.
„Оставете университета ни на мира!“: студентите на Тараклийския университет с призив към образователното министерство на Република Молдова
Протест срещу ликвидирането на Тараклийския университет се проведе на 1 юли пред сградата на ВУЗ-а. В акцията участваха бивши и настоящи студенти, педагози, обществени дейци. С лозунги на български и румънски език „Искаме да учим роден език вкъщи“, „Тараклийският университет е наш университет“ те призоваха да се спре реформата, която ще доведе до „поглъщането“ на местно висше училище от друга образователна институция.
Студентите са единни в това, че университетът в Тараклия е шанс на стотици младежи да учат в родното си място, да пазят българското и остават в Молдова, да имат възможността да се обучават както на държавния език – румънски, така и на родния си – български език. Протестиращите смятат, че обединяването на университета с друго учебно заведение ще приведе до липсата на достъп към висше образование на голямо количество деца, живеещи в градовете и селата на района, защото не всички могат да учат в столицата или зад граница, от финансова гледна точка.
Преди дни педагогическият състав на Университета се обърна към властите на републиката с писмо, в което изразява своята загриженост за създалата се ситуация, във връзка с предстоящата модернизация на системата за висше образование на Република Молдова, а именно: предложението на Министерството на образованието за сливане на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ (ТДУ) с Кишиневския педагогическия университет „Йон Крянга“.
„Уважаеми президент, министър-председател, министър на образованието, молим Ви да запазите този уникален университет в системата на висшето образование на Молдова като независима образователна институция, със статута, посочен в Споразумение № 25 от 30.09.2004 г. между правителствата на Молдова и България за оказване на помощ на ТДУ “, се казва в писмото на учителите и администрацията на ВУЗ-а.
На 27 юни Министерството на образованието и науката на Молдова обяви предстоящата реформа в областта на висшето образование в Молдова. Големите университети ще погълнат малките.
.
Ирина Богоева, БТА
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Ръководството на Тараклийския университет инициира петиция под надслов „СПАСЕМ ТАРАКЛИЙСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ОТ ЗАКРЫТИЯ/ДА СПАСИМ ТАРАКЛИЙСКИ ДЪРЖАВЕН УНИВЕРСИТЕТ ОТ ЛИКВИДИРАНЕ“.
Текст на петицията:
Министерството образованието и науката на Република Молдова наскоро обяви, че „в рамките на предстоящата реформа на висшето образование ще бъде ликвидиран Тараклийският държавен университет „Григорий Цамблак“ чрез поглъщането му от Държавния педагогически университет „Йон Крянга“, Кишинев. По този начин се прекратява дейността на единствения университет извън границите на България, имащ българска образователна специфика, който играе съществена роля за запазването и популяризирането на традиционно приятелски молдовско-български отношения. В тази връзка ръководството на район Тараклия, където повече от 70% от населението са етнически българи, се обявява против ликвидирането на Тараклийския държавен университет (ТДУ) и инициира подписка (петиция) за запазването на университета и неговата самостоятелност.
Необходимостта от запазване на нашия университет се дължи на следните причини:
I. ТДУ е уникален университет в Молдова.
1. ТДУ е създаден по инициатива на президентите на Молдова и България през 2004 година. Между Молдова и България действа междуправителствено споразумение за подкрепа на Тараклийския държавен университета „Гр. Цамблак“, сключено на 30 септември 2004 година.
3. ТДУ е единственият университет в Молдова, който плаща на студентите си две стипендии: българска и молдовска.
4. ТДУ е единственият български университет сред българските общности в света извън България.
II. Заплаха за запазването и развитието на българското национално малцинство в Молдова.
1. ТДУ е университет на българското национално малцинство в Молдова и ликвидирането му е удар по националната самобитност на българите в Молдова, пряко накърняване на правата им.
2. ТДУ е научен българистичен център в Молдова. Университетът изследва българската история, организира провеждане на кръгли маси, конференции, включително и международни такива, издава научни книги и списания.
3. ТДУ е културен център на българите в Молдова. Университетът изследва, подкрепя и развива българската култура, организира празнуването на повечето български празници, има собствен състав, хор, музей.
4. ТДУ подготвя специалисти по български език, история и музика.
Петицията може да бъде подкрепена ТУК.
.