.
Еврочикаго отново публикува разказ и фоторепортаж от ФБ страницата „Земята ни Българска” (линк). Некомерсиален проект, който има за цел да представи и популяризира българската история и култура.
Описание: Дончо Колев Денев (Тревненски), познат в българската и световната история с псевдонима Дан Колов, е най-известният български борец и кечист. Роден е на 26.12.1892 г. в село Чадърлии (преименувано през 1934 г. на Сенник). От най-ранна детска възраст е принуден да се труди, за да издържа себе си и семейството си. През 1905 г. заминава за Унгария, където работи като градинар. През 1909 г. пристига в САЩ и стартира своята спортна кариера. В актива си Дан Колов има документирани 181 официални срещи, от които 75 победи, 62 загуби и 33 равни мача. Негови съперници са били много от известните по онова време кечисти – Джеф Лорънс, Збишко Циганевич, Джак Ширей, Руди Дусек, Джо Стекър, Стренглър Люис, Джим Браунинг и др. Следват борби по целия свят, а тълпите го наричат „Кинг Конг“, „Кралят на кеча“ и „Балканският лъв“. До средата на 30-те години Дан Колов си извоюва славата на непобедим съперник и шампион в борбата.
Дан Колов е първият европейски шампион на България по борба свободен стил и трикратен европейски шампион в тежка категория. През април 1935 г. се завръща в България, а българите го посрещат като герой. Почива на 26.03.1940 г., след дълго боледуване от туберкулоза. Погребан е в двора на църквата в родното си село.
Дан Колов е запомнен и като един от най-големите за времето си благодетели. Раздава цялото си състояние на приятели, съселяни, студенти и държавата.
След 9 септември 1944 г. е награден посмъртно със званието „Заслужил майстор на спорта“, а от 1962 г. в негова памет Българската федерация по борба устройва Международен турнир по борба „Дан Колов – Никола Петров“. През 2020 г. Дан Колов е включен в Залата на славата на „The Wrestling Observer Newsletter“.
В апогея на своята слава Дан Колов изпраща крупна сума на своя брат Желю, за да построи в родното им село дом за фамилията. Новопостроеният дом е най-красивата и представителна сграда в селото. В него борецът прекарва и последните си дни. След идването на новата власт домът е национализиран, а след 1989 г. е върнат на наследниците. Племенницата на Дан Колов – Янка Балканска дарява дома на община Севлиево, за да бъде запазен споменът за великия българин.
Музейната експозиция в дома на Дан Колов е уредена от селското читалище. На първия етаж на къщата се представени снимки на семейството на Дан Колов. Има богат снимков материал за победите му като професионален състезател и от времето, когато е работил като черноработник. Тук се намират няколко от малкото запазени лични вещи на бореца. На втория етаж се намира личната стая на Дан Колов.
През годините домът-музей неколкократно е бил обект на взломни кражби, при които изчезват значителна част от експонатите. Времето оставя и своите следи върху сградата. Преди няколко години стартира доброволческа акция за възстановяване на дома-музей. С дарения е отремонтиран интериорът на дома, а в момента се работи по екстериора.
Домът-музей „Дан Колов“ може да бъде посетен след уговорка на телефон: + 359877851850.
Името на Дан Колов завинаги ще остане в българската история като първата голяма световна звезда на българския спорт, а думите му „Чувствам се силен, защото съм българин“ са запечатани в съзнанието на всеки родолюбив българин.
Местоположение: с. Сенник, общ. Севлиево, обл. Габрово
GPS координати: 42.994177, 25.035074
Земята ни Българска – Достъпното знание за всеки един Българин.
Ако тази информация Ви е била полезна, моля, споделете я с Вашите приятели и последвайте страницата „Земята ни Българска“. Вашата подкрепа е важна за нас!
* Изображенията в тази публикация са закриляни обекти, съгласно ЗАПСП. Използването им без разрешението на автора е забранено.
.
Текст и снимки: Николай Колев
.