.
„МВнР разговаря с правителството за допълнително субсидиране на българите в чужбина“ e заглавието на съобщение на БТА за заседание на Комисията по политиките за българите извън страната, проведено на 11 май т.г. Когато стенограмата от това заседание излезе в сайта на парламента, ще бъде поместена и тук. Надявам се това да стане скоро, защото и до днес видеозаписът от това заседание не е качен на страницата на Комисията в сайта на НС.
Поради забавянето на видеото и стенограмата, по-долу цитирам съобщението на БТА за заседанието (подчертаванията са специално направени от пишещия тези редове):
„Министерството на външните работи разговаря с Министерски съвет за отпускането на допълнително средства за сънародниците ни зад граница, съобщи постоянният секретар във Външно министерство Иван Кондов на днешното заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина. Подкрепата ще бъде под формата на проекти.
„Почти две трети от бюджета на Държавната агенция за българите в чужбина отиват за разходи. Реално за същинската ни подкрепа – за финансиране на определени изяви, конкурси, Евровизия, са максимум 400 000 лева, което е нищожна сума за дейността ни“, заяви главният секретар на ДАБЧ Димитър Костов и изрази надежда бюджетът на агенцията да бъде увеличен.
За момента структурата и числеността на агенцията остават непроменени, но не е ясно дали настоящият й председател Тодор Ванчев ще бъде освободен, дали ще бъде назначен за изпълнителен директор или ще се търси нов човек на поста. „Все още нямаме достъп до кадровите досиета на служителите. Искаме да се запознаем с техните компетенции, за да може да се прецени какви възможности има да бъде оптимизирана работата, дали част от общата администрация не трябва да мине към министерството“, коментира Кондов.
По време на заседанието стана ясно още, че до няколко дни предстои да бъде създадена междуведомствена работна група, която ще работи върху отстраняването на забележките, възникнали по Закона за българското гражданство. „ДАБЧ трябваше да изготви правилник, но законът получи доста забележки от МВР, от Министерство на правосъдието, от администрация на президента и от наша страна“, уточни Кондов. Инициативата е на Министерството на външните работи. Първото заседание на групата се очаква на 30 май.
Надолу следват моите възможно най-кратки и най-благоприлични забележки по подчертаното в текста.
- За какво финансиране на конкурса на Евровизия става дума? Толкова ли не се разбира, че този конкурс не е състезание на агитки и на диаспори и коя е най-голяма? Не трябва ли да печели културата и изкуството, а не запалянковщината?
- Как да не е ясно дали настоящият й председател Тодор Ванчев ще бъде освободен? Нима няма да бъде спазен законът и държавните служители да се назначават след конкурс (официалното ми предложение може да бъде намерено ТУК)? И не е ли липсата на конкурсно начало причина да бъде назначен човек като настоящия председател, за когото в интернет могат да се намерят открити сведения, че преди време, бидейки на длъжност старши експерт в дирекция „Български общности и информационна дейност“ при ДАБЧ е извършил, цитирам: „доказан опит за ходатайство и склоняване на длъжностно лице да наруши процедурата за придобиване на българско гражданство“?
- Следващото изречение съвсем ме втрещи: „Нямаме достъп до кадровите досиета на служителите. Искаме да се запознаем с техните компетенции.“ Че колко време ще е необходимо на МВнР да получи такъв достъп? Та нали от миналия месец агенцията е под шапката на Външно министерство? А и за какви компетенции на служители може да говорим, ако почти никой зад граница, не знае какво те са правили с години в ДАБЧ (разбира се без прословутите удостоверения за български произход, за които имахме предупреждения дори от ЕС).
- Какви са компетенциите можем да разберем от следващото изречение на г-н Кондов. който заявява следното: „ДАБЧ трябваше да изготви правилник, но законът получи доста забележки…“
Подчертаните думи, защо в продължение на две седмици от МВнР не поискаха да ми дадат правилника и ме разкатаваха, за да ми отговорят накрая:
„Уважаеми г-н Стаматов,
Уведомяваме Ви, че все още не е приет новия Устройствен правилник на изпълнителната агенция за българите в чужбина към МВнР.
С уважение,
Дирекция „ПЦ“
На което им писах:
Благодаря за отговора! Но не ме удовлетворява. Поне да бяхте отговорили бързо.
Изминаха почти месец от момента, в който ви питах по телефона неколкократно – кой отдел във МВнР се занимава с подготвянето на правилника на Агенцията. Преди 10 дни ви писах да ми изпратите готовия правилник. Питах Ви, базирайки се на съобщения на БТА, БНР, Нова ТВ и т.н.
Ето едно от тези съобщения:
Държавната агенция за българите в чужбина се преобразува в администрация към министъра на външните работи.
Решението е взето на заседанието на Министерския съвет „в изпълнение на т. 5 от раздел V на Приложение № 18 към Споразумението за съвместно управление на Република България в период 2021 г. – 2025 г.“, съобщават от правителствения пресцентър.
Структурата вече ще е изпълнителна агенция към външния министър, а нейният изпълнителен директор ще е второстепенен разпоредител с бюджет към този на дипломатическото ни ведомство.
„Приема се Устройствен правилник на изпълнителната агенция, уреждат се правните последици от преобразуването, като са предвидени текстове, съгласно които активите и пасивите, архивът, както и другите права и задължения на Държавната агенция за българите в чужбина преминават към изпълнителната агенция“.
Преди няколко години Държавната агенция за българите в чужбина беше замесена в корупционен скандал с издаването на български паспорти и се говореше дори за нейното закриване.
Линк: https://bnr.bg/post/101635518
И сега какво излиза, след 10 дни чакане за отговор на нетруден въпрос? Не излиза ли, че тези уважавани медии са разпространители на фалшиви новини?
В края на имейла си поисках интервю на Еврочикаго с министъра. Както вероятно се досещате – отговор от МВнР не съм получил и до днес.
По същия начин не съм получил и разрешение за интервю с генералния ни консул в Чикаго, града, в който живея. За да направя кратко (15 минутно) интервю с консула, който живее в съседния квартал, е необходимо да моля разрешение от пресслужбата на Външно, откъдето се обръщат към висшестоящото ръководство. После по обратен ред се изпраща отговор до мен. И така вече два месеца! Ако някой се интересува, ТУК може да види куриозната ни кореспонденция. И не се касае за интервю по някакви глобални въпроси, а например за времето за чакане за документи от българските граждани и начина им на обслужване.
Не зная как е в другите министерства, тъй като над две десетилетия съм извън България, но ми се струва, че няма друга такава нереформирана институция и с толкова много служители, бивши сътрудници на комунистическата ДС и техни наследници на високи постове. Писали сме за това ТУК.
Ще успее ли настоящата министърка Теодора Генчовска да направи реформа в поверената й институция?
Ако реши да се отзове на поканата ни за интервю, може и да разберем за намеренията й. Иначе, както почти всички българи, ще продължаваме да не разчитаме на МВнР, още по-малко пък на Държавната агенция за българите в чужбина, която вече ще е Изпълнителна агенция, а за всички възникнали по-важни въпроси и за документи ще използваме пътуванията си до България, за да ги уредим. Други нашенци в Америка, които не могат да пътуват толкова често, даже се отказват да подновят паспортите си. За съжаление, българите намаляват не само у нас.
П. Стаматов
.