.
България е член, а не кандидат за ЕС. Въпреки това, у нас и сред обществото, и сред политиците, активно се води дебат, търсещ намирането на вариант за начало на преговори за еврочленство на Скопие.
Северна Македония е кандидат за член на ЕС, т.е. тя би трябвало да е най-заинтересована от намирането на такова решение, но въпреки това там дебати няма, (сякаш) обществото е тоталитарно. Премиерът Ковачевски отхвърли френското предложение и за пореден път заяви, че „историските прашаня (сърб. – въпроси) не може да бидат дел од преговарачката рамка)“.
Комисията по външна политика при Народното събрание прие проекта на Христо Иванов във връзка с френското предложение. В него допълненията също са основно свързани с историята и езика.
За да бъдем разбрани и да покажем връзката на миналото със съвремието, допълненията трябва да бъдат в смисъл, че Властите в Северна Македония:
– Се задължава да не подлага на натиск от страна на службите за сигурност, да не подлага на съдебно преследване или други форми на явна и скрита дискриминация и отказ от употреба на език на омразата срещу тези граждани на Северна Македония, които в частни или публични изявления разкриват автентичното съдържание на документи, свързани с миналото на географската област Македония.
– Се задължават да прекратят практиката на фалшифициране и разрушаване на исторически паметници и да възстановят вече унищожените от тях или да не дискриминират тези свои граждани, които желаят да ги възстановят.
– Да разкрият архивите на репресивните органи като КОС, УДБА и СДБ, а жертвите им да бъдат реабилитиран и компенсирани.
– Да дадат широк достъп до архивите със заседанията на ЦК на МКП, посветени на последователите на Иван Михайлов.
Ето, това не е история, а съвремие, разбираемо за незапознатите с Македонския въпрос.
Без значение дали Скопие приема или не френското предложение, България следва да го допълни, съобразно своите виждания, в т.ч. със срокове и механизми за контрол на изпълнението, и да го представи в готов окончателен вид пред европейските ни партньори. Към него може да се приложи и подписания двустранен протокол през 2019 г., който през последвалия период нагледно показва какво е отношението на властта в Скопие към вече постигнати договори.
Така България ще е изпълнила своята роля и дебатът, а и натискът на ЕС, ще бъде в Северна Македония.
.
Доц. Спас Ташев
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Бел. ред.: Коментарът е написан преди Народното събрание да одобри проекта на Христо Иванов от „Демократична България“ относно т. нар. френско предложение за РС Македония. Заглавието е на редакцията.
.