.
В края на речта ми, произнесена по времето на Извънредното събрание на българите на Република Молдова (от 6 юли 2022 г.), прозвучаха следните думи: „Нашият и вашият глас заедно правят сила”. И ето, днес можем да бъдем сигурни, че нашите гласове не останаха като „гласове на викащите в пустинята”. Днес, на заседанието на Правителството на Република Молдова, бе решено да се изключи Тараклийският държавен университет „Григорий Цамблак” от списъка на университетите, които трябваше да бъдат ликвидирани чрез поглъщането им от други големи кишиневски университети (Проект на Правителството на Република Молдова – вж. ТУК.)
Ние, българите, показахме за пореден път, че само заедно можем да защитим правата си. Днес всички защитихме едно от нашите национални културни средища – Тараклийския държавен университет. Това трябва да стане като ярък пример, как в бъдеще с един порив, използвайки потенциала на общността, трябва да се борим за истината. Днес тази истина беше на наша страна. Но не трябва да спираме дотук, Тараклийският държавен университет трябва да стане още по-силен и привлекателен за студентите. Надяваме се, че в най-скоро време Република Молдова и Република България, чрез преговори и след публични консултации с българската общественост в Молдова, ще стигнат до ново междуправителствено споразумение относно Тараклийския университет.
Благодарим на всички, които от първия ден се включиха в борбата за запазването на това висше учебно заведение в Тараклийския район, сред които са: администрациите на Тараклийският район и на населени места от района, обществените и културни организации на българите от Република Молдова, Украйна и България, преподавателският състав и студенти (настоящи и бивши) на ТДУ, Посолството на Република България в Република Молдова, министър-председателят в оставка Кирил Петков (който е имал телефонен разговор с президента на Молдова по въпроса), Антоанета Цонева, председател на Комисията по политиките за българите извън страната, Правителството на Република България и неговите структури: Министерството на образованието и науката (и на министъра акад. Николай Денков, който е водил телефонен разговор със своя молдовски колега), Министерството на външните работи, Народното събрание на България, депутатът Костадин Костадинов („Възраждане”), български депутати в Европейските структури, депутатът Ангел Джамбазки, Русенският университет „Ангел Кънчев”,
Дружеството за приятелство и културни връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец”, Асоциацията на българите по света и всички хора с добро сърце. Специални благодарности изпращаме на Президента на България г-н Румен Радев, който се отзова на призива, изпратен от Извънредното събрание на българите на Република Молдова (от 6 юли) и вече на следващия ден проведе телефонен разговор с Президента на Република Молдова. Благодарим и на Президента ни – г-жа Мая Санду, а също така и на представителите на Правителството на Република Молдова и Министерството на образованието и изследванията, а и редица депутати от Парламента, които чуха и приеха нашите стремежи, молбата на гражданите на държавата, която е наш общ дом.
Моля да ме извините, ако някого съм изпуснал днес, но уверявам Ви, че Историята никого няма да забрави…
.
Иван Думиника,
доктор на историческите науки,
председател на Научното дружество българистите на Р Молдова,
упълномощен представител на Извънредното събрание на българите на Р Молдова
.