.
Изложбата „Българските медии по света“ на БТА показва лицето на родната журналистика зад граница
Юлия Христова,
Решихме, че е добра идея да представим в парламента български издания зад граница, за да можем да популяризираме сред българските парламентаристи това изключително достойно усилие – възрожденско, истинско, вдъхновяващо“. С тези думи председателят на парламентарната комисия по политиките за българите в чужбина Антоанета Цонева откри в Народното събрание изложбата на БТА „Българските медии по света“.
Тя допълни, че експозицията, подредена в Народното събрание, включва издания, които са онлайн, на хартия, телевизии на българските общности зад граница.
„Усилията на комисията, която оглавявам през последните 6 месеца, винаги са били в посока, в наше лице българските общности да имат истински партньор. Едно от нещата, които още не сме довършили е специална програма, която подпомага дейността на българските медии зад граница. Успяхме между първо и второ четене на бюджета да сложим една първоначална стартова сума в бюджета на МВнР и ако имаме достатъчно време, ще реализираме тази пилотна програма“, допълни тя.
Цонева благодари на родните медиите зад граница, че пазят българския дух и разпространяват изданията си сред българската общност.
Пред гостите на събитието генералният директор на БТА Кирил Вълчев поясни, че изложбата включва общо 80 снимки и архивни материали. По данни на агенцията, от юни тази година медиите зад граница са общо 45 в 22 държави, има ги на всички континенти, без Африка и Антарктида. Най-старата е на половин век. Най-младата – на една година.
„Всички те се събират от 2005 г., организирани от БТА на световни срещи на българските медии. Последната беше през миналата година – в Рилския манастир. Тук днес има представители на 8 български медии – от Австрия, Канада, САЩ, Украйна, Чехия и Швейцария“, заяви той и благодари на всички, които са успели да присъстват и да помогнат с материали за осъществяването на събитието.
Експозицията ще продължи до края на юли. Тя включва последния брой, 1580-ти на вестник „Роден край“ – Одеса, излязъл точно преди да избухне войната в Украйна. И още: броеве на първата българска медия в Австрия – списание „Виена“, на единствената българска медия в Хърватия – сп. „Родна реч“, единственото детско двуезично печатно издание – „Фарче“ от Сърбия.
„Тук е първият брой на вестник „Форум“, който в продължение на 12 години, до 2013 г. показва българската общност в Монреал, Канада. Благодарение на архива на БТА можете да видите как е изглеждал през 1980 г. в Онтарио, Канада, независимият информационен вестник за българите „Кръгозори“. Може да видите и списание „Родолюбие“ от 1986 г., излизащо в Аржентина и това ще ви даде представа за българския периодичен печат в Южна Америка“, посочи Кирил Вълчев и уточни, че всеки ден в рубриката „БГ Свят“ на БТА може да бъдат прочетени поне по няколко новини от различни краища на света.
По думите му изложбата съдържа в себе си три послания, като първото е, че българите могат да бъдат общност.
„В Рилската света обител, когато започвахме, си припомнихме за св. Йоан Рилски – основното в неговия завет към българския народ е: „старайте се да живеете единодушно и единомислено“. Искам да подчертая, че българските медии по света живеем наистина единодушно и единомислено. В Рилския манастир се видяхме 27 колеги от 17 държави. Благодарение и на г-жа Цонева, и на цялата комисия по политиките за българите зад граница, благодарение и на целия парламент за първи път са отделени средства, които трябва да намерим начин как най-справедливо да бъдат подпомогнати българските медии зад граница. Първото послание е да не разпиляваме тази общност, която представляваме“, каза още генералният директор на БТА.
Второто послание е свързано с най-коментираната тема – за изборите.
„Всъщност това са хора, на които много пъти им се е налагало да правят своите избори – никак не е лесен изборът да тръгнеш в чужбина, да сменяш място за живеене. Да започваш да издаваш едно списание, след това да го спираш, да го направиш на сайт. Голямото послание е, че в изборите няма нищо лошо. Че всеки избор най-често води до нещо по-добро“, подчерта той.
„Третото послание е, че българите имаме устои – от Аржентина до която и да е европейска държава. Тези хора там имат опора, върху която се крепят – род, език, вяра, история, традиции. Общност, избор и устои са трите послания, с които искам да завърша“, каза в заключение Кирил Вълчев.
.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
Председателката на Комисията по политиките за българите извън страната Антоанета Цонева потвърди пред представител на нашето издание, че отпуснатите тази година за първи път 200 хил. лв. в Държавния бюджет за подпомагане на българските медии зад граница са прехвърлени от централния бюджет в бюджета на Министерството на външните работи. И при добра воля тази пилотна програма може да бъде изпълнена и от служебно правителство.
Дора Костова от в. „Роден край“ – Украйна сподели, че вестникът е спрял да излиза след започването на войната в страната. Три години, въпреки липсата на друго финансиране, „Роден край“ е излизал само с помощта на частни дарения, но след започването на войната те са спрели. Примерът с този вестник показва, че ако пилотната програма за подпомагане на българските медии зад граница не се изпълни навреме и отпуснатите за тази година 200 хил. лв. не бъдат разпределени по предназначение, някои български медии зад граница няма да имат друг шанс да продължат дейността си.
Планира се изложбата за българските медии по света да стане пътуваща и дигитална, съобщи Мартина Ганчева от БТА. Изложбата съдържа пана със снимки и информация за български медии от Австрия, Аржентина, Великобритания, Гърция, Испания, Канада, Кипър, Румъния, САЩ, Сърбия, Украйна, Унгария, Хърватия, Чехия. Към тях е възможно да бъдат добавени и пана с информация за български медии в Австралия и Словакия.
.
Снимки: Мариана Христова
.