.
Тракийско сдружение „Национална инициатива Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите“, с любезното домакинство на Регионален исторически музей София – град и под патронажа на кмета на София, г-жа Йорданка Фандъкова, организираха на 10 юни т.г. церемония по връчването на наградите, отличията и грамотите на участниците в Националния конкурс за есе, разказ на тема „Завръщане към корените”, Националния конкурс за рисунка на тема „Моето родословно дърво” и Националната инициатива „И в добро и в зло помагали си дедите ни”. На церемонията в София присъстваха участници в конкурсите, консултанти, родители, учители, директори на училища, председатели на читалища, гости.
Триъгълната кула на Сердика бе смирена, притихнала, в очакване на гости и участници. Изведнъж я озариха весела глъч и сияйни усмивки. С питка, шарена сол, мед и здравец посрещнати бяха всички, със символите, с които българинът гостите посреща, тъй както традицията от векове отрежда…
Да се завръщаме към корените си! Да поддържаме огъня на синовната обич и преклонение! Да го разгаряме и на младите и на децата предаваме! За да има РОД РОИ СЕ, РОД НЕ ГИНЕ!
Прекрасните изпълнения на Георгия Райкова, Фолклорна формация „Житената питка“ към Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии и Художествен състав за пресъздаване на народни традиции и обичаи „Драгония“ към народно читалище „Драгоман – 1925” – гр. Драгоман умилиха всички. Церемонията бе част от Културния календар на Министерство на културата.
Наградите от тези конкурси се връчват всяка година през месец юни, на ученици, учители, директори на училища, консултанти, родители, ръководители на школи, читалища. През последните две години, поради настъпили обстоятелства – бяха връчвани през месец октомври.
Това бе поредното издание на тези инициативи, утвърдени като престижни, стимулиращи по своеобразен начин стремежа на деца и ученици към родовите корени, изследването и запазването им, авторските идеи и интерпретации, стремежа на деца и ученици за съхраняването на родовата памет и предаването й с много обич и преклонение, от поколение на поколение…
УЧИЛИЩАТА, ШКОЛИТЕ И ЧИТАЛИЩАТА,
участници в инициативите тази година:
1-во Средно училище „Пенчо Славейков” – София, 2-ро Средно училище „Емилиян Станев” – София, 6-то Основно училище „Граф Н. П. Игнатиев” – София, 22-ро Средно езиково училище „Георги Стойков Раковски” – София, 61-во Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – София, 88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София, 126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София, Частно начално училище „Милеа” – София, Първа английска езикова гимназия – София, Първа частна английска гимназия „Уилям Шекспир” – София, Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии, 1-во Основно училище „Христо Ботев” – Търговище, 6-то Основно училище „Свети Никола” – Стара Загора, Основно училище „Отец Паисий” – Асеновград, Средно училище „Христо Проданов” – Карлово, Средно училище „Христо Ботев” – Айтос, Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев” – Гоце Делчев, Английска гимназия „Гео Милев” – Русе, Школа „Жиков“ към Народно читалище „Изгрев 1921“ – с. Волуяк, община Столична, Народно читалище „Драгоман 1925” – гр. Драгоман, област София, представители от гр. Хаджидимово.
ПРИВЕТСТВИЯТА НА ГОСТИТЕ
Всички впериха поглед към г-жа Галя Георгиева, представител на Министерство на образованието и науката, и с притаен дъх заслушаха прекрасните й слова. Г-н Красимир Премянов, председател на Съюза на Тракийските дружества в България, също поздрави участниците. Мило и вълнуващо г-н Дончо Барбалов, заместник-кмет на Столична община, приветства присъстващите и откри Церемонията за връчване на награди, отличия, грамоти 2022 от името на г-жа Фандъкова, кмет на Столична община. Аплодисменти ехтяха не веднъж, не дваж и за всичките автори на творби.
В желанието за насърчаване на участниците в Националния конкурс за есе, разказ на тема „Завръщане към корените”, Националния конкурс за рисунка на тема „Моето родословно дърво” и Националната инициатива „И в добро, и в зло помагали си дедите ни” отличените с Голямата награда бяха повече от един. Класираните на първо, второ и трето място също бяха повече от един.
ПРЕДСТАВЯНЕТО НА ЧАСТ ОТ НАГРАДЕНИТЕ ТВОРБИ.
Част от споделеното в комисиите за оценка и класиране
„Много талант в разказа „Съдбовната среща“. Грабва те от първите думи и те кара да го прочетеш на един дъх! Майстор на словото е това дете! Представянето на родова история, изпълнена с мъка, трудности и борба за живот. За силата на баба й да отгледа сама децата си и да ги изучи. За любовта, вярата и надеждата към дядо й. За мъжеството и патриотизма на този велик българин, за силата на духа му и предаността пред Отечеството. За срещата с цар Борис lll. За съпричастието му към страдащите и помощта. За приятелството му със баба Стоеница. За нейните мъдри съвети. Достоен разказ да заеме място в учебниците по История на България!“
За разказа „Съдбовна среща“ на ВЕНЦИСЛАВА ПИСАЧЕВА, 12 клас
„Осъзнаване и разбиране на родовата памет като роден край, роден дом, „една е родината, едничък е родния край“, емиграцията като изпитание на привързаността към род и родина, достига до идеята, че родната природа е спасение и умиротворение.“
За „Моята родова история“ на АНЕЛИЯ СПАХИЕВА, 8 клас
„Жълъдово детство” е завладяващ, динамичен и предаден с много любов разказ. Именно силният дух на нашите прадеди, живели в толкова трудни и тежки години, ми дават сили в днешните несигурни времена. Хиперболата за състраданието, дълбокия философски размисъл и символите за корените на дъба и горчивия жълъд са използвани за уникален финал! Поетичен разказ за най-голямата ценност в живота на всеки човек, а именно разбирането, че най-ценни са знанието и мира, особено сега, в контекста на военен конфликт.“
За „Жълъдово детство“ на ГЕОРГИ БОЖИЛСКИ, 6 клас
„Час по завръщане към корените” – умело съчетание с днешната действителност и миналото на дедите. Много дълбоки литературни знания представя авторката – мисли от Шекспир… Разказва за безгрижното детство на дядо и неговите другари, представя истинските ценности на тези години. Съпричастност, взаимопомощ, задружност. Наистина весело и вълшебно детство. Финалът е заветен – кураж, въображение и трудолюбие. Силни думи, оставащи завинаги в паметта ни. Даващи сили да продължим напред, да поддържаме силния родов дух.“
За „Час по завръщане към корените” на МИХАЕЛА СТАНЧЕВА, 7 клас
„Майсторски ретроспективно представени минало, настояще и бъдеще. Любов и преклонение! Силата на родовата памет предавана на поколенията.“
За „Завръщане към корените” на СТАНИСЛАВА ВАСИЛЕВА, 12 клас
„Завладяващ разказ за интуицията на душата и знаците на съдбата. Гордостта от славата и делата на своите роднини. Желанието и вярата да продължи сътвореното от предците.“
За „Нищо случайно няма” на ВЯРА МАРИНОВА, 7 клас
.
Докосват душата всичките творби.
Богатство е да знаеш историята на родовете си… и съвместната работа… и възможността за съпреживяване… заедно с близките… и поддържането на родовата памет…
„Моята родова памет ще пребъде“, защото в основата на паметта е осъзнатото разбиране за важността на ролята на семейството и традициите, тяхното познаване, съхраняване и отговорността за предаването им от поколение на поколение…
И за авторите талантливи…
ИВАНА ГОГОВА, 6 клас
Автор на „Завръщане към корените”
МАРИЯ ГЕТОВА, 5 клас
Автор на „Моята родова памет ще пребъде”
МОНИКА ЕВТИМОВА, 6 клас
Автор на „Завръщане към корените”
СИЯНА СЪРБИНОВА, 5 клас
Автор на „Летописната книга”
СТЕФАНИ СТЕФАНОВА, 9 клас
Автор на „На любимия ми дядо”
НАТАЛИЯ ЛЮБЕНОВА, 6 клас
Автор на „Завръщане към корените”
СТАВРИ АСЕН ТОШКОВ, 6 клас
Автор на „Завръщане към корените”
ВАЛЕНТИНА АЛЕКСАНДРОВА, 5 клас
Автор на „Няма по-мило за сърцето от родното място”
БОРИС МЛАДЕНОВ, 5 клас
Автор на „Напред към миналото”
И за част от текстовете изключително емоционални…
И за равностойните от тях…
Всички текстове заслужават да бъдат запазени, защото те от своя страна се превръщат в поредна стъпка към запазване на миналото, капките, които правят големия исторически извор…
И посланията, които прозират… и те…
.
РИСУНКИТЕ, ПРЕДСТАВЕНИ И В МИНИ ЕКСПОЗИЦИЯ
„Темата „Моето родословно дърво“ е отразена точно и цялостно. Изражението на българския воин говори за умело предаване на борбеност и български дух. Българската православна църква, Българското село и училище са много подходящо използвани, за да се подчертае влиянието им сред българския дух и семейството. Прекрасна композиция.“
за „Моето родословно дърво” на ВИКТОРИЯ ХРИСТОВА, 8 клас
„Умело използване на знания от география, астрономия и история, съчетани с художествен талант. „Майка България“ в основата на родословното дърво, около което се въртят планетите от слънчевата система. Изворът на знанието, нашата азбука, националният ни трибагреник: всичко това на фона на предаването на красивата ни планета земя от майка на дъщеря (традиции, култура, народопсихология), прекрасен замисъл и изпълнение.“
За „Моето родословно дърво” на ЙОАННА ДРАГНЕВА, 8 клас
„И Боряна, и Чхан, и двамата са превъплътили идеята за „Завръщане към корените“ с различни изразни средства, последователно и ясно.“
За творбите „Моето родословно дърво” на БОРЯНА ИВАНОВА, 10 клас, и ЧХАН ДЖЪНГ, 11 клас
„Замисълът за предаването на тематиката е интересен и се усеща идеята за тежкия момент на прадедите ни. Впоследствие превъплъщението на светлото и безгрижно наше бъдеще. Умело използване на различните изразни средства като водните бои, флумастери и тънкописец.“
За „Моето родословно дърво” на ЕЛИЦА МОНЕВА, 6 клас
„Използвани за изпълнението на тематиката елементи, характерни за близкия Изток, съчетани умело с цветове и тонове. Много добър замисъл и изпълнение, отличаващо се с оригиналност.“
За „Моето родословно дърво” на АЙЛА ХАСАН АЛ ШЕЙХ ХАЛИЛ, 6 клас
„Умело съчетание на два различни материала (цветни моливи, цветно гланцово блокче) в пресъздаване на тематиката „Родословно дърво”. Прекрасна композиция!“
За „Моето родословно дърво” на РАЯ МИХАЙЛОВА, 2 клас
„Цветни флумастери, залепени изрязани картинки. Колажът на това дете е впечатляващ идейно и композиционно. Браво!“
За „Моето родословно дърво” на АЛПЕР САИД, 2 клас
„С подходящите материали пресъздадена визуално една трудна задача, следвайки хронологията на историята…“
За „Моето родословно дърво” на ЕЛЕНА ЮРУКОВА, 2 клас
„Познаване на личната родова памет, сведения за родовата биография назад във времето от 1764 г., базирани на лични впечатления от посетени населени места в Беломорска Тракия на един от предците на рода – Янко Стойчев… Много добро, точно, ясно представяне на родословното дърво на семейната история с голяма информационна стойност.“
За „Моето родословно дърво” на ГЕРГАНА ИВАНОВА, 4 клас
ОТПРАВЕНАТА БЛАГОДАРНОСТ
към всички участници, за проявената инициатива и творчески трепет в стремежа за пресъздаване на една много важна страница в Българската история „Моето родословно дърво” (Завръщане към корените).
Поздравления за стремежите и емоционалните въплъщения… България е жива, а с това и нашият несломим дух. Дух, запазил се през вековете, благодарение на Рода български, език, обичаи, семейството…
И АПЛОДИСМЕНТИ ЗА ВСИЧКИ ТВОРБИ
И аплодисментите за всички участници в конкурса за есе, разказ, конкурса за рисунка, инициативата „И в добро и в зло помагали си дедите ни”
И ОТПРАВЕНА БЛАГОДАРНОСТ
към г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община, и към гостите на събитието; към любезните домакини от Регионалния исторически музей София – град и доцент д-р Венета Ханджийска-Янкулова, директор на музея; към г-н Михаил Михайлов – МОМО, художник, потомък на тракийски бежанци от Беломорска Тракия; г-н Ваня Манова, историк, потомка на тракийски бежанци от Одринска Тракия; г-жа Татяна Трифонова, художник-иконописец, потомка на тракийски бежанци от Одринска Тракия; г-жа Красимира Краева, потомка на тракийски бежанци от Одринска Тракия; г-жа Дарина Билярска, историк; г-н Веселин Турмачки, потомък на тракийски бежанци от Одринска Тракия… за тяхната готовност, неуморимост, всеотдайност, преданост…
.
НАГРАДИТЕ, ОТЛИЧИЯТА, ГРАМОТИТЕ…
С огромно вълнение и очаквания са всички в залата… Г-Н ДОНЧО БАРБАЛОВ, заместник-кмет на Столична община, Г- ЖА ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА, представител на Министерство на образованието и науката и Г-ЖА ВАНЯ МАНОВА, историк, потомък на тракийски бежанци, ВРЪЧИХА НАГРАДИТЕ, ОТЛИЧИЯТА, ГРАМОТИТЕ… на ученици, консултанти, учители, директори на училища, родители, ръководители на фолклорни формации, школи, читалища
По азбучен ред за съответната група!
ГОЛЯМАТА НАГРАДА „Участие в Национална инициатива-експедиция „По обратния път на дедите ни” ЗА ЕСЕ, РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” – 2022 /Родовата памет е жива/ и ЗА РИСУНКА НА ТЕМА „МОЕТО РОДОСЛОВНО ДЪРВО” – 2022 /Завръщане към корените/ и ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ И УЧАСТИЕ В ИНИЦИАТИВАТА „И В ДОБРО, И В ЗЛО ПОМАГАЛИ СИ ДЕДИТЕ НИ” – 2022 ПОЛУЧИХА:
АНЕЛИЯ СПАХИЕВА, 8 клас
Неврокопска професионална гимназия „Димитър Талев” – Гоце Делчев
за „Моята родова история”
консултант Заприна Глушкова, старши учител по БЕЛ
ВЕНЦИСЛАВА ПИСАЧЕВА, 12 клас
Средно училище „Христо Проданов” – Карлово,
за „Съдбовната среща”
ВИКТОРИЯ ХРИСТОВА, 8 клас
Първа английска езикова гимназия – София
за „Моето родословно дърво”
ГЕОРГИ БОЖИЛСКИ, 6 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
за „Жълъдово детство”
ръководител Десислава Крумова, старши учител по БЕЛ
консултант Павлина Божилска, родител
ГЕОРГИЯ РАЙКОВА, ръководител на Фолклорна формация „Житената питка” към Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии и на Художествен състав за пресъздаване на народни традиции и обичаи „Драгония” към народно читалище „Драгоман 1925”
МИХАЕЛА СТАНЧЕВА, 7 клас
1-во Основно училище „Христо Ботев” – Търговище
за „Час по завръщане към корените”
консултант Галина Станчева, главен учител по БЕЛ
ПЪРВО МЯСТО ЗА ЕСЕ, РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” 2022 /Родовата памет е жива/ и ЗА РИСУНКА НА ТЕМА „МОЕТО РОДОСЛОВНО ДЪРВО” 2022 /ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ/ СПЕЧЕЛИХА:
АЙЛА ХАСАН АЛ ШЕЙХ ХАЛИЛ, 6 клас
6-то Основно училище „Граф Н.П. Игнатиев” – София
За „Моето родословно дърво”
ВЯРА МАРИНОВА, 7 клас
1-во Средно училище „Пенчо Славейков” – София
За „Нищо случайно няма”
Консултант Стоян Панчовски, старши учител по БЕЛ
ГЕРГАНА ИВАНОВА, 4 клас
6-то Основно училище „Свети Никола” – Стара Загора
За „Моето родословно дърво”
Консултант Десислава Иванова, родител
Вдъхновител Теодора Узунова, учител
ЕЛЕНА ЮРУКОВА, 2 клас
Основно училище „Отец Паисий” – Асеновград
За „Моето родословно дърво”
Консултант Борислава Гърбева, учител
ЕЛИЦА МОНЕВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
ИВАНА ГОГОВА, 6 клас
1-во Средно училище „Пенчо Славейков” – София
За „Завръщане към корените”
Консултант Петя Дерменджиева, старши учител по БЕЛ
ЙОАННА ДРАГНЕВА, 8 клас
Първа английска гимназия – София
За „Моето родословно дърво”
МАРИЯ ГЕТОВА, 5 клас
61-во Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – София
За „Моята родова памет ще пребъде”
Консултант Валерия Ченгелиева, старши учител по БЕЛ
МОНИКА ЕВТИМОВА, 6 клас
1-во Средно училище „Пенчо Славейков” – София
За „Завръщане към корените”
Консултант Петя Дерменджиева, старши учител по БЕЛ
РАЯ МИХАЙЛОВА, 2 клас
Частно начално училище „Милеа” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Красена Христова, учител
СИЯНА СЪРБИНОВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Летописната книга”
Консултант д-р Николай Василев, старши учител по БЕЛ
Консултант Валерия Сърбинова, родител
СТАНИСЛАВА ВАСИЛЕВА, 12 клас
22-ро Средно езиково училище „Георги Стойков Раковски” – София
За „Завръщане към корените”
СТЕФАНИ СТЕФАНОВА, 9 клас
Английска гимназия „Гео Милев” – Русе
За „На любимия ми дядо”
ВТОРО МЯСТО ЗА ЕСЕ, РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” 2022 /Родовата памет е жива/ и ЗА РИСУНКА НА ТЕМА „МОЕТО РОДОСЛОВНО ДЪРВО” 2022 /ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ/ СПЕЧЕЛИХА:
АНТОН ИВАНОВ, 8 клас
Първа частна езикова гимназия „Уилям Шекспир” – София
За „Да се завърнем към корените си”
Консултант Рената Цветкова, учител по БЕЛ
АЛПЕР САИД, 2 клас
Основно училище „Отец Паисий” – Асеновград
За „Моето родословно дърво”
Консултант Борислава Гърбева, учител
БОРЯНА ИВАНОВА, 8 клас
Първа английска гимназия – София
За „Моето родословно дърво”
ВАЛЕНТИНА АЛЕКСАНДРОВА, 5 клас
61-во Основно училище „Св. св. Кирил и Методий” – София
За „Няма по мило за сърцето от родното място”
консултант Валерия Ченгелиева, старши учител по БЕЛ
ЕМА АЛЕКСАНДРОВА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
ЕМА ЛЕХЧЕВСКА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
ЛИЛИЯ ЗАХАРИЕВА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
НАТАЛИЯ ЛЮБЕНОВА, 6 клас
1-во Средно училище „Пенчо Славейков” – София
За „Завръщане към корените”
Консултант Петя Дерменджиева, старши учител по БЕЛ
СТАВРИ АСЕН ТОШКОВ, 6 клас
1-во Средно училище „Пенчо Славейков” – София
За „Завръщане към корените”
Консултант Петя Дерменджиева, старши учител по БЕЛ
ЧХАН ДЖЪНГ, 11 клас
Първа английска гимназия – София
За „Моето родословно дърво”
ДАРИНА ДРАГАНОВА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
ТРЕТО МЯСТО ЗА ЕСЕ, РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” 2022 /Родовата памет е жива/ и ЗА РИСУНКА НА ТЕМА „МОЕТО РОДОСЛОВНО ДЪРВО” 2022 /Завръщане към корените/ СПЕЧЕЛИХА:
АЛЕКСАНДЪР КАПРИЕВ, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
БОРИС МЛАДЕНОВ, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Напред към миналото”
Консултант д-р Николай Василев, старши учител по БЕЛ
Консултант Снежана Ангелова, родител
Консултант Андрей Младенов, дядо
ВАСИЛЕНА ЛАМБРЕВА, 13 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
ДАНАЯ ПОПОВА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
МЕЛЕК БАЙРЯМОВА, 2 клас
Основно училище „Отец Паисий” – Асеновград
за „Моето родословно дърво”
Консултант Борислава Гърбева, учител
ЮЛИТА КАЛЕВА, 10 г.
Народно читалище „Изгрев 1921” „Школа-Жиков”
За „Моето родословно дърво”
ръководител Костадин Жиков
ГРАМОТА ЗА УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛНИЯ КОНКУРС ЗА РИСУНКА НА ТЕМА „МОЕТО РОДОСЛОВНО ДЪРВО” 2022 /Завръщане към корените/ ПОЛУЧИХА:
АЙЛИС ЧИТАЛЬОВА, 2 клас
Основно училище „Отец Паисий” – Асеновград
за „Моето родословно дърво”
Консултант Борислава Гърбева, учител
ГЮНЕШ МУРАД, 2 клас
Основно училище „Отец Паисий” – Асеновград
за „Моето родословно дърво”
Консултант Борислава Гърбева, учител
МАРТИН СИМОВ, 2 клас
Частно начално училище „Милеа” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Красена Христова, учител
ТЕОДОР АЛЕКСИЕВ, 3 клас
Частно начално училище „Милеа” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Венета Гуевска, учител
ЕЛИЗАБЕТ МИХАЙЛОВА, 3 клас
Частно начално училище „Милеа” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Венета Гуевска, учител
ДАЛИЯ ТОДОРОВА,
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
ИВАНИНА МАРИНОВА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
ИВА ЧОЛАКОВА, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Силвия Димитрова, учител по изобразително изкуство
АДИ КАЗАШКА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
МИНА ТЪКАНОВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
СИЛВИ ЛИНЕВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
ПЛАМЕНА ЛУКАНОВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
ИЗАБЕЛА ДИМИТРОВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
ЛИЯ ДИМИТРОВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
МАРГАРИТА ПЕТКИН, 12 г.
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
МАРИЯ ПЕТРОВА, 6 клас
126-то Основно училище „Петко Юрданов Тодоров” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Антония Табакова, учител по изобразително изкуство
АЛЕКС ВЪЛКОВ, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ВЯРА ДУХТЕВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ГАБРИЕЛА ПЕТРОВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ДИМИТЪР РАДКОВ, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ЕЛИЦА ВИКТОРОВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
КАЛОЯН ЙОРДАНОВ, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
КАТРИН ГЕОРГИЕВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ЛИНА БАЛТОВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
МАРИНА МЛАДЕНОВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
МИХАЕЛА ДЕРВЕНДЖИЙСКА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ПЕТЪР ГЕОРГИЕВ, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
СОФИЯ МИХАЙЛОВА, 5 клас
88-мо Средно училище „Димитър Попниколов” – София
За „Моето родословно дърво”
Консултант Стефка Стоянова
Консултант Таня Мизова
ДЕФНЕ ТАХИРОВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
ДИМАНА ТЕРЗИЙСКА, 6 клас
Средно училище „Христо Ботев” Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
ЕЛИЦА НЕНОВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
ЕММА БАЙЧЕВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
ИВАЙЛА СТЕФАНОВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” – Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
КАМЕЛИЯ ТАЧЕВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” – Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
КАТЕРИНА ИВАНОВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” – Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
МАГДАЛЕНА РАДЕВА, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” – Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
ПЕТЪР КОЛЕВ, 7 клас
Средно училище „Христо Ботев” – Айтос
За „Моето родословно дърво”
Консултант Николай Димитров, учител по история
НАГРАДИ И ГРАМОТИ ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ КЪМ НАЦИОНАЛНИТЕ ИНИЦИАТИВИ НА ТРАКИЙСКО СДРУЖЕНИЕ „НАЦИОНАЛНА ИНИЦИАТИВА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” И „ПО ОБРАТИЯ ПЪТ НА ДЕДИТЕ НИ”, ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ КЪМ КОНКУРСИТЕ ЗА ЕСЕ, РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” 2022 /Родовата памет е жива/ и РИСУНКА НА ТЕМА „МОЕТО РОДОСЛОВНО ДЪРВО” 2022 /Завръщане към корените/ И ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ И УЧАСТИЕ В ИНИЦИАТИВАТА „И В ДОБРО И В ЗЛО ПОМАГАЛИ СИ ДЕДИТЕ НИ” 2022 ПОЛУЧИХА
УЧИТЕЛИ, РОДИТЕЛИ, КОНСУЛТАНТИ, ДИРЕКТОРИ НА УЧИЛИЩА, РЪКОВОДИТЕЛИ НА ФОЛКЛОРНИ ФОРМАЦИИ, КЛУБОВЕ И ШКОЛИ, ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ЧИТАЛИЩА…
ЗА ИСКРАТА ЗАПАЛЕНА… И ЗА ЧУДЕСАТА…
Горди сме с всички…
Горди сми с всичките деца. Талантливи, мислещи за род, минало, история…
Успех на всички в следващите творчески проекти…
А в ТРИЪГЪЛНАТА КУЛА НА СЕРДИКА…
И възгласи детски кънтяха…
И с радост… и очарование… и усмивки… подкрепяха наградените заедно децата…
А на изпроводяк…
И хорце се изви…
И хапнаха си децата до насита от тракийската пита…
НА ПРАЗНИКА НА РОДОЛЮБИЕТО…
Божана Богданова,
председател на Тракийско сдружение „Национална инициатива Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни”
Снимки: Тракийско сдружение “Национална инициатива Завръщане към корените“
.