Миналата седмица България и някои други държави отпразнуваха Деня на детето. През 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20 ноември за Световен ден на децата. Датата, обаче, не е повсеместно възприета, тъй като голямото мнозинство от страните в света предпочитат да съхранят традициите си в честването на празника. Днес, 12 юни, в САЩ също отбелязваме (вж. тук) важния Children’s Day, който както обикновено е във втората неделя на месец юни.
Хубав празник, но нека погледнем на него и от друга гледна точка.
Знаете ли колко милиони деца са заплашените от гладна смърт в този момент по света?
Дейвид Бийзли (David Beasley), носител на Нобеловата награда за мир за 2020 г. и изпълнителен директор на Световната хранителна програма (World Food Programme), в навечерието на 2022 г. заяви, че в света са недохранени и заплашени от гладна смърт 45 милиона души в 43 страни. Практически по-голямата част от тях са деца.
„Но ние можем да ги спасим“ – заяви Бийзли и призова милиардерите да развържат кесии и от натрупаните по времето на пандемията 1.8 трилиони долара да заделят само 6.5 милиарда долара, които са достатъчни гладните поне да не умрат.
Колкото и да е учудващо, но и в най-богатата държава в света САЩ всяка година от глад или недохранване умират деца. И, което е още по-фрапиращо, в десетки пъти повече (на човек от населението), отколкото в нашата, закъсала на опашката на Европа, Родина.
Ето статистика на един от най-популярните сайтове с информация Our World in Data.
В него (вж. линк) могат да се открият данни по години за смъртните случаи на 100 000 души от така нареченото протеиново-енергийно недохранване,
За 2019 година в таблицата откриваме, че в България от глад са починали 0.04 човека на всеки 100 хиляди. За същата година смъртността в САЩ е 22 пъти по-голяма – 0.89 на 100 хил. Най-много починали от недояждане има в Мали и Сомалия.
За страни от Африка все пак е разбираемо, но за САЩ?
Но кой можеше в началото на тази година да си представи това, което се случва през последните седмици – недостиг на формула (изкуствено мляко) за бебета!
Въпреки взетите от правителството мерки за доставка на формула от Европа и плановете за пускане в експлоатация на спрян завод в щата Мичиган, недостигът продължава.
“Трудно и страшно” ‘Difficult and scary’ съдържат заглавия и коментарите по медиите.
Интересен е фактът, че в деня, в който Байдън гордо обяви, че ще даде 40 милиардна военна помощ на Украйна, в новините имаше репортажи за празните рафтове за липса на формула за деца и как трудно е да се достави на американска земя.
В съвременното наситено информационно пространство, за съжаление репортажите за неприятните аспекти на живота са много кратки – сякаш това ще намали значението на проблемите.
И нека отново цитирам Дейвид Бийзли в обръщението му пред Нобеловия комитет:
“Спрете въоръжаването – 15 трилиона струва то. С тези пари ще могат да се решат практически всички големи световни проблеми”.
Но във време на война, кой ли ще чуе подобни призиви и рева на гладните бебета…
Петранка Стаматова
.