.
От Българско обединение на шофьорите искаме да обърнем внимание на едно решение на Министерски съвет (МС) от 22.06.2022 г., което ще окаже огромно влияние върху качеството на живот на българите през 2023 г. и занапред.
След разглеждане на т. 33 от дневния ред на заседанието на МС от 22.06.2022 г., същият реши: да се увеличи таксата за платено преминаване през републиканската пътна мрежа за ППС над 3.5 тона, както и да се включат към платено преминаване всички второкласни пътища. За сведение, в целия Европейски съюз (ЕС), единствения второкласен път, за който се дължи такса за ползване, е в Белгия, и е само един единствен. Но в България вече цялата второкласна пътна мрежа ще е платена, може би защото е по-хубава… Също така цената за километър преминаване по магистрален път за МПС над 12 тона и с повече от 4 оси ще струва 35 ст., точно толкова, колкото струва в Германия по немските магистрали. Според представители на МРРБ, целта е приходите от ТОЛ такси за 2023 г. да са в размер на 520 милиона лв.
Ние, шофьорите, много често се оплакваме от състоянието на родните пътища. Също така на нас ни е пределно ясно, че състоянието на пътищата е пряко свързано с паричните средства, които се отделят за ремонти и строежи на пътища. При това положение, би трябвало ние, шофьорите, да сме първите доволни от увеличението на ТОЛ таксите, но това не е така.
Както знаете, в момента приходите от ТОЛ такси са недостатъчни, за да се направят необходимите пътни ремонти. В този случай необходимите пари за ремонти се взимат от Републиканския бюджет, който се пълни от данъкоплатеца. След направените промени в размера и обхвата на платеното преминаване през Републиканската пътна мрежа, парите за ремонт и строеж на пътища също ще идват от данъкоплатеца, само че ще „напомпат“ инфлацията и ще увеличат цените на стоките и услуги, които потребяват данъкоплатците, не само с размера на ТОЛ таксите.
Всички, които са учили икономика, знаят, че цената на транспорта на стоките и услугите е една от основните формиращите стойности на крайната цена. В таблицата по-долу сме направили изчисления на база 20% търговска надценка (една от най-малките) и на база 100% търговска надценка, за това с колко лева ще се оскъпи животът на всеки един живеещ в България българин, за година. За базисни данни сме ползвали, че приходите от ТОЛ такси за 2023 г. ще са 520 милиона (както смятат от МРРБ), живеещите в България българи са 5 милиона и около 25% от платените ТОЛ такси, се заплащат от транзитно преминаващите ППС над 3,5 тона. Така населението на България ще плати 400 милиона ТОЛ такси, на годишна база, от предвидените 520 милиона, плюс стойността на винетките за ППС под 3.5 т. От тези изчисления ще видите, че едно четиричленно семейство ще заплаща минимум около 500 лв. в повече за стоки и услуги, само за 2023 г., само и единствено, поради увеличената ТОЛ такса. На фона на тази сума, намалението на винетката за МПС до 3.5 т с 10 лв. изглежда като шега.
Припомняме Ви, че ние от Българско обединение на шофьорите, сме съорганизатор на трите най-големи протеста на транспортния бранш, организирани изобщо в България. От над 3 месеца ние алармираме, предупреждаваме и протестираме с цел да се спре увеличението на цената на транспортните услуги – нещо, което пряко влияе на инфлацията и на обедняването на народа. Ние, заедно с други организации, предложихме на управляващите многократно начини и механизми, които да спрат галопиращата инфлация и съсипването на българския транспортен бранш. За жалост, управляващите явно не ги е грижа за населението и за нашия бранш и, поради тази причина, час и половина преди Народното събрание да гласува вота на недоверие, на този Министерски съвет, те забиха поредния нож в гърба на българите и на транспортните фирми.
СЕБЕСТОЙНОСТ + ТРАНСПОРТ
+ ПЕЧАЛБА + А = 400 000 000лв.
(ЦЕНА НА ТЪРГОВЕЦ)
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
+
ТЪРГОВСКА НАДЦЕНКА
В = 400 000 000 + от 20% до 100%
+
ДАНЪЦИ
Данък печалба С= 10% х В
D = ДДС= 20% х (А+В+С)
=
ЦЕНА ЗА КЛИЕНТ
+ (A+B+C+D)
633 600 000 1 056 000 000
127 лв. 211 лв.
Формулите, използвани в таблицата, не са математически правилни, целта им е да дадат показност на реалното увеличение на цената на живота в България, след въвеждане на новите ТОЛ такси.
Последно, искаме да разясним какво е положението с цените на горивата в другите държави от ЕС. Част от исканията ни на протестите бяха да се премахне биокомпонентата в горивата, която струва по 12 ст. на литър и да се намали акцизът наполовина, както ни разрешава Европейската комисия – нещо, което няма да намали проходите в бюджета, понеже приходите от ДДС на горивата ще компенсират намаления акциз. Всичко това щеше да доведе до намаление от над 50 ст. за всеки литър гориво, без значение дали горивото ще се ползва за лично МПС или за транспортна услуга. В някои държави от ЕС има въведени пределни цени на горивата, в други има финансово подпомагане за всеки притежател на МПС, при трети се дават отстъпки от цената на горивата на всички, включително и чужденците, още на бензиностанцията, а при нас в България, има ОБЕЩАНИЕ… Това е поредното безхаберие на управляващите, плод на невежество или целенасочен опит за унищожаване на българите.
.
Христо Радков,
председател на УС на Българско обединение на шофьорите
.