.
Ето какво е написала Стефка Цветанова на своята ФБ страница:
Шедьовърът на британския писател Джордж Оруел „1984“ открива една простичка и много зловеща истина – да унищожиш човешкото достойнство е повече от лесно. Разтърсваща е може би най-точната дума, която описва дистопията на Оруел, превърнала се може би в задължително четиво за всички млади хора, които днес се поддават на постоянното промиване на мозъка и губят идентичността си.
След публикуването си през 1949 г. много от понятията в книгата са влезли в модерния език. Big Brother*, doublethink, thoughtcrime, Newspeak и Room 101 са част от света на Оруел. Нещо повече, в резултат на книгата, „Оруелски“ сега е термин, описващ официалната измама, тайното наблюдение и манипулирането на миналото от тоталитарна или авторитарна държава. Оруел се е надявал, че с написването на „1984“ ще попречи на такава държава някога да се появи. Прочетете тези цитати, за да решите сами за себе си – дали е актуален днес?
„Който контролира миналото, контролира бъдещето; който контролира настоящето, контролира миналото.“
„Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги.“
„Тайната на управлението е в съчетаването на вярата в собствената непогрешимост със способността да се извлича поука от минали грешки.“
„Властта не е средство, тя е цел. Човек не установява диктатура с цел защита на революцията, той прави революция, за да се установи диктатура. Целта на преследването е преследването. Целта на мъчението е мъчение. Целта на властта е власт.“
„Народ, който избира корумпирани, самозванци, крадци и предатели, не е жертва. Съучастник е.“
„Всяко поколение смята себе си за по-умно от предишното и за по-мъдро от следващото.“
„Всеки писател, който застава под партийните знамена, рано или късно се оказва пред избор – или да се подчини, или да млъкне.“
„Когато всички приемат една лъжа, насаждана от партия, ако във всички документи се пее една и съща песен, тогава тази лъжа се намества в историята и се превръща в истина.“
„Патриотизмът по своята природа не е агресивен нито във военен, нито в културен смисъл. Национализмът е неделима част от стремежа към власт.“
„За лотарията се разправяха. Като отмина на трийсетина метра, Уинстън се обърна. Продължаваха да спорят с оживени, развълнувани лица. С внушителните си седмични награди лотарията беше единственото обществено събитие, към което пролите се отнасяха сериозно. Нищо чудно тя да бе основният, ако не и единственият смисъл в живота за милиони проли. Това беше тяхното удоволствие, безразсъдство, тяхното успокоително средство и интелектуален подтик. Ставаше ли дума за лотарията, дори полуграмотни хора проявяваха смайващи математически способности и феноменална памет. Цяла една мафия си изкарваше прехраната, като продаваше системи от числа, прогнози или просто амулети. Уинстън нямаше нищо общо с лотарията, която се организираше от Министерството на изобилието, но знаеше (всъщност всички в партията знаеха), че до голяма степен наградите са въображаеми. Изплащаха се само малки суми, а спечелилите големите награди бяха измислени лица.“.
–––––––––––––––––
Тук може да чуете записа на Радиоколекция с едночасова драматизация на романа „1984“.
*Големият брат (на английски: Big Brother) е литературен герой от романа „1984“ на британския писател Джордж Оруел. Той е загадъчен диктатор в Океания – тоталитарна държава, доведена до своята логична завършеност, в която управляващата Партия упражнява тотален контрол над жителите в името на своите интереси.
Големият брат е представян като мъжко лице, което те гледа право в очите. Той е навсякъде – върху плакатите по улиците, по телевизионните екрани. Името му е скандирано на масовите сбирки на Партията. В това общество всеки е под пълно наблюдение от властта, предимно чрез телевизионните екрани („телекрани“). На хората непрекъснато им се напомня това с фразата „Големия брат те наблюдава“, която е в основата на държавната пропагандна машина.
Големият брат говори с прости, кратки и ясни фрази, разбираеми за всеки. Решителността му е несломима; думата му е безпрекословен закон за всички. Уважението и възхищението от него са задължителни за всекиго. Предаността към него е предусловие за съществуването.
След отпечатването на книгата Големия брат става нарицателен образ на тоталитарната, потисническа и полицейска държава. Изразът „Големия брат те наблюдава“ устойчиво влиза в много световни езици. (От него произхожда името на телевизионната игра „Биг Брадър“.)
Всъщност, в романа не става ясно дали Големия брат съществува наистина или той е измислен от тоталитарната власт. „Негова“ реч бива написана от главния герой Уинстън Смит, за да запълни място, в издаден отдавна брой на вестник, останало празно след изтриването от съществуване на едно „нелице“. (Така в „1984“ наричат човек, станал нежелателен за властта, всяка следа от който трябва да бъде унищожена.) Подривната книга, номер едно в света на „1984“, приписвана на архи-врага Емануил Голдщайн, се оказва написана всъщност от члена на Партядрото О’Брайън и група негови колеги, като вид провокация и примамка за свободомислещи.
Когато по-късно Уинстън Смит е арестуван, неговият разпитвач О’Брайън описва Големия брат като личност, която никога няма да умре. Когато Смит пита, дали Големия брат съществува, О’Брайън отговаря, че Големия брат е „въплъщение на Партията“ и той ще съществува, докато Партията съществува.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
- Докато подготвяхме публикацията медии съобщиха, че романът на Оруел „1984“ е забранен за продажба в Беларус. В постановлението, което вече е получено в книжарниците, се казва, че всички версии и издания на книгата трябва да бъдат премахнати от продажба. За изпълнението на заповедта трябва да бъде докладвано не по-късно от 19 май 2022 г. (В последствие се получи правителствено опровержение, че тази новина е фейк, който цели да компрометира правителството).
.