.
Преподаването на български в чужбина е много важна тема за нашата диаспора.
Доброто взаимодействие между Комисията по политиките за българите извън страната и Министерство на образованието и науката доведе до промяна, която се очаква от години.
По мое предложение бе увеличен бюджетът на МОН с 4 800 000 лв. за 2022 г. – това осигури възможност да се подобрят условията за командироване и да се постигне чувствително увеличение на средствата, които получават преподавателите по български език в неделните училища и университети в чужбина.
За какво става въпрос?
Днес (на 21 юли – бел. ред.) изтича срокът за обществено обсъждане на проект за изменение на Наредбата за дългосрочните командировки в чужбина, чиято цел е да се повиши заплащането на преподавателите по български език в чужбина, така че то да отговаря на настоящата икономическа обстановка и да служи за популяризиране и разширяване на преподаването на българския език по света. Този раздел от наредбата не е променян от повече от 10 години.
Промените засягат командированите преподаватели в държавните средни училища „Д-р Петър Берон“ в гр. Прага и „Христо Ботев“ в гр. Братислава, преподавателите в училища в чужбина, командировани на основание ПМС № 103/1993 г., както и преподавателите в чуждестранни висши училища, командировани на основание ПМС № 44/2019 г.
Предложените промени обхващат повишаване на предоставяните на средства за:
– пътни разходи при командироване;
– наем на жилище;
– актуализиране на размера на командировъчните пари във валута;
– подобряване на социално-здравните условия на командированите при престоя им в чужбина.
Следва Министерски съвет да одобри постановлението на свое заседание.
Всяка промяна изисква време и усилия.
Фейсбук
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Г-жа Цонева е председател на парламентарната Комисия по политиките за българите извън страната.
.