В събота, 13 ноември, за втора поредна година, бе украсена българска елха за традиционните Коледни празници, организирани в Музея на науката и индустрията в Чикаго (Chicago’s Museum of Science and Industry). Това е един от най-големите научни музеи в света – на площ от 400 хиляди квадратни фута (37 хил. кв. м) са разположени над 35 хиляди експоната.
Обичаят с коледните ехли е започнал още през 1942 г., по време на Втората световна война. Първият път е имало към дузина дървета, но постепенно броят им нараства и ослепителните дървета със специални украси, създадени от доброволци от различни етнически общности в Чикаго, стават все повече. Тази година над 6-метровите елхи са вече 53 на брой. Красиво украсени, те представят пъстрата култура и празнични традиции на представените общности.
Над 3500 доброволци в Чикаго ежегодно отделят от свое време и не щадят уменията си, за да създадат този празник за поситетелите на музея, който е един от най-посещаваните – привлекателен и за деца, и за възрастни.
Екип от доброволци, под координацията на Анна-Мария Бунев (наследница на известната наша реолюционерка – линк) за втора порадена година украси българската елха в музея. След петгодишно чакане да получим ред сред многобройните желаещи, от миналата година имаме отново разрешение за българска елха в музея.
Ето какво разказаха пред Еврочикаго доброволците:
„С опита, който имахме имахме от 2020 г., беше по-лесно да се координарираме и без предварителни срещи да съберем над 160 украшения с типично български мотиви. Закупихме още от традиционните гирлянди от пуканки. Гaлина Генчева изработи специално за дървото бродирани орнаменти с български мотиви и прекрасни кукли с национална носии. Даниела Вълканова направи различни орнаменти в бяло, зелено, червено – като българското знаме. Използвахме и специално поръчани сувенири от България. Ирина Гочева изработи връх за елхата, около който навихме гирляд от пуканки. Получихме и специални дарения – като битова покривка, дълга над два метра, за подиума на елхата, от Ирена Кирилова. Галя Куо, Анна Илиева и Петранка Стаматова проявиха творческите си натури при изработката и при украсата. Разбира се, че не можеше и без мъжко участие – Никола Масларски се катереше до върха на 7-метровите стълби, без които украсата не бе възможна. И фотографът на Еврочикаго бе използван, за по-високите места.
Поради Covid-19, и тази година разписанието за украсяване на елхите e много стриктно. Времето за украса в съботния ден бе ограчено сутринта от 10 до 12 часа. Мотивирани и заредени с енергията и знанията от миналата година, екипът ни се справи достойно, според нас, за това кратко време. А българите в Чикаго и гостите на музея сами ще могат да оценят.“
За първи път българско участие в историята на тези празници в Музея на науката и индустрията в Чикаго имаше през 2012 г., когато ансамбъл „Хоро“ зарадва публиката с представление, заредено с пъстрота и настроение, показвайки магията на българските народни танци и красотата на българските национални носии. Оттогава всяка година танцьорите от “Хоро” представяха фолклорното ни културно наследство. Тази година, поради епидемията, за съжаление няма такава програма.
Музеят на науката и индустрията е отворен за посещения и прекрасните елхи, предствящи 53 държави в света, могат да се видят от всички желаещи от тази седмица – 17 ноември до 3 януари 2022 г. Децата и младите посетители ще могат си направят снимки със Санта Клаус (Дядо Коледа).
За повече информация:
Explore rich holiday traditions from around the globe while creating your own traditions with loved ones in Christmas Around the World and Holidays of Light.
https://www.msichicago.org/explore/whats-here/exhibits/christmas-around-the-world/
.
Снимки: Галя Куо, Петър Стаматов, Петранка Стаматова
Видео: Петър Стаматов
.
Браво !!! Малко Българско Коледно кътче и в Америка !