.
Представителите на Македонската патриотична организация в САЩ и Канада (МПО) взеха участие в Конференция по европейската перспектива на Република Северна Македония, под патронажа на президента Румен Радев – съобщи вчера от София на своята ФБ страница българският генерален консул в Чикаго.
Ето още какво написа генералният консул:
„Участието на МПО даде възможност за първи път организацията да се запознае с други представители на македонските българи от Северна Македония.
Говорителите Ник Стефанов и Томас Лебамов ясно заявиха своята българска идентичност, както и българския характер на емиграцията от региона на Македония, която е в основата на създаването на МПО.
Представители от три държави поставиха като приоритет за европейския път на Северна Македония зачитането на правата на човека и в частност правата на македонските българи.“
Българският президент Румен Радев поздрави, от своя страна, МПО, с думите:
„Поздравявам Македонските патриотични организации в САЩ, които вече са написали писмо до Конгреса на САЩ, в което заявяват, че тази проекторезолюция не зачита техните права и идентичност и подменя историческата истина. Те не са съгласни тяхната географска, регионална идентичност на македонски българи да се превръща и утвърждава в етническа македонска идентичност. Като съответна институция на Конгреса, българският парламент следва да предприеме необходимото, за да бъде защитена историческата истина.“
Румен Радев заяви още:
„България провежда приятелска политика към Република Северна Македония, но не среща адекватна, реципрочна политика от другата страна и в момента там се вихри антибългарска кампания. За съжаление в нея участват държавни институции, политици, медии, политически партии.
На днешната Национална конференция в памет на големия български революционер Гоце Делчев, заедно с вицепрезидента Илияна Йотова и всички участници се обединихме, че европейската интеграция на РСМ е стратегическа цел за България, но тя трябва да се основава върху развитието на добросъседството, а не върху наложени отвън срокове. Необходими са още много усилия в откровен диалог с институциите на РСМ.
През последните три десетилетия България направи много за развитието на отношенията с РСМ. Въпреки това проблемите са налице и Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан с огромни надежди през 2017 г., не се изпълнява, а работата на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси е блокирана. Оттогава изминаха 5 години и каква е гаранцията, че следващите 5 години нещо ще се промени в положителна посока? Как ЕС ще гарантира българския национален интерес и своята устойчивост по отношение на този проблем? Едностранна декларация не би имала правнообвързваща сила, докато вписването на българите, редом с другите части от народи в Конституцията на РСМ, ще означава, че РСМ все повече приема идеята за Обединена Европа.
България трябва да даде съгласие за начало на преговорния процес, едва след като РСМ промени Конституцията си и в нея се впишат македонските българи на равноправна основа с другите части от народи. Като президент не мога да направя компромис с правата на македонските българи. Не мога да направя компромис и с нашата история, с нашето културно-историческо наследство и идентичност. Не мога да приема също, че младото поколение в нашата съседка се възпитава в дух на омраза към българите и всичко българско. България трябва да бъде отговорна към ЕС и да интегрира там партньори, а не проблеми.
Натискът, който международните ни партньори и европейските институции оказват върху България, за да промени своята позиция по отношение на РСМ, за съжаление, е огромен. Такъв натиск се оказва, включително и в контекста на войната в Украйна. Тя се използва като аргумент за незабавна интеграция на РСМ в ЕС, дори с цената на тежки компромиси от наша страна в името на стабилността на Европа. Парадоксално е, че натискът е повече върху страната членка, отколкото върху страната кандидат, което показва дълбоко неразбиране на проблемите. Затова очаквам Европейският съюз също да не приема компромис с правата на македонските българи, много от които са и европейски граждани.
Само на основата на истината можем да решим всички открити въпроси с нашите събратя от РСМ. В тази връзка призовавам Народното събрание да изпрати писмо до Конгреса на САЩ по повод проекторезолюцията, която предвижда септември да бъде провъзгласен за месец на македонския език, история и културен принос на македонците за развитието на САЩ.
Изумително е как български интелектуалци, които от сутрин до вечер се кълнат в европейските ценности, всъщност са готови да прегазят моментално европейските ценности и Копенхагенските критерии за членство в ЕС и безусловно да отстъпят от националната ни позиция. Същите интелектуалци, които не дават и косъм на съмнение да падне, че те са „върли антикомунисти“, легитимират идеите на комунистическия интернационал.
Мисля, че България има много, много повече интелектуалци и истински експерти по темата и благодаря на изтъкнатите български учени, дипломати, журналисти, представители на организациите и сдруженията на македонските българи и на представителите на Македонските патриотични организации в САЩ и Канада за тяхната посветеност, смелост и аргументираност в отстояването на правата на македонските българи и на историческата истина.“
.
Снимки: ФБ профили на Румен Радев и С. Станков
.