.
Коментар на Вилдан Байрямова във Фейсбук. Коментарът се публикува със съгласието на авторката.
Лично аз нямам нищо против това българските граждани в чужбина да гласуват за изборите у нас. Дори настоявам за МИР „Чужбина“, както и за електронно и по пощата гласуване. Обаче… Когато призивите за избирателна активност се отправят така провокативно, не мога да се съглася, меко казано.
Онзи ден шернах от приятел публикация в авторитетен всекидневник в Турция, който допреди 3 години беше опозиционен, а вече не е, защото пресгрупата беше купена от близък на Ердоган бизнесмен и мигом смени тренда. В текста буквално турската държава призовава онези 350 000 нашенски изселници да гласуват за кандидата на турската партия за президент. Знаете името му. Турската партия?!?
После ми звънна братовчедка ми от Истанбул – бясна от агресивната кампания за ДПС там. И ми препрати поредния агитационен смс, който получавали всеки ден всички изселници. За пореден път ми разказа какво се случва пред секциите там – под обсадата и инструкциите на мисионерите на ДПС. Сещате се.
Всеки ден напоследък в Кърджали пристигат по 8 автобуса с изборни туристи, за които транспортът е безплатен, твърди транспортен бос. Това е практика по всички избори и аз много добре зная това. Всяка втора кола по улиците на града е с турска регистрация тези дни, а пикът на подновяването на личните документи беше през лятото. Пристигат хора, които не могат да се преборят с машинния вот, но определени членове на изборните секции са плътно ангажирани да им помагат със собствени пръсти. Това е по свидетелства на членове на комисии.
Иначе експремиерът Борисов се тръшка, че вотът щял да е манипулиран, щото четирима от ДБ пипали софтуера.
Пиша всичко това със страх от евентуална провокация за етническо напрежение, след вота ще Ви кажа защо ме притискат такива мисли. Пък и аз чувам разни работи, такава ми е работата, знаете.
Ще преведа тук основното от публикацията в Анадолската агенция – държавната информационна агенция на Турция.
„Зам.-председателят на Балканската конфедерация на румелийските турци Зюрфеттин Хаджиоглу настоя всички онези близо 250 000 български турци, живеещи в Турция, да упражнят законното си право на глас на изборите за президент и парламент в България. За вота на 14 ноември в 19 района ще бъдат открити 126 изборни секции, искаме българските ни сънародници да дадат своя мощен глас за земята на предците ни в урните на майката-родина“.
Хаджиоглу уточнява за изселниците, пътуващи до България за изборите, че ако нямат сертификат за ваксинация, могат да си направят безплатни PCR тестове в държавните болници в Турция и така няма да имат проблем при преминаването през границата.
„Гласът на турчина е за турчина“
„Скъпи сънародници, вас ви прокудиха от родината на предците ви и ви пратиха насилствено в родината-майка. Не бъдете безучастни към живеещите там (в България) близо 1 милион български турци и мюсюлмани. Дайте един хубав знак от родината-майка към земята на предците ви. Гласовете ви тук ще бъдат подкрепа за вашите братя там. Ако отидете да гласувате в България, обаче, тези гласове ще бъдат много по-ценни от гласовете тук. Защото там най-лесно можете да подкрепите предпочитания от вас турски кандидат. Непременно упражнете правото си на вот, на права и бъдеще“ – казва Хаджиоглу пред кореспондента на Анадолската агенция.
Той отново повтаря призива си за подкрепа за „турските кандидати“ и пояснява, че „за разлика от предишни избори, този път има много турски кандидати, които ще се състезават от различни партии“. „Нашите сънародници и без друго познават тези кандидати от своите райони. Ние 30 години повтаряме едно и също и ще продължим да го казваме. Гласът на турчина е за турчина“, заключава той.“
Дотук беше преводът. Познавам Хаджиоглу лично. От времето, когато Главното мюфтийство заведе онези над 80 дела за вакъфските имоти и посегна на сградата на Историческия музей в Кърджали, плюс земята на съседната Спортна площадка- амфитеатър, изградена с доброволния труд и парични дарения на местните хора, вдъхновени от кмета Петко Калчев в периода 1959-1974 г. Въпросният изселнически лидер беше най-яростният радетел на отнемането на сградата със статут на архитектурен паметник и земята до него от паметта на града ни. Е, не стана това и тогава в Кърджали ликувахме.
Не оспорвам правото на глас на никого, озовал се с лошо или добро в друга земя. Но не мога да приема етническия вот, инспириран така провокативно и с протекцията/парите на друга държава.
Хайде да не забравяме как дни преди вторите парламентарни избори за тази година у нас внезапно пръкналият се впоследствие обединител на нацията Мустафа Карадайъ отиде в Анкара и се поклони на „майката-родина“ пред шефа на Меджлиса Шентоп и поиска 50 000 гласа, но не ги получи. Сега Анкара се е впрегнала да ни избира президента. И Путин напъва. Общи интереси с Ердоган, след като стоплиха отношенията след онова смразяване при сваления руски изтребител над Сирия? За какво им е България, питате ли се?
Стегнете се, хора, гласувайте!
Стегнете се, тролове, само ден остана за надницата и не забравяйте каква съм предателка, загърбила идентичност и закусваща с бебета!
.