Райна Манджукова бе назначена със заповед на министъра на външните работи за председател на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), която до неотдавна се наричаше Държавна агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) и беше към Министерски съвет, а сега е към Министерството на външните работи.
Г-жа Манджукова вече се срещна с екипа на агенцията в края на миналата работна седмица. Като основни насоки на работа на ИАБЧ тя очерта изчистването на имиджа на агенцията, връщане към широкия спектър дейности, тясно сътрудничество с всички видове български организации зад граница.
Тя бе председател на Държавната агенция за българите в чужбина в периода от 12 август 2009 г. до 2006 май 2010 г., когато бе уволнена по времето на първия кабинет Борисов, като при уволнението й не бяха дадени ясни мотиви, но то бе свързано с конфликт с високопоставена фигура от ГЕРБ и бе одобрено от тогавашния министър без портфейл, покойния вече проф. Божидар Димитров.
Райна Манджукова e бесарабска българка. Родена е в българското село Кайраклия (днес Лошчиновка) в украинската част на Бесарабия. През 1988 г. става студент в Държавния педагогически институт в гр. Измаил, Украйна. За пръв път идва в България, където по-късно създава семейство, с танцов състав за народни танци. През 1989 г. продължава образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“, където завършва „Български език и литература“ и „Руски език“. След завършването си работи в Държавната агенция за българите в чужбина, до 2007 г., когато напуска, за да създаде първото телевизионно предаване за българите в чужбина – „Облаче ле бяло“ по ТВ СКАТ, на което е дългогодишен водещ.
Като председател на ДАБЧ Манджукова полага усилия за по-добра координация на държавната политика към българските общности зад граница. Работи за развитието на българските училища и медии зад граница, съучредител е на Асоциацията на българските училища в чужбина. През 2016 г., заедно с други бесарабски българи, участва в учредяването на Центъра на бесарабските българи в България, член е на Управителния съвет на тази НПО.
Автор е на публицистичния сборник „Кръстопътища български“ (2009). Съавтор, заедно с историка проф. Пламен Павлов (който също бе председател на ДАБЧ), на „История на България – енциклопедия за малки и пораснали деца“ (2011). Съставител и редактор на поетичните сборници „В мрака на предчувствията“ (2001) и „Черни мисли, бели магии“ (2011) на Пламен Павлов, „По Диогенски“ (2005) на Лили Спасова и „Песента на кукувицата“ (2010) на Софи Мале и Афродита Стерио. Нейни стихове и публицистика са публикувани в периодичния печат.
Ето какво написа самата тя на страницата си във Фейсбук:
„Скъпи приятели и съмишленици!
Искрено Ви благодаря за поздравленията и пожеланията. Повечето от Вас сте наясно, че приех поканата да оглавя (отново!) Агенцията за българите в чужбина, защото не е спирало да ме боли сърцето и душата за нея, за българите в чужбина, за всичко, което се случва в тази област на политиката и обществените отношения.
Но това начало е различно.
Ако пред 2009-а, когато застанах начело на ДАБЧ, личната ми цел беше да задържа и доразвия образа, създаден от Георги Данаилов, Вера Мутафчиева, Гиньо Ганев (да-да!) и, разбира се Пламен Павлов, то сега, след като последните години тази институция бе опозорена и срината, задачата ми е да я върна на достойното й място в политическия и обществения живот на България.
За целта, обаче, освен екипа, на който много разчитам, ми е нужна и помощта на всички Вас.
Всички, с които се познаваме десетилетия.
Всички, които в коментарите пишете, че това е моето място и че аз съм за това място.
Всички, които приемате българите в чужбина като част от България.
И първото, което можете да направите за това, е да последвате и поканите последователи за новата ни страница. Засега тук, във ФБ, където още от понеделник ще споделяме с Вас всяка наша стъпка.
Благодаря предварително!
https://www.facebook.com/ExecutiveAgencyForBulgariansAbroad“
Желаем искрено успех на Райна Манджукова в нейната работа като председател на Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Поздравления и попътен вятър!
.