НА НАС НЕ НИ ТРЯБВА НОВО, ОСТАВЕТЕ НИ ТОВА, КАКВОТО ГО ИМАМЕ!
Реч, изнесена по време на Извънредното събрание на българите на Република Молдова
Уважаеми участници на Извънредното събрание на българите на Република Молдова!
Историята показва, че ние, бесарабските българи, винаги сме си имали свои национално-културни символи, които свято ги пазим до ден днешен. Тези символи са Болградският събор „Преображение Господне” (построен през 1838 г.), Болградската гимназия (открита през 1858 г.). Днес, когато нашата общност е разделена между двете държави (Украйна и Република Молдова), за нас, молдовските българи, един от национално-културните символи се явява Тараклийският държавен университет, открит през 2004 г.
Историята показва, че всякакви посегателства на властите върху национално-културните ни символи среща силен отпор от страна на българската общност в Бесарабия. Представителите на местната интелигенция и общественост в един порив посочвали, че всяка промяна в статута на учебното заведение в Болград ще бъде възприета от тях преди всичко като посегателство срещу правата на българското етническо малцинство в Бесарабия. Непримиримата и единна позиция на нашите предци дава плодове, в резултат на което властта се отказва от плановете си да ликвидира Болградската гимназия.
Днес „перлата” на висшето образование на Тараклийския район – Държавен университет „Григорий Цамблак” – е подложен на същите предизвикателства. Чиновниците от Министерството на просветата и изследванията на Република Молдова, под предлог на реформа на системата на висшето образование, искат да затрият името на нашия университет. При това те нарушават основополагащия документ, който пази университета в Тараклия – това е Указът на Президента на Република Молдова (№ 1762-III от 31 март 2004 г.), където ясно се отбелязва, че този ВУЗ „е държавно висше университетско учебно заведение, осъществяващо своята дейност в качеството на самостоятелно юридическо лице въз основа на свой Устав” (чл. 2).
В същото време грубо е нарушен и другият документ – Междуправителственият договор „За оказване на помощ на Тараклийския държавен университет” (от 30 септември 2009 г.), в който се отбелязва, че всякакви изменения в дадения договор могат да се правят само чрез „взаимно съгласие“ от двете страни“ (в дадения случай от Република Молдова и Република България) (чл. 8). Уверен съм, че чиновниците от Министерството на образованието и изследванията дори не приложиха усилия да проучат дали има някакви документи, които опазват Университета от закриването. За съжаление, за тях университетът в Тараклия – това е обикновено университетско учебно заведение, от това и изхожда тяхното взискателно и дори високомерно отношение към ВУЗ-а и преподавателите му.
Не е редно, когато една държава влага пари вече 18 години в тази учебна институция, сега Министерството от другата държава да решава да приватизира тази инвестиция.
Обръщам внимание на Президента Майя Санду, че още когато беше Министър на образованието, във връзка с 10-годишнината на Тараклийския университет, в своето поздравително писмо тя подчерта следното: „Universitatea de Stat ,,Grigore Țamblac” din Taraclia s-a afirmat ca o instituție de învățămînt superior performantă din sudul republicii, capabilă, prin potenţialul sau, să păstreze originalitatea culturală a comunității bulgare din Republica Moldova” („Тараклийският държавен университет „Григоре Цамблак” се утвърди като високоефективно висше учебно заведение в южната част на републиката, способно чрез своя потенциал да съхрани културната самобитност на българската общност в Република Молдова”). Заверявам г-жа Мая Санду, вече нашия президент, че нейните думи и днес не са загубили своята актуалност.
В едно от своите интервюта министърът на образованието и изследванията Анатол Топалъ, касаещо университети, намиращи се в районите, заяви: „Ние искахме да запазим университетите в регионите, за да осигурим развитие на тези региони.” (Freedom cu Dorin Galben от 28 юни 2022 г. / TV8) Във връзка с това у мене възниква риторичен въпрос: тогава към какво се стреми Министерството, когато се опитва да затвори университета в Тараклия като отделно юридическо и автономно лице.
Сега, след като Министерството на образованието и изследванията с един щрих на писалката реши да закрие центъра за висше образование в район Тараклия, ние, представителите на българската общност в Република Молдова, нямаме друг избор, освен да се борим с всички легални форми за съществуването на нашето „дете”. Закриването на университета свързваме с пряко посягане на нашите права, а историята показва, че ние сме способни да се борим за тях.
Уверен съм, че ежедневната активна позиция на българската общественост показа, че за нас е категорично неприемливо (!) това, че без нас се решава съдбата на нашия национално-културен символ – Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак”. В същото време уверяваме Ви, че на нас не ни трябва нещо ново, оставете това, каквото го имаме!
Stimată doamna Președinte, stimați reprezentanți ai Guvernului Republicii Moldova comunitatea bulgară din Republica Moldova face apel către dvs. сu rugăminte să auziți revendicările cetățenilor săi. Noi nu vrem mai multe, vrem doar să ne fie păstrat aceea ce avem acum.
В същото време се обръщам за подкрепа към събратята ни от майка България. Чакаме Вашите гласове с поддръжка към нас, Вашите съплеменници от Бесарабия, които са Ви дали: автора на Манифеста за обявяване независимостта на България, пет пъти министър-председател – Александър Малинов, българския революционер, офицер и военен министър Олимпи Панов (родом от Тараклия), патриарха на българската войска – Данаил Николаев, бащата на българската конница – генерал Иван Колев и др., и др. Уверен съм, че Вашите и нашите гласове в едно единство – правят сила!
Иван Думиника,
доктор на историческите науки,
председател на Научното дружество на българистите в Р Молдова
6 юли 2022 г.,
гр. Тараклия
.
БТА – ТАРАКЛИЯ
https://www.facebook.com/BTATaraklia/posts/pfbid0q7x91Ycut4BzfCRZmapX5vGt2ghjqF2MUKFPujctoiABqVDwZB4bNTBLgdbJN5rHl
РУСЕНСКИЯТ УНИВЕРСИТЕТ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ СЪВМЕСТНИТЕ СИ ДЕЙНОСТИ С ТАРАКЛИЙСКИЯ ДЪРЖАВЕН УНИВЕРСИТЕТ И ЩЕ ПОДПОМАГА БЪЛГАРСКАТА ОБЩНОСТ В ТАРАКЛИЙСКИ РАЙОН НА РЕПУБЛИКА МОЛДОВА
ПОЗИЦИЯ
на Русенския университет „Ангел Кънчев“ относно статута и перспективите за развитие на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“, Р Молдова
Русенският университет е силно ангажиран с подкрепа за ТДУ „Григорий Цамблак“ още от периода на неговото създаване през 1994 г. Преподаватели от университета участват в първия сенат на висшето училище, оказва се непрекъсната методическа помощ за развитието на специалности в ТДУ, за кариерното развитие на преподавателите в ТДУ и за изграждане на неговата материална и информационна база.
Реален и действен израз на подкрепата за ТДУ от страна на Русенския университет е взетото решение от Академичния съвет на университета през 2016 г. за присъединяване на ТДУ като филиал в структурата на русенското висше училище, както и приетата дългосрочна програма и ежегодни планове за развитието на ТДУ. В тях се включва провеждането на лингвистични практики за ученици и студенти и квалификационни курсове за преподаватели по ПМС 103/1993 г., през които от 2016 година насам са преминали повече от 150 представители на българската общност от Тараклийския район. На библиотеката на ТДУ са дарени голям брой книги на български език за нуждите на научната и художествено-творческата дейност. Финансово е осигурено участието на преподаватели от ТДУ в научни конференции на Русенския университет, както и публикуването на техни трудове. Русенски преподаватели участват в журита на традиционната олимпиада по български език в Кишинев, Молдова. През учебната 2020/2021 г. по ПМС 103 на територията на ТДУ започна обучението на първия випуск студенти на Русенския университет по специалността „Бизнес мениджмънт“, като е заявена готовността на университета да предложи обучение и по други специалности в отговор на потребностите на Тараклийския район, напр. „Компютърни науки“, „Земеделска и транспортна техника“ и др.
В действията си академичното ръководство и академичната общност на Русенския университет се ръководят от категоричната убеденост, че Тараклийският държавен университет е обединяващ образователен и културен център на българските общности в Молдова и Украйна и неговото развитие е от жизнено значение за съхраняване на тяхната българска идентичност, традиции и ценности. Ето защо Русенският университет се ангажира с подкрепа не само на академичното развитие на ТДУ, а и с множество инициативи в полза на българската диаспора от Тараклийски район – съвместни културни и спортни събития, етнофестивали, гостувания на фолклорни състави, изложби и др. Тази многообразна дейност Русенският университет провежда в тясно сътрудничество с ръководствата на Община Русе, Русенска област и подкрепящи политически и неправителствени организации, които винаги са засвидетелствали своята безрезервна материална и духовна подкрепа за българската общност на територията на Р Молдова.
Политиката и стратегическите действия на Русенския университет, насочени към развитието на ТДУ и Тараклийския район, се ползват с пълната подкрепа на Министерството на образованието и науката на Р България. Дълбоката загриженост и дългогодишният стремеж на МОН, на МВнР, на Президентството и други държавни институции за съхраняване и просперитет на българските общности в чужбина и респективно в Тараклийския район намират израз в значителна финансова и ресурсна подкрепа, както и в активни действия за запазване и нормативно гарантиране на самостоятелността на тараклийското висше училище.
Свидетелство за това са резултатите от състоялата се на 07.07.2022 г. в Кишинев среща на експертно ниво между представители на Министерството на образованието и науката – Р България и Министерството на образованието и изследванията – Р Молдова, в която взе участие и представител на ръководството на Русенския университет.
На срещата българските и молдовските участници се обединиха около следните позиции:
• Съхраняването на езика, културата и традициите на българската общност в Молдова е неотклонен приоритет за двете приятелски страни.
• От съществена важност за развитието и просперитета на Тараклийския район е високото качество на предоставяното там висше образование, като Русенският университет трябва да продължи реализирането на своята социално отговорна мисия в региона чрез обучението по специалности, съответстващи на неговите потребности.
• Необходимо е в кратки срокове да бъде подготвено и подписано актуализирано Споразумение между българската и молдовската страна в областта на образованието и изследванията, което да замени съществуващото от 2004 г. и да уреди статута и перспективите за развитие на Тараклийския държавен университет в полза на българските общности в Молдова и съседните страни.
Русенският университет „Ангел Кънчев“ се ангажира да бъде активна страна при подготовката на Споразумението и неговия съгласувателен процес, като се ръководи от респекта към каузата на българските общности в чужбина, респективно в Тараклийския регион, за съхраняване на техния език, култура и традиции, кауза, която съвпада напълно с дългосрочната визия на българската държава за безусловна и действена подкрепа на нашите сънародници в близки и далечни краища на глобалния свят.
Ректор на Русенския университет „Ангел Кънчев“
Академик Христо Белоев
11 юли 2022 г.
https://www.facebook.com/207032595983914/posts/5656114051075714/