Вълнението от снощи не ме е напуснало още и надали скоро ще ме изостави. Вероятно подобни чувства изпитват и всички българи, дошли с огромен интерес и уважение към паметта и делото на един българин, оставил трайни следи в историята на Пърт, Австралия – Иван Иванов.
Бях чувала за този забележителен архитект, но едва в препълнената зала на Cullity Galery, kъдето бе експониран богат документален материал за творческото му дело, усетих цялото величие на българския му новаторски дух.
Изложбата е организирана от Университета на Западна Австралия и по-специално от Училището по дизайн и Warren Andersen, с куратори Сара Дъглас и Майкъл Иванов, син на големия архитект Иван Иванов. Скоро ще излезе и биографична книга за арх. Иванов.
Роден в България през 1919 г. в семейството на известен журналист и поет, Иван Иванов „попива“ благодатната семейна среда, в която изкуството е на особен пиедестал. Завършил в Германия архитектура и инженерни науки, през 1950 г. той имигрира в Австралия. И в продължение на 36 години, до 1986-а, когато умира, той създава своите иновативни проекти.
„Къщите – казва той, които днес строим, трябва да са като музиката от големите композитори – вдъхновение за всяка възраст.“
Изложбата бе открита от директорката на Училището по дизайн Dr. Kate Hislop, koято с огромно уважение говори за големите заслуги на Иван Иванов за начина, по който днес изглежда Пърт.
След нея прозвуча известната българска песен „Девойко мари хубава“, изпълнена от Галя, и народният танц „Елено моме“, изпълнен от българската танцова трупа към Асоциация „Родина“.
Текст и снимки:
Станка Николова,
Пърт, Австралия
.