Създадената през 2018 г. Асоциация на българските училища в Америка /АБСА/* има за цел да подпомага, ръководи и защитава интересите на българските деца, посещаващи неделните училища, намиращи се в Съединените американски щати. АБСА приема българските училища като свои партньори, като целта на партньорството е не само да обедини училищата, преподаващи български език и традиции в Америка, но и да улесни, както комуникацията между неделните училища, така и да популяризира тяхната дейност сред американската образователна система.
Към настоящия момент вече 39 български неделни училища в САЩ са партньори на асоциацията. Партньорството към АБСА е безплатно и дава възможност на училищата партньори да ползват всички преимущества, които предлага АБСА.
Най-голямото постижение и постоянен стремеж на асоциацията е осигуряването на възможността за признаване владеенето на български език чрез получаване на глобален и щатски печат за двуезичност след успешно издържане на теста АЛТА**. Предимствата от получаването им са значими. Сертификатът за глобалния печат съдържа уникален номер, гарантиращ доживотна валидност на сертификата. Този сертиификат доказва владеенето на двата езика (български и английски) и приемането му в почти всички американски щати. Той дава възможност и за получаване на кредити за владеене на чужд език в американските университети. Придобиването на локалния печат за двуезичност позволява вписване на оценката от изпита по български език в дипломата от High school.
Трябва да се има предвид, че на база на теста АЛТА, който се предлага в държавните американски училища, може да се получи само щатския печат, в щата, в който е държавното училище, то тестът АЛТА, който се администрира от АБСА, служи за получаването, както на щатския, така и на глобалния печат за двуезичност и привилегиите, които следват от това. Ето защо с всяка учебна година все повече се увеличава броят на учениците от българските неделни училища, които се явяват и успешно издържат теста, и стават носители на двата печата.
В началото на новата 2021-2022 учебна година, Асоциацията на българските училища в Америка актуализира нормативните си документи, за да включи полезна за партньорите си информация. Промените се състоят в подновен състав на Борда на директорите, увеличен брой на гимназиалните ученици, удостоени с Глобалния и Щатски печат, увеличен процент от партниращи училища, нова програмна дейност, свързана с младите хора от български произход, допълнителни възможности за професионално развитие и др. Подробна информация за АБСА може да намерите на сайта на организацията: www.absa-association.org.
С цел популяризиране на постиженията и отговаряне на огромния интерес към дейността на Асоциацията на българските училища в Америка, бордът на асоциацията организира и онлайн среща: „отворени врати“ за всички ученици, учители и родители, която се състоя на 2 октомври 2021 г.
Текст и снимки:
Офелия Цицкова
–––––––––––––––––––––––––––––––––––
*Бел. ред: Началото на обединението на български училища в чужбина и по-специално в САЩ започва още през 2006 г., когато в Чикаго се провежда Втората световна среща на българските медии. По инициатива на Райна Манджукова, присъствала на срещата като представител на ДАБЧ, и Боянка Иванова, инициатор на първото лицензиране на българските училища в САЩ към Министерството на образованието в България през 2002 г., се обявява асоциирането на няколко български училища в САЩ: българското училище „Св. София” – Чикаго; Българския образователен център „Св. Климент Охридски” във Вашингтон, с ръководител и съосновател д-р Боян Кулов; българското училище в Бостън с ръководител д-р Росен Димитров и българското онлайн училище „По жицата” с основател Валентин Ненков. Председател на асоциацията става д-р Боян Кулов, зам.-председател – д-р Росен Димитров, секретар – Боянка Иванова. Асоциацията на българските училища в Америка е регистрирана в щата Мериленд и приема свой устав и правилник за действие. По това време броят на българските училища в САЩ не е голям. По тази причина през 2007 г. д-р Боян Кулов и Боянка Иванова предлагат разширение на обхвата на асоциацията, отнасящ се до всички училища по света. Заедно със Снежина Мечева, директор на Българското училище към Посолството на България в Лондон; д-р Ирина Ботева-Владикова, директор на българско-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий” във Виена; Ваня Велкова, основател и директор на Българското училище в Хамбург; д-р Росен Димитров, президент на българското училище „Св. св. Кирил и Методий” в Бостън; Боряна Занева, директор на българското училище „Св. св. Кирил и Методий” в Бостън, и Райна Манджукова през пролетта и лятото на 2007 г. се обсъжда и подготвя създаването на Асоциацията на българските училища в чужбина, която е основана през август 2007 г. в Пловдив.
** Оценяването на знания по български език за българските деца в САЩ може да става, освен чрез тестовете на ДЕО-ИЧС към Софийския университет, пълноправен член на ALTЕ (Association of Language Testers in Europe), и чрез тестове по български език на ALTA, американска организация за езиково тестиране.
.