Този материал е събран на базата на текст с автор Робърт Блек, под заглавие Езотеричен символизъм и меми: Стратегии на контрол, и на проведения под ръководството на Путин празник във връзка с годишнината от присъединяването на Крим
Първо няколко цитати от текста на Р. Блек:
„Ние обичаме да вярваме, че сме рационални, контролираме живота си и вземаме собствени решения. Ние се гордеем с нашата независимост и се обиждаме, ако някой намекне, че сме ирационални или че нашите решения по някакъв начин са повлияни от някой друг. За съжаление свободната воля не е толкова достоверна идея, колкото изглежда на пръв поглед. Години на психологически изследвания разкриват огромното влияние на генетиката, културата и околната среда върху това как се държим. Въпреки че можем да оправдаваме решенията си с предполагаемо рационални разсъждения, те обикновено винаги са резултат от нашите емоции, реагиращи на несъзнателни фактори.
…
Най-добрият начин да разберете този механизъм на контрол е чрез теорията на мемите. Мемът, според речника на Merriam-Webster, е „идея, поведение, стил или употреба, която се разпространява от човек на човек в рамките на дадена култура“.
Точно както механизмът на физическата еволюция работи чрез гена, който желае да се възпроизвежда на всяка цена, в света на несъзнаваното мемът се възпроизвежда, като се движи от ум на ум. Докато гените се възпроизвеждат чрез пароксизма на удоволствието, мемът използва всяка първична емоционална кука, за която може да се закачи – по-често това е похот, агресия, насилие или страх.
Има „положителни“ меми, но за съжаление по-ниските човешки емоции работят по-добре, за да предадат дадена идея или система от идеи (мемеплекс). Кошмари, градски легенди и приказки за духове, убийци и зомбита се предават с лекота от поколение на поколение.
Семиотиката е наука за изучаването на това как символите и знаците се използват за създаване на значение. Когато се комбинира с теорията на мемите, можем да разберем как символи, знаци, изображения, музикални парчета и свързани фактори могат да бъдат използвани за закотвяне на сложни идеи и манипулиране на индивиди, групи и дори цели популации на несъзнателно ниво.
Нека разгледаме някои примери. Най-очевидната е свастиката. Първоначално индоевропейски символ за късмет – въртящите се спирали на слънцето имат дълга и истинска история като може би най-свещеният от езотеричните символи. Той е взет от националсоциалистите, които го копират, за да го превърнат в символ на германското възход. Въпреки че все още се среща днес в Индия, Тибет и много други страни, то предизвиква тръпки в гръбнака на повечето западняци. Използването му от нацизма беше умишлено. Те се опитаха да впрегнат цялото „меметично“ наследство на образа и да го поставят под командването на нова визия на арийството, както е насърчавано от Германия. Използването на символа беше изключително успешно, тъй като предизвикваше, на несъзнателно ниво, широк спектър от асоциации от расовата теория до пълното подчинение на държавата, без никаква предварителна мисъл. Емоциите бяха развълнувани, и немското население реагира несъзнателно на свастиката, подкрепена със сложни ритуализирани паради и митинги, иконография и униформи. Германците смятаха, че рационално избират лидер, който да ги изведе от ерата на депресията след Първата световна война, когато нямаше нищо рационално в това.
Друг пример е използването от Уинстън Чърчил на знака V за победа. Има доказателства, че окултистът и шпионин Алистър Кроули е взел гръко-римски знак за победа и по време на работата си за британската MI5 препоръчва знака на Чърчил, като фолио срещу използването на свастиката от Хитлер. Освен това беше забележително успешен, дори изразен в музика, използвайки форма на морзова азбука като призив за оръжие през цялата война. За пореден път символът задейства цялото население да реагира несъзнателно и да се обедини за борба.
Има много други примери като символа на кръста, който се е превърнал от свещеното дърво в Анкх на Египет до разпятието на християнството. Всяка култура адаптира и използва образа по свой собствен начин. За съжаление с християнството той започва да се използва като символ на насилственото покръстване на други култури. Както е казал император Константин, “ in hoc signo vinces ” – в този знак ще победиш.
Кинематографични мотиви
Киното използва символи, знаци и изображения, за да създаде несъзнателни реакции. Ранното немско експресионистично кино, например „Nosferatu“, направено през 1922 г., използва странни ъгли, манипулиране на сенки и окултни символи, за да предизвика чувство на страх.
Докато езотеричните теми могат да се използват за създаване на добър филм за призраци и ужаси, те могат също толкова лесно да се използват за манипулиране на мнението на зрителя. Има произведения, които са ясна пропаганда. Такива произведения са много по-малко опасни от по-фините форми на културна манипулация, защото са толкова очевидни, че филтърът на съзнателния ум е склонен да игнорира посланието им. Редовно се появяват редица мотиви в съвременното кино. Сега, ако те се разглеждат като „знаци“, представляващи по-дълбок смисъл, който онези, които стоят зад филмовите студия, искат да отпечатат в колективното несъзнавано, тогава можем да започнем да декодираме как властовият елит манипулира населението като цяло.
Във филмите за ужаси и за войни подсъзнателно призивът е за закон и ред и повече правителство, за да се избегне подобна катастрофа. Тъй като филмите стават по-насилствени, брутални и противопоставящи се, те предизвикват страх от неизвестни чуми и неконтролируеми вируси, които могат да бъдат овладени само чрез по-строг контрол върху имиграцията и по-голямо правителство.
Риалити телевизия или животът като симулация
Манията, която е завладяла повечето програми по телевизията, е така наречената риалити телевизия. Това варира от безвкусния „Big Brother“ до музикални и готварски предавания и дори двойки, които се борят да бъдат най-добрите дизайнери на дом в „The Block“. В такива предавания ние живеем живота си посреднически чрез героите на екрана – те правят нещата, които никога не бихме си помислили да правим и затова пренасяме емоциите си върху тях. Те готвят, правят музика и проектират много по-добре от нас. Ние се стремим да бъдем малко като тях чрез имитация. Можем да гледаме „MasterChef“, да получим рецептите онлайн, да станем по-добри потребители у дома и да внесем малко блясък на масата за чай. Подобни програми като „Big Brother“ предлагат правилната комбинация от голота, секс, емоционална жестокост и междуличностни търкания, за да държат зрителите привлечени.
Чрез такива предавания забравяме собствения си живот и собствените си пътувания. Вместо да се изправим пред себе си и това, което се случва в света, ние сме сведени до пасивни консуматори. Компаниите за търговия на дребно плащат за техните продукти, за да бъдат поставени в шоутата, за да ги купуваме и притежаваме, за да имитираме героите. Разбира се, не можем да бъдем като тях – те са изкуствени симулации, създадени от телевизионни продуценти – но ние продължаваме да гледаме, консумираме и се формираме в модели за подражание, които не са нищо друго освен сенки и маркетингови трикове.
Култът към знаменитостта
Знаменитостта е друг пример за симулакрум, образ или представяне на някого или нещо. Тези хора са направени да изглеждат истински, но всъщност са изкуствено оформени от медиите и рекламните компании. Те са меми в плът и не могат да се разглеждат като реални, а като представящи това, което стои зад тях. Когато преживяваме знаменитост, ние изпитваме стимули. В много отношения знаменитостите са карикатури – те не са хора, а внимателно проектирани мемеплекси, създадени от рекламни компании, за да манипулират и предизвикват специфични реакции на несъзнателно ниво.
Отклоняващи меметици
Техника от второ ниво, известна като „Diversionary Memetics“, улавя онези, които наистина започват да задават важните въпроси, но ги води до задънена улица.
Много мислещи хора прекарват основното си време в тичане и разследване на „микроконспирации“, за корупция в правителството, за някаква интересна информация, разпространена в Интернет и т.н. Първоначалният източник на много мемове за отклоняване често е неясен. Те са проектирани да се разпространяват като горски пожар, като Интернет е особено ефективен начин за бързо разпространение на мем, предназначен да ни ядоса и да искаме да направим „нещо“. Разбира се, повечето хора просто разпространяват мема сред други хора и в крайна сметка се чувстват доста обезсилени, когато осъзнаят, че нищо наистина не се променя. Мемите (политически, икономически и социални проблеми) продължават да ни заливат в безкраен поток.
Изучаването и разкриването на всички малки проблеми със сигурност е важна услуга, но освен ако не погледнем зад кулисите, за да декодираме цялостната система за контрол, тогава истинската промяна става невъзможна. Никога не виждаме голямата картина, тичайки по малките проблеми.
Това, което трябва да оценим, е, че светът се контролира от мемове. Медиите и развлекателната индустрия засилват ценностите, които тези на върха искат да държим. Ние сме пасивни потребители, които вярваме на това, което ни се казва.
Заключение: …Хаосът и сътресенията променят света с бързи темпове, но ние танцуваме, пеем и купонясваме. Освен ако не погледнем и видим нашите вериги, не можем да се освободим. Първата стъпка в този процес е декодирането на слоевете символика, програмиране, мемове и промиване на мозъци, които ни обуславят всяка минута и всеки ден. Вярваме, че сме свободни и можем да мислим за себе си. Но погледнете медиите, телевизията, филмите, забавленията (да не говорим за компютърните игри) и можете да започнете да оценявате как нашите вярвания за себе си и за народа ни, кои сме и нашата роля в света са напълно изкуствени, напълно обусловени и представляват това, което властовият елит иска да мислим. Време е веч да вземете Червеното хапче ида се събудите.“
Надявам се, че от горния текст е станало ясно, защо за своята несложна работа телевизионни звезди получават десетки и дори стотици пъти повече от учените и професорите в университетите, чиито изобретения реално подобряват живота на човечеството.
Сега нека да погледнем към днешния ден в Русия и препълнения стадион „Лужники“ в Москва, по случай осмата годишнина от анексирането на Крим. Знамена, символи, като сред тях се откроява буквата Z, артисти, спортисти и любими песни (вече знаете защо). И накрая реч на Путин, в която то се обръща към Библията. Това не му е за първи път (вж. снимката).
.
Чуйте и думите на Путин.
.
Силни думи. Но, който е чел внимателно началото на статията, вече знае за какво са казани. И, докато думите са подбрани, то гардеробът на Путин не е сменен. Помним речта му от преди седмица за заменянето на западните стоки с руски. Но, за разлика от китайските си предшественици, днес той не бе със синя дочена куртка или ватенка, а с модно пухено яке за 15,000 долара.
.
Сигурен съм, че скоро ще бъде поправена грешката. Още повече, че Зеленски, като по-добър артист, отдавна не си сменя зелената фланелка, с която се явява на екран.
А като добър пример за успехите и важността на символите, медиите и стратегиите за контрол, са резултатите от двата референдума в Украйна от 1991 година.
В първия всесъюзен референдум за запазване на СССР, проведен на 17 март 1991 г., въпросът за референдума беше формулиран по следния начин: „Считате ли за необходимо запазването на Съюза на съветските социалистически републики като обновена федерация на равноправни суверенни републики?“ – само 28% от жителите на Украинската ССР гласуваха за излизане от СССР.
Но изминаха по-малко от 9 месеца и на всеукраинския референдум от 1 декември 1991 г., на въпроса: „Потвърждавате ли Акта за обявяване на независимостта на Украйна?“, общо над 90% от гласувалите 84% пожелаха напускане на СССР.
Пожелавам Ви да променяте гледните си точки единствено заради собствените си оценки, а не под чуждо влияние.
.
КАК СЕ МАНИПУЛИРА ОБЩЕСТВЕНОТО МНЕНИЕ ЧРЕЗ МЕДИИТЕ? ТОЧНО И ЯСНО ОПИСАНИЕ.
Надявам се повече хора не само да прочетат, а и да разберат, да осъзнаят написаното. Това е системата от 10 точки за манипулация на хората чрез масмедиите, създадена от Ноам Чомски. Тази система отдавна е призната за класическа. Самото и осъзнаване може да ни предпази от по-нататъшни манипулации.
1.Разсейване.
Основният елемент на социалния контрол е отвличане на вниманието от важните за хората въпроси. Това се случва чрез непрекъснато насищане на медиите с незначителни съобщения, изпращани от управляващия страната политически и икономически кръг. Отвличането на вниманието е съществена възможност гражданите да бъдат лишавани от важни знания в областта на науката, икономиката, психологията, невробиологията и кибернетиката.
Постоянното отвличане на вниманието на хората от реалните социални проблеми, преминаването към теми, които нямат реално значение гарантира, че гражданите са винаги заети с нещо и нямат време да мислят.(моя бележка – Арестуването на Бойко Борисов и цените на олиото са типичен пример за отвличане на вниманието от опасността да ни вкарат във война.)
2. Създаване на проблем и предлагане на решението му.
Този метод се нарича „проблем – реакция – решение“. Създава се проблем, вид „ситуация“, която трябва да предизвика реакция сред населението. Тя, сама по себе си, трябва да изисква приемане на мерките за преодоляването й. Например изброяването на нарастващо насилие в градските райони или организирането на кървави атаки, които са довели до това гражданите да изискват по-строги мерки за сигурност и политики, ограничаващи гражданските свободи. Или, осланяне на икономическата криза, за да бъдат нарушавани социалните права и да бъдат съкращавани градските услуги.
3. Процес на постепенно налагане.
За да наложиш една непопулярна мярка, трябва да го правиш постепенно – ден след ден, година след година. По този начин са налагани принципно нови социално-икономически условия (неолиберализма) през 80-те и 90-те години на миналия век.
Намаляването на функциите на държавата, приватизацията, несигурността, нестабилността, масовата безработица, заплатите, които вече не осигуряват достоен живот – ако всичко това се случи по едно и също време, най-вероятно ще доведе до революция. (моя бележка – Днес у нас медиите постоянно тръбят за жестокостите на руския агресор в Украйна и за страданията на украинския народ, за да се наложи сред народа мнението, че България трябва да вземе страна в конфликта.)
4. Отлагане.
Друг начин да се прокара непопулярно решение е като то се представи като „болезнено и необходимо“ и се постигне в момента съгласието на гражданите за неговото прилагане в бъдеще. Много по-лесно е хората да се споразумеят с държавата и с бизнеса за лица, пострадали в бъдеще, отколкото в настоящето. Първо, защото ситуацията няма да се случи веднага. И второ, защото хората по целия свят са склонни винаги да таят наивната надежда, че „утре ще бъде по-добре“ и че жертвите, поискани от тях, ще бъдат избегнати. Това дава възможност на гражданите повече време да свикнат с идеята за промяна и смирено да я приемат, когато му дойде времето.
5. Третиране на хората като малки деца.
Някои промоционални изяви, предназначени за широката общественост, използват такива аргументи, символи, думи и тон, като че ли хората отпред са деца в училищна възраст със забавяне в развитието, или са психически болни лица. Заради печалбата, някой се опитва да заблуди слушателя, използвайки инфантилни завои на словото. Защо? Ако някой се отнася към човека, както към дете на не повече от 12 години, има голяма вероятност реакцията на човека да не е критична оценка, която е нехарактерната за децата на 12.
6. Фокусиране върху емоциите много повече от предлагането на храна за размисъл.
Въздействието на емоцията е класическата техника, която се опитва да блокира способността на хората да правят рационален анализ и, в крайна сметка, до голяма степен ги лишава от способността на критично мислене. Освен това, използването на емоционален фактор позволява да се отвори вратата на подсъзнанието, за да се насложат там мисли, желания, страхове, принуда или постоянен модел на поведение. (моя бележка – типичен пример в момента са многобройните снимки на жени и деца – бежанци. Целта е да се възбуди емоционално състрадание и омраза към агресора)
7. Поддържане на невежество сред населението. Култивиране на посредственост.
Целта е да се гарантира, че хората не са в състояние да разберат техниките и методите, използвани, за да бъдат контролирани, и да се огъват на чуждата воля. Качеството на образованието за по-ниските слоеве на обществото се снижава. Масите са правени бедни и посредствени, така че невежеството, което отделя по-ниски от по-високите социални класи, да остане на ниво, което ниските класи не могат да преодолеят. (моя бележка-Това се случи последните десетилетия и у нас. Масата от по-младите българи нямат почти никакви фундаментални знания, за да могат да поставят под въпрос която и да е информация от медиите.)
8. Насърчаване на хората да се възхищават на посредствеността.
Въвеждане в населението на мислене, че е хубаво или правилно да бъдеш глупав, вулгарен и необразован. ( моя бележка – И това се случи у нас в последните години – само погледнете „героите на нашето време“, които показват по телевизията.)
9. Засилване на чувството за вина.
Внушаване на човека да вярва, че само той е виновен за собствените си нещастия, които се случват поради липсата на негови умствени способности, умения или усилия. В резултат на това, вместо да се бунтува срещу икономическата система, човек започва да се впуска в самоунижение, обвинява се, причинявайки си депресия, което води, наред с други неща, до застой. Без действие, за всяка революция не може и да иде реч!
10. Да знаеш за хората повече, отколкото те знаят за себе си.
В последните 50 години напредъкът в науката доведе до образуването на разширяваща се пропаст между знанията на обикновените хора и информацията, която се ползва и се упражнява от управляващите класи. (моя бележка – и у нас на масата се дават вече само напътствия как и какво да мисли, а не реална и сериозна информация.)