.
Пред нас е Новогодишната нощ. Този път ни обещават, че няма да има заря в София, но дали ще има по-малко пиратки и самоделни бомбички? При тях, както и при готвенето в кухнята, има опасност от термични увреждания на кожата, т.е. от изгаряне. Ето защо именно днес преведохме от руски статия за изгарянията, която, не дай Боже, да ни се окаже нужна. Но да се прочете, поне за обща култура, е необходима.
И така, нека започнем с това, че около нас, дори в дома ни, има огромен брой горещи предмети – от тенджера до ютия. Повечето домашни изгаряния са леки и почти безвредни. Най-често те са ограничени до изгаряния от I и II степен и не изискват специализирано лечение. Но, ако човекът не просто докосне горещата тенджера, а я събори върху себе си, тогава тъканта му може да умре до зародишния си слой. Тези изгаряния не заздравяват сами и изискват комплексно лечение и дори присаждане на кожа.
Структура на кожата
Кожата се разделя на няколко области (зони), които оформят т.нар. строеж:
1. Епидермис – стратифициран епител, който расте непрекъснато от стволови клетки в базалния слой и след това се отлепва, докато се придвижва към външния слой.
2. Дермо-епидермална гранична зона – епидермисът и дермата са разделени от специален слой – базалната мембрана. Необходимо е да се отделят различни видове клетки помежду си, да се регулира размножаването на стволови клетки, които са прикрепени към него, и редица други функции.
3. Дерма – съединителна тъкан, която е основният структурен скелет на кожата. Има много различни еластични влакна и съдове.
4. Хиподерма – в нея основно има мазнина и рехава съединителна тъкан.
Възстановяването и регенерацията е това, което ни интересува в контекста на изгаряния. Възможно е там, където има стволови клетки, те да заменят тези, които са починали поради нараняване. Имаме ги на две места:
Базалната мембрана съдържа клетки от ектодермален произход, които постоянно регенерират при леки повърхностни наранявания.
Дермата съдържа мултипотентни стволови клетки, които могат да се диференцират по много начини, като ключови са фибробластите. Именно те залепват големи дълбоки рани и създават колагеновата рамка на дермата.
Съответно, резултатът от нараняване от изгаряне ще зависи до голяма степен от това колко дълбоко е засегната тъканта и какви стволови клетки са останали живи.
Класификация на изгарянията
България, както и повечето държави, има тристепенна класификация, както е показано на фигурата по-горе. В Русия е приета малко по-сложна класификация, която разделя трета степен на изгаряне на два вида и се добавя четвърта степен с пълно овъгляване.
Изгаряне първа степен
Такива изгаряния се класифицират като повърхностни. Засяга се само горният слой на кератинизирания епител и всички дълбоки структури остават непокътнати. Кожата се зачервява, появяват се локална болезненост и подуване.
Регенерира се, почти без следи. Пигментацията или текстурата на кожата може да се промени.
Изгаряне втора степен
Целият епидермис умира до базалната мембрана. Стволовите клетки от епителен произход оцеляват. Образуват се мехури, пълни с прозрачно течност, съдържаща протеини и електролити, но без кръвни клетки. (Крият риск от инфектиране при спукване, което трябва да се избягва.)
Епидермисът се регенерира напълно, благодарение на стволовите клетки на базалния слой. Обикновено се лекува без белези, тъй като клетките на базалния слой напълно възстановяват оригиналния епител.
Изгаряне от трета степен
При трета степен изгарянето е достатъчно дълбоко, за да увреди стволовите клетки, които са отговорни за възстановяването.
Как да се лекува изгаряне от 3-та степен се определя единствено от лекар. Изборът на техника зависи от мащаба на изгарянето. Тук се появява разликата между IIIa и IIIb степени. Изгарянията от IIIа степен изискват продължителна консервативна терапия, в комбинация с хирургично лечение. Дълбоките изгаряния се лекуват само с хирургични методи в болница.
При IIIa поне малко, но жизнеността на дермата се запазва. Епидермисът е оцелял само частично и има шанс една поне относително функционална кожа да бъде възстановена. По-дълбоките слоеве на дермата запазват оцелели фибробласти и други стволови клетки. Ако не се инфектира, ако съдовете и много други фактори позволяват, тогава раната ще заздравее, макар и с груб белег, който ще бъде „изтъкан“ от живи фибробласти от колаген. Това обезобразява, ограничава мобилността, но е по-добре от нищо.
С степен IIIb всичко е лошо. Всички стволови клетки са умрели и няма оцелели до мастната тъкан. Кожата е напълно мъртва. Раната няма да заздравее сама. Пациентът се нуждае от трансплантация на кожа или пластична хирургия на ръбовете на раната, ако е възможно тъканта да се мобилизира и да се „издърпа“ върху раната. Ако не се лекуват навреме, то основните мускули, мазнини и кости ще стърчат, докато не се инфектират и тогава най-вероятно ще започне гангрена.
Изгаряне от четвърта степен
Това обикновено се отнася до aмпутация. Изгарянето е толкова дълбоко, че загива не само кожата, но и подлежащите тъкани – мастна тъкан, мускули, връзки, кости.
Как се лекуват леки изгаряния
Първото правило е да спрете температурното въздействие. Обикновено можете да направите това сами, като просто издърпате ръката си от горещия предмет. След това засегнатата област трябва незабавно да се охлади. Това може значително да намали дълбочината на изгарянето и радикално да промени крайния резултат. Колкото повече стволови клетки оцелеят, толкова повече са шансовете всичко да се излекува без белези или сложна операция. Студената чешмяна вода е чудесно решение. Има висок топлинен капацитет и добра топлопроводимост. Пуснете водата и охлаждайте за поне 10-15 минути, за да сте сигурни, че температурата на увредената тъкан е намалена. Необходимо е не само да се охлади кожата след врящата вода от 100 градуса до 36, но и температурата да се понижи по-ниско. Това значително ще намали болезнеността и подуването чрез стесняване на кръвоносните съдове. Но в никакъв случай не използвайте лед.
Не докосвайте с ръка изгореното и не премахвайте от раната остатъците от облекло. Ако плат и парчета разтопена пластмаса не са прилепнали към раната, няма нараняване с нарушение на целостта на кожата, тогава ще бъде достатъчно да я третирате с антисептик с повърхностно активно вещество без алкохол в състава и след това да го покриете със стерилна превръзка.
В никакъв случай не трябва да се намазва със сметана, растително масло (олио) или други хидрофобни съединения. Увредената област на кожата трябва да може свободно да се аерира с кислород и да отделя излишна влага по време на заздравяване. Ако след това отидете в болницата, лекарите ще трябва да мият безценното ви масло от повърхността на кожата ви доста дълго време, като при това са възможни допълнителни наранявания.
Лечебният процес може да се ускори и подобри чрез използване на допълнителни хидрофилни средства и специални превръзки за рани. Ако повърхността на изгарянето е повече от 7-8 см в диаметър, тогава има задължителна нужда от медицинска помощ, тъй като може да възникне инфекция и дехидратация на повърхността.
За да предотвратите залепването на превръзката по кожата, най-добре е да използвате специални превръзки за рани като Voskopran. Той е хидрофобен, но мрежест. Следователно, той не пречи на обмена на въздух и влага, като в същото време елиминира прилепването към раната. Няма нищо по-лошо от откъсването на млада гранулационна тъкан при превръзка.
И вече отгоре, затворете с превръзка. Тук също бихме препоръчали използването на по-прогресивни версии на самофиксиращи се превръзки. Те са еластични и се държат без връзки.
Какво да направите, ако изгарянето е дълбоко?
Дълбоките изгаряния се лекуват само в стационарни условия. Тук не можете да се колебаете, особено при обширни изгаряния. Необходима е линейка и незабавна медицинска намеса. Внезапният приток на кръв към засегнатата кожа може да причини хиповолемичен шок. Налягането в главните съдове спада, тъй като всичко се влива в увредените участъци на кожата. Малко по-късно ще започнат проблеми с токсичните увреждания на бъбреците и други системи на тялото, на фона на голям обем отхвърлени мъртви тъкани. И на финала ще се присъедини възпаление и инфекция.
В допълнение към всички тези проблеми, хирурзите по изгаряния трябва да решат откъде да вземат кожата за регенерация. Както си спомняте, ако растежният слой на кожата е повреден, увреждането не може да се излекува от само себе си, дори и с цената на образуването на груб белег. Има няколко опции, като първата е автотрансплантация на кожа.
Кожата обикновено се отстранява от бедрото, корема или дупето със специален дерматом*. В този случай се взема предвид степента на окосмяване. Рошавите задни части ще бъдат присадени на лицето само от отчаяние.
В оригинала на руската статия пише още за различните присаждания на кожа, но тук ние спираме, защото целта ни не е да заместваме лекарите, а само да дадем основни съвети за първа помощ.
Най-важното е да бъдете внимателни и предпазливи, когато боравите с нещо горещо. Безопасността винаги трябва да е на първо място.
Но, ако все пак се изгорите, то мислете за охлаждане, обезболяване, стерилност и за навременна квалифицирана медицинска помощ.
Да повторим отново – нали повторението е майка на знанието:
Охладете изгореното място за поне 10-15 минути с течаща чешмяна вода.
Не пипайте с ръка изгорялото.
Ако няма залепнали парчета изгорял плат или пластмаса, третирайте с антисептик, покрийте със стерилна превръзка.
Не наливайте върху изгорялото сметана, олио, масло или други хидрофобни течности.
Ако е възможно, използвайте нещо като Voskopran под превръзката.
Ако, обаче, изгарянето е дълбоко или обширно – използвайте същите препоръки за охлаждането, но в същото време е необходимо спешно да се обадите за линейка. При пациенти с изгаряния времето за хоспитализация е изключително критично. Ако времето е студено, покрийте пострадалия с одеяло, разбира се без раната му.
Внимание! При изгаряне от удар от ток външните поражения и рани могат да са незначителни, а вътрешните много тежки. Поради тази причина е необходимо обаждане на лекар и евентуална хоспитализация. Такава е необходима и при изгаряния от трета степен и ако площта на изгаряне е по-голяма. За да определите общата площ на изгарянето, използвайте „правилото на дланта“. При него знаем, че повърхността на 1 длан отговаря на 1% от общата повърхност на тялото.
Хоспитализация е необходима при изгаряния при възрастни хора и деца, при химически изгаряния и при увреждане на дихателните пътища и жизненоважни органи.
Ето защо бъдете внимателни!
Дори и в празничната нощ.
Много здраве и късмет през настъпващата 2022 година!
.
––––––––––––––––––––––––––––––––
* Дерматомът е устройство, което позволява да изрежете слой от кожата на строго определена дълбочина. Този слой от кожата може да се използва за затваряне на дефекта. В такъв случай обикновено няма достатъчно кожа, защото трябва да затворим и донорното място с пластмасов материал. Кожата Ви винаги е недостатъчна, особено ако изгарянията са обширни. Има много обещаваща алтернатива – използването на ксенотрансплантати. Те включват други видове кожа, които са били подложени на специална обработка. Най-обещаващите варианти за сега са от кожа на прасетата, които винаги са ни били традиционно близки морфологично, и неочаквано за много – от кожата на нилската тилапия. Кожата на тилапията е много подобна по структура на тази на хората, като има подобна структура от колагеновите влакна. За да се използва като покритие на рани, кожата се третира със специални разтвори, за да се отстранят чуждите клетки и да остане само рамката на съединителната тъкан. След това тя се подлага на химическа и гама стерилизация.
.