Текстът е за тези*, които са си задавали въпроса – кой е виновникът за днешното ни положение?
Често възникват спорове, кое да направим първо – да сменим ситемата или да променим хората?
Чул съм хиляди отговори, но тезите на спорещите са разделени почти поравно. За едните системата ни е виновна и нея първо трябва да променим. За другите – виновни са самите хора.
И сред двете групи спорещи има умни българи, които достойно защитават тезите си. Така например, огорченият от развитието на ситуацията у нас проф. Янко Н. Янков, обявен от Amnesty International за Политзатворник №1 на комунизма в България, в едно свое интервю от 2010 г. възкликна:
„Законите можем да препишем. След влизането ни в ЕС прокурори и съдии можем да поканим от там. Дори и политици можем да си внесем и изберем от Европа. Но как да си набавим Народ?!“
От друга страна, аз помня един стар виц от времето на социализма, когато английските полицаи още ходеха невъоръжени и бяха пример в Европа.
Миряни срещнали свещеник на пътя и го попитали:
– Отче, има ли в небесния рай автомобили?
Свещеникът отговорил:
– О да, там всички коли са само немски. И другите народи също добре се представят – готвачите са французи, любовниците са италианци, полицаите са англичани. А организацията е швейцарска.
Но пък в ада е страшно – защото там колите са френски, полицаят е немец, англичанинът е готвач, а швейцарецът е любовник. И цялата организация е дело на италианец.
Може ли някой да възрази на поуката от вица – че всичко зависи от системата и че едни и същи хора на едно място могат да сътворят РАЙ, а на друго АД?
Дълго време аз защитавах именно тази теза – че причината за положението ни е в статуквото.
Та нали виждам нашенци, когато заминат в чужбина, колко по-примерни стават! А, от друга страна, знаем за немци, които като дойдат у нас нарушават приличие и норми, знаейки, че ще им се размине.
Всъщност въпросът КОЙ е виновен първо, много прилича на казуса за кокошката и яйцето и кое от тях е първото.
Въпросът с яйцето и кокошката е известен като философска дилема и логически парадокс през вековете. Той е присъствал в научните трудове на древните гърци. На базата на това, че детето не може да дойде на бял свят без родител, първи Аристотел достигнал до крайно заключение – в началото се е появила кокошката.
Изминават и учените от ХХ век застанаха на друго мнение, защото смятаха, че яйцето като начин на размножаване се е появило много по-рано от кокошките. Според научни твърдения, птиците се явяват потомци на динозаврите, които са се размножавали с яйца много преди появата на кокошките. Така в някакъв момент се е появило яйце, от което се е излюпила първата кокошка.
И едва преди няколко години бе установено, че в структурата на черупката на яйцата се съдържа протеин, който може да се открие само и единствено в кокошите яйчници, следователно кокошката е произлязла преди яйцето.
Въпросният протеин, който учените наричат „овокледидин-17“ или „OC-17“, се явява като катализатор, ускоряващ развитието на черупката. Ето защо изследователите смятат, че яйцето може да се образува само и единствено с помощта на „OC-17“, който се съдържа в яйчниците на кокошката.
Както стана и при учените, настъпи време и аз да се поправя.
Опитът ми доказа, че няма как една система да се въведе, без да се променят хората. Човекът е този, който създава системата. Той е и този, който я приема. Не желаят ли хората смяна на статуквото, не е възможна нова система. Една част от населението добре се ползва от сегашното положение, друга – вероятно по-голямата част, се страхува от новото. А тези, които заявяват, че искат промяна, но не правят нищо или чакат някой друг да го направи вместо тях, са ограничени или бездуховни.
Начини за смяна на системата има**. Единствено остава хората да се променят. А това е най-трудното. Защото поговорката гласи, че можеш да заведеш коня до реката, но не можеш да го накараш да пие от нея***.
П. Стаматов
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
* Сред тези хора са и Николай Неделчев от Торонто и Стоян Ковачев от Чикаго. С този текст признавам пред тях, че практиката доказа, че не съм бил прав да прехвърлям основната вина върху системата.
** Един безопасен начин за промяна на статуквото, при това не изискващ много време и средства, съм посочил тук – линк: www.eurochicago.com/2022/08/nns/
*** Конят, за разлика от хората, които могат да не пожелаят да пият и от глупав инат, би пил само ако е жаден или знае, че го чака дълъг път. Но незнанието не бива да е оправдание за хората на ХХI век, когато всеки има възможност да се самообразова.
.