.
Скулптурен портрет на Христо Ботев, създаден през 1964 г. от акад. Григорий Данилович Ястребенецкий от Санкт-Петербург, ще бъде дарена на Калофер, за 175-ата годишнина от рождението на великия поет-революционер. Дарението се извършва според завещанието на покойния вече автор на творбата.
.
Една истинска приятелска история ме свърза трайно с това красиво събитие в навечерието на 175-та годишнина от рождението на великия поет-революционер Христо Ботев.
През юни 2022 г. по електронната поща капитан I ранг от запаса, доктор на историческите науки, Валентин Георгиевич Смирнов, директор на Руския държавен архив на Военноморския флот в Санкт-Петербург, ми изпрати статията „Скулптура на Христо Ботев планират да подарят на България”. Статията е публикувана във в. „Санкт-Петербургски ведомости” (бр. 110 / 21 юни 2022 г.), под заглавие „Завещанието на скулптура”.
Авторът на статията, Сергей Евгениевич Глезеров, в интервю с подполковник от запаса Юрий Михайлович Лебедев, военен преводач и писател, председател на центъра „Примирение” (1995-2025), който е поддържал близки творчески отношения със скулптора Григорий Ястребенецкий, дава публичност на авторското завещание. През есента на 2021 г. Юрий Лебедев е беседвал със забележителния скулптор Ястребеницкий, който споделя пред него:
„Имам интересен и много скъп за мене скулптурен портрет на Христо Ботев, който съм направил през 60-те години на миналия век. Искам да подаря тази моя работа на българите”.
Григорий Ястребенецкий завършва работата над скулптурния портрет на българския поет-революционер Христо Ботев на 1 април 1964 г. (Архивен фонд на Санкт-Петербург. ЦГАКФФД СПб. Фотодокумент Ар 175958. Автор на снимката: Василий Гаврилович Федосеев.)
Академик Григорий Ястребеницкий е починал на 18 март 2022 г. и не можа лично да направи дарението. Завещанието му се поддържа от негови наследници и приятели, бивши ученици и докторанти, колеги, художници, скулптори, почитатели и др.
Статията „Завещанието на скулптура” много ме трогна и аз помолих моя стар приятел, капитан I ранг от запаса Валентин Смирнов, да ме свърже с подполковник от запаса Юрий Лебедев, с когото вече няколко месеца плодотворно си кореспондираме и обменяме мнения как най-добре да се реализира завещанието на акад. Григорий Ястребенецкий.
Двамата заедно с Юрий Лебедев се обърнахме към кмета на гр. Калофер, г-н Румен Василев Стоянов, и към г-н Боян Ботйов – председател на Общонародната фондация „Христо Ботйов“, които приеха радушно предложението за дарение на град Калофер бюста на Христо Ботев от акад. Григорий Ястребеницкий.
Кореспондираме също и с д-р Анатолий Викторович Щелкунов, почетен гражданин на Варна, бивш генерален консул на РФ в морската столица, който ни даде ценни препоръки за практическите логистически и дипломатически стъпки, които трябва да се предприемат за успешно реализиране на благородната мисия.
Предстои делова среща в родния град на поета-революционер, за обсъждане на конкретни действия за реализиране на дарението, мястото за поставяне на бюста, логистиката по доставянето, други организационни, протоколни и церемониални въпроси.
Красивата скулптура на Христо Ботев, от 1964 година насам, повече от половин век, очаква родния град на великия поет-революционер. Известно е, че паметниците не живеят отделно от града, защото скулптурата и любовта са единни. Какво знаем за акад. Григорий Данилович Ястребенецкий, сътворил с огромна любов скулптурния портрет на Христо Ботев?
За него могат да се напишат книги, да се направят филми и пак няма да се каже всичко. С основание често в печата го наричат скулптор-легенда, един от онези велики световни майстори, които със своето изкуство съединяват столетията.
Започва да рисува от тригодишна възраст. Участник е във Великата отечествена война (1941-1945 г.), повече от 1/3 от неговите работи са посветени на нея.
Проф. Григорий Данилович Ястребенецкий е удостоен с почетното звание „Народен художник на Русия”, Заслужил деятел на културата на Полша, Почетен доктор в Алеята на славата в СПбГУП, Академик на Руската художествена академия. Той е участник в над 200 изложби на негови творби, автор е на 64 паметника, поставени в Русия, Германия, Казахстан и Узбекистан, както и на над 500 скулптурни портрета и мемориални плочи.
Героите на произведенията на Григорий Ястребеницкий са около 300 художници, артисти, писатели, композитори, държавници и политически дейци. Особено място в неговото творчество заема темата за Великата Отечествена война (1941-1945). Ръководил е на творческата работилница на скулпторите на Руската художествена академия.
Произведения на скулптура Григорий Ястребенецкий се намират в над 40 руски музея: в Държавната Третяковска галерия, Министерството на културата, Съюза на художниците, Руската художествена академия, в частни колекции в Германия, Великобритания, Финландия, Швеция, САЩ.
Акад. Григорий Ястребенецкий е награждаван с много ордени, носител е на престижни национални и чуждестранни отличия и звания. Има издадени пет книги, в които разкрива тайните на майстора скулптор: „Кое-что из опыта” (2009), „Теплые осколки” (2009), „Нас осталось мало” (2011), „Интервью автора с самим собой” (2005), „Такая долгая жизнь. Записки скульптора” (2018).
Вместо заключение – един твърде интересен факт, който убедително показва изключително силното уважение на Григорий Ястребенецкий към скулптурата на Христо Ботев – снимка на автора и авторското творение са поставени на видно място на задната корица на книгата „Интервью автора с самим собой” (2005).
Предстоят вълнуващи преживявания във връзка с дарението на Калофер скулптурата на Христо Ботев от 1964 г. на акад. Григорий Данилович Ястребенецкий, по случай 175-ата годишнина от рождението на великия поет-революционер!
.
Кап. I ранг о.р., проф., д-р на психологическите науки, инж. Илия Пеев
.