.
Асоциацията на българските сдружения в Чешката република е изпратила писмо до Министерството на външните работи на Р България, Държавната агенция за българите в чужбина и Българската телеграфна агенция. Писмото е свързано с делото за Българския дом в Прага.
Припомняме, че това дело се води вече почти седем години, че мина през различни инстанции и последното решение по него може да се обжалва пред Най-висшия съд на Чешката република (което може да продължи процеса поне за година). Но обжалването може да не спре решението за това българските организации, с което МВнР, чрез посолството в Прата, се съди, да трябва да напуснат сградата на Българския дом. А това може да затрудни силно или направо да блокира тяхната културна дейност. Включително може да спре издаването на сп. „Роден глас“ – което се издава от Асоциацията на българските сдружения в Чехия и редакцията му е в Българския дом.
В писмото се казва: „При така създалата се ситуация цялостната културна и друга дейност на АБС и издаването на сп. „Роден глас“ ще бъдат блокирани, респективно прекратени, тъй като организацията ни не разполага с материален или финансов ресурс относно наемане на нови помещения.
Жалбоподателят, в случая посолството на РБ в ЧР като инициатор на този срамен процес, от една страна постигна формално целта си, но от друга не видяхме и не почувствахме да натделее моралността и разумът, както от негова страна, така и от страна на всички български институции, към които сме се обръщали досега по темата.“
Във връзка с този казус, делото за Българския дом в Прага, бяха изпратени наистина през годините много писма до различни български институции – освен МВнР, това бяха и Президентството, и Народното събрание, и ДАБЧ. Имаше и няколко заседания на Комисията по политиките за българите в чужбина при различни български парламенти; имаше и решение да се създаде подкомисия към тази парламентарна комисия с представители на различни политически сили, която да отиде на място в Прага и да разговаря с всички български организации – което не се случи, защото тогавашната председателка на НС, Цвета Караянчева, не разреши тази командировка и за Прага замина само един депутат от ГЕРБ, като и той не отиде в Българския дом. И някои колизии имаше, свързани с традиционния Български събор в Микулчице, Чехия. Един български посланик в Прага, Лъчезар Петков, се опита два пъти да дублира този събор, защото това е събитие, организирано традиционно от една от българските организация в Чехия (АБС, преди БКПО), с която МВнР се съди.
И, в крайна сметка, никоя друга българска институция, нито многобройните писма-апели, не накараха висшето българско дипломатическо ведомство (което преди около 7 години дори бе създало някаква група да проучва цените на недвижимите имоти в Прага) да се откаже от дълбоко недипломатическия си подход по този казус. А разделения и противоречия, съществуващи между различните български организации в Прага и Чехия, бяха използвани някак си да се налива вода в мелницата на силовия подход и да се игнорират всякак българските организации, с които МВнР се съди, вместо да се работи старите противоречия – личностни, поколенчески и др. – да бъдат туширани и да се покаже на всички сънародници и техни организации в Чехия, че българската държава е държава-майка за всички.
И сега държавата-майка, собственик на сградата на ул. „Америцка“ 28 в Прага, чрез своето Министерството на външните работи, може да се похвали, че почти е успяла да изгони оттам някои свои деца. Които МВнР обяви за меркантилни, че почти нямали културна дейност и че искали били сградата на Българския дом само за себе си – което не е така. И не помагаше през тези 7 години, а игнорираше и дори възпрепятстваше понякога тяхната културна дейност; и ги разкарва толкова време по съдилищата на друга държава. Заради една сграда в центъра на Прага, която сигурно струва милиони, но не е просто имот, а дом. И МВнР не е просто собственик на този имот, а институция, имаща първостепенно значение за имиджа на българската държава зад граница и за всички сънародници в чужбина.
Тази същата държава-майка, чийто НДФ „13 века България“ награди през октомври миналата година сп. „Роден глас“ – Чехия „за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия в чужбина“, е на път да изгони и това списание от Българския дом в Прага. Заедно с Асоциацията на българските сдружения в Чехия, с Българската православна общност в Чехия, с библиотеката на Българския дом, събирана с години, и хор „Гласове от България“, който репетираше на ул. „Америцка“ 28, може да остане бездомен. Но кой ли се вълнува от това? Във всеки случай не и българската „висша дипломация“, която след седем години дела най-накрая е на път да изгони „лошите“. И може да празнува своята победа.
–––––––––––––––––––––––––––––-
Следва целият текст на писмото на АБС в Чехия до МВнР, ДАБЧ и БТА. (Писмото в оригинал тук – АБС)
На 17 януари 2022 г. Върховният съд в гр. Прага потвърди решението на първоинституционния съд Асоциацията на българските сдружения /АБС /да освободи сградата на ул. „Америцка“ 744/28 в гр. Прага в срок от 3 месеца, като паралелно с това заплати разноските по делата в размер на около 7,000 евра.
Дами и господа,
АБС по закон ще бъде принудена да опразни залата в сградата, използвана до момента за библиотека, където се съхраняват и ползват над 1200 заглавия от български автори, както и помещението в сградата, използвано от редакцията на издаваното от нас сп. „Роден глас“, заедно с архива на списанието и организацията.
При така създалата се ситуация цялостната културна и друга дейност на АБС и издаването на сп. „Роден глас“ ще бъдат блокирани, респективно прекратени, тъй като организацията ни не разполага с материален или финансов ресурс относно наемане на нови помещения.
Жалбоподателят, в случая посолството на РБ в ЧР като инициатор на този срамен процес, от една страна постигна формално целта си, но от друга не видяхме и не почувствахме да натделее моралността и разумът, както от негова страна, така и от страна на всички български институции, към които сме се обръщали досега по темата. Всички ние, организираните българи от АБС, последователка и правоприемник на най-старата българска културно-просветна организация зад граница, сме крайно възмутени и разочаровани от тези несправедливи оценки, базирани на преиначени факти и обстоятелства, датиращи от края на миналия век.
Твърдим, че новото ръководство на АБС от началото на 2014 г. до момента е работило на принципна основа, съобразно своя устав, и с наложения нов стил и метод на работа по никакъв начин не е уронвало престижа на Р България. Напротив, поддържала е и поддържа запазването на българската идентичност, език и традиции сред своите членове и съмишленици.
Не на последно място не бива да пропускаме факта,че от 1972 г. до момента организацията, чийто правоприемник е АБС, се е грижила и потдържала със собствен труд и средства сградата на ул. „Америцка“ 28 в гр. Прага в качеството си на добър стопанин.
В тази връзка АБС обмисля правни действия срещу собственика на сградата за възстановяване на средствата, вложени от нас по поддръжката на имота.
Кирил Беровски,
Председател на Съвета на председателите при АБС
.