построените кръгови кръстовища на път II-86 са като тракийски могили и не осигуряват законоустановената визуална връзка в двете посоки на пътя.
Уважаеми български Министри,
Г-н началник на ДНСК,
Г-н Областен управител,
Позволете да изразим нашата удовлетвореност и възхищение от досегашната ефективна работа на Временното Правителство.
Вярваме, че настоящият Сигнал, с искания и предложение по АПК, ще бъде взет предвид и с Вашата компетентна намеса ще запазим здравето и живота на хората, както и устоите на местния бизнес и икономика.
Приложения:
- Заповед ДС-09-7 /16.07.2020
- Заповед ДС-12-1 /08.01.2019
- Заповед ДС-12-4/28.08.2018
- Подписка от заинтересованите собственици на засегнати имоти, работници и клиенти
.
С уважение: представители на местния бизнес – гр. Асеновград, 09.08.2021 г.
1. „Тенерифе” ООД
МОЛ: Християн Пейков
2. „Хубенови” ООД
МОЛ: Костадин Хубенов
3. „Архитект Василеви” ООД
МОЛ: Калин Иванов Василев
МОЛ: Стефка Ангелова К.-Василева
4. „Милка Стефанова-Нарцис”
МОЛ: Милка Йовчева
5. „Дани 1212” ЕООД
МОЛ: Стефан Йовчев
6. „Ерен – Авто” – Асеновград
Недим Рамадан Рамадан
7. „Селчо” ООД
МОЛ: Селим Саид Емин
8. „Оргаз 2003” ООД
МОЛ: Басри Хафуз
9. „Електрин-М 59” ООД
МОЛ: Иван Ковачев
10. „Наков Груп”
МОЛ: Георги Наков
11. „СП Ауто” ООД.
МОЛ: Стефан Бутев
12. „СП сервиз” ООД
МОЛ: Даниела Бутева
13. „Янко Самаров енд ко” ООД
МОЛ: Янко Самаров, Дора Самарова
14. „Бике” ЕООД – Асеновград
МОЛ: Селяхтин Ибрям Карагарен
.