Навършиха се 79 години от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война
„Спасяването на българските евреи е дело на личности, които въплъщават в себе си хуманизма на древните философи и наследството на древните българи, които носим в гените си като народ уважаващ и помагащ на по-слабите“, каза Георги Мъндев, заместник-председател на Българо-еврейския научен институт на поклонението пред мемориала до църквата „Св. София“, открит през 1997 г.
Проява имаше и пред Паметника на спасението в столицата. „България даде на света забележителен урок по хуманност и състрадание и написа славна страница в учебниците по история. Страница от историята, запечатала благородните дела на смелите българи. Онези праведници на света, които бяха готови да рискуват живота си, за да спасят своите сънародници евреи. Българите недвусмислено доказаха, че достойнството на човешкия живот е най-висшата и неотменима ценност. Всеизвестно е, че толерантността и уважението към различните етнически групи и религии са сред най-големите добродетели на народа на България“, каза посланикът на Държавата Израел Н. Пр. Йорам Елрон.
По думите му спасението на българските евреи по времето на Втората световна война създава специална връзка и „жив мост“ между народите на България и Израел. „Заставаме тук днес, отдавайки почит и уважение от името на спасените към техните смели спасители, като същевременно почитаме паметта на 11 343 жертви от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и град Пирот, загинали в нацистките лагери в Източна Европа. Всичко това ни учи, че хората са тези, които решават да изберат доброто пред злото. По този начин имат силата да променят хода на историята. Спасението на българските евреи изпраща ясно послание към идните поколения, че гражданското общество може да направи промяната. То може да се ангажира със запазването на основните ценности на солидарност и социално единство, както и че добрата воля може и трябва да надделее над омразата и злото“, каза още посланикът на Израел в речта си.
„Спасението на българските евреи през Втората световна война е резултат на нравствения капитал на цели поколения“, написа президентът Румен Радев в своето послание по случай 79 години от спасяването на българските евреи.
„Историята за чудото, сътворено от малка България в най-мрачните за Европа години, трябва да се разказва. За да не забравяме, че с общи усилия можем да се обединяваме около доброто и да даваме надежда там, където е най-нужна“, пише още държавния глава, цитиран от прессекретариата си.
Депутатите почетоха с едноминутно мълчание паметта на жертвите на Холокоста.
И в Чикаго бе отбелязан този светъл исторически ден.
Ето какво е написал генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков на своята ФБ страница:
В този специален ден аз и българският живописец Василен Васевски имахме шанса да получим специална обиколка в Illinois Holocaust Museum & Education Center благодарение на г-н Джордж Ван Дюсен, кмет на Skokie, Illinois г-жа Лиа Рауч, директор по образование в музея и нашата фантастична дама Уиде Мишел.
С гордост видях имената на митрополит Кирил и митрополит Стефан на Чешмата на Праведните. Убеден съм, че наследството им ще бъде запазено в бъдещите българо-еврейски отношения.
Българските медии зад граница вече се готвят за следващата кръгла годишнина от събитието.
‘
.