.
Ще работим за приемственост във външната политика и последователност в действията, заяви новият министър на външните работи Теодора Генчовска – съобщи пресцентърът на МВнР.
„Когато влизам в сградата на Министерството на външните работи, винаги изпитвам уважение, но особено днес то е огромно, защото това е уважение към хората, които работят тук. Уверявам Ви, че ще направя всичко възможно те да продължат да работят спокойно, да има приемственост, последователност в действията. Разчитам на професионализма на екипа на МВнР“. Това заяви новоназначеният министър на външните работи Теодора Генчовска на церемония в МВнР, по предаването и приемането на поста от досегашния служебен министър на външните работи Светлан Стоев.
Министър Теодора Генчовска обяви, че ще работи при пълна откритост за обществото. Всеки месец ще бъдат организирани редовни брифинги за медиите, на които ще бъде предоставяна информация за свършеното от министерството. Светлан Стоев връчи на министър Генчовска Стратегически преглед на Дипломатическата служба като изрази надежда, че направените в него изводи ще бъдат използвани за повишаване на ефективността на МВнР.
Светлан Стоев направи обобщение на свършеното от МВнР по времето на двете служебни правителства от встъпването му в длъжност като министър на 12 май 2021 г. Сред основните постижения той посочи успешно организираните избори зад граница – два пъти за Народно събрание, както и избори за президент и вицепрезидент на Република България. Светлан Стоев подчерта усилията на МВнР за организиране на вота в чужбина в безпрецедентни условия на пандемия от коронавирус и кратки срокове, като благодари на българските общности зад граница, които оказаха безценна помощ за подготовката на вота. Сред останалите постижения той открои евакуацията по време на кризата в Афганистан, продължилите евакуации, свързани с пандемията от COVID-19, на наши сънародници зад граница, както и активизирането на преговорите с РС Македония.
„Мога да кажа с гордост, че благодарение на професионалния екип на МВнР и в резултат на неуморния труд на дипломатическите ни мисии, както в Скопие, Брюксел и други европейски държави, успяхме да променим виждането на редица европейски страни по отношение на този двустранен диалог“, каза Светлан Стоев. Работено бе по две писти – двустранна с Република Северна Македония и разговори с европейските ни партньори. „В резултат от обект на преговорите ние се превърнахме в субект. Не мога да се съглася с някои изявления, че българската дипломация в тези месеци е била незабележима или не си е вършила работата“, заяви Светлан Стоев. Той подчерта, че по отношение на Република Северна Македония служебното правителство е запазило приемственост в политиката, като всичките му действия са били в рамките на приетата през 2019 г. Рамкова позиция от МС, подкрепена с декларация от НС.
Министър Теодора Генчовска също изтъкна, че в българската позиция по Република Северна Македония ще се придържа към Договора за добросъседство от 2017 г. и декларацията на Народното събрание.
Тя заяви, че досегашният министър оставя едно прекрасно наследство и винаги ще разчита на неговата помощ. Светлан Стоев от своя страна благодари на колегите от МВнР и екипа си за изключителния професионализъм и за приятелството и пожела успех на новия министър: „Аз приех поста от дама, предавам го на дама – значи го предавам в добри ръце. Надявам се, че и през следващите 4 години ние ще имаме едно ползотворно професионално сътрудничество“ – се казва още в прессъобщението на МВнР.
.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
РЕДАКЦИОНЕН ПОСЛЕСЛОВ
По повод изказването за прекрасното наследство, което заварва новият министър на външните работи на Р България, ще си позволим да припомним за един тъжен случай, свързан с действията на Министерството на външните работи в последните години. Защото, когато висшето дипломатическо ведомство на една страна, вместо да решава възникнали казуси с български организации и сънародници зад граница с дипломатически средства, оставя всякаква форма на диалог и се осланя на чужди адвокати, харчейки за това парите на българските данъкоплатци, това няма как да се нарече прекрасно наследство.
Казусът е Българският дом в Прага, заради който вече над 6 години българската държава, в лицето на МВнР и Българското посолство в Прага, се съди с местни български организации в Прага и Чехия. Тези български организации не искат този дом само за себе си, те смятат, че той трябва да е дом за всички местни български организации, които имат нужда от него. Това заявяваха през годините и някои представители на МВнР. Но, за разлика от българските организации, с които МВнР се съди, висшето българско дипломатическо ведомство не искаше проблемът да се решава с диалог. Т.е. Министерството на външните работи на матичната в случая държава, Р България, при различни министири и правителства в последните години, предпочиташе да игнонира, даже понякога „демонизира“ организациите на сънародници, с които се съди заради Българския дом, вместо да води диалог. И да работи не да тушира противоречия между различните местни български организации, каквито противоречия има, а едва ли не да се осланя на тях, за да защити силовия си подход. И така делото за Българския дом в Прага, започнало по времето на посланик Лъчезар Петков, продължи да се точи, стигна в един момент до Върховния съд на Чешката република и бе върнато за доразглеждане на първа инстанция. Скоро предстои може би последното заседание по него.
Надяваме се този казус да стигне до вниманието на новия министър на външните работи на Р България, г-жа Генчовска. И тя да не погледне на него като на „прекрасно наследство“ от работата на предишни министри и служители на МВнР. А да се разрови в него, да чуе гласовете на онези българи в Прага, с които министерството се съди, да прочете многото писма и апели от тях и да приложи наистина нов, различен подход към този случай. За да не остане той в историята на Министерството на външните работи на Р България като наследство, което не е за показ и затова непрекъснато се замита под килима.
Повече по темата за Българския дом в Прага може да се види тук.
.