.
В края на миналата година Сдружение „Тук-Там“ започна проучване, начерено MigratiON, целящо да събере повече информация за нагласите на българите по света. Близо 2500 сънародници, живеещи в 80 различни държави, са се включили в това проучване, съобщиха от „Тук-Там“.
„Научихме повече за българите по света – каква е връзката им с България, мотиватори и бариери за завръщане, опит с административни процедури, в какви каузи за България биха участвали, каква е тяхната ангажираност“ – казват организаторите на проучването.
Резултатите от анкетата за нагласите на българите по света са групирани в 3 секции – основни изводи и профил на участниците, опит с процеса по смяна на местожителство, нагласи и връзка с България.
94 % от отговорилите живеят в чужбина, а от тях най-голям е процентът на пребиваващи в Европа. Мнозинството от участниците (76 %) са ангажирани с поне една инициатива, свързана с България, като най-често това е участие в група или общност, която споделя информация, свързана с България.
Инициативи в сферата на образованието и споделяне на знания регистрират най-висока склонност за участие, особено сред участниците до 35 години.
Активно свързаните помагат предимно:
• със средства (възрастовите групи над 36 г.)
• или време (най-младите – 18-24 г., живеещите в България, мъже) с фокус върху социални каузи, възрастни хора и образование.
Отличително за най-младите участници – 18-24 години е по-голямата ангажираност с участие в конференции и форуми по значими теми, за 25-35-годишните е участието в дарителски кампании, а за тези над 36 години – в инициативи, популяризиращи българската култура.
Участието в инициативи би привлякло предимно аудиторията до 35-годишна възраст, както и повече от живеещите в България, Великобритания, Нидерландия и САЩ, а сред работещите – повече собственици на бизнеси или работещи квалифициран труд.
Комуникацията на резултатите и платформа за улесняване на участието биха мотивирали над половината от респондентите да участват в инициативи и биха превъзмогнали основните бариери, свързани с липса на доверие.
На страницата на Migration може да се намери повече информация за резултатите от проучването, както и главните акценти от него.
Целият доклад от изследването – тук.
Видеозапис от пресконференция, на която се огласени по-важните резултати от MigratiON:
.