.
Еврочикаго ще се постарае да събере опита на различни хора, с различни специалности, в една рубрика с общо заглавие „Съвети на…“. На мястото на трите точки в заглавието, ще бъде поставено името на този, към когото сме се обърнали, или той сам ни е предложил своите съвети. За да не бъдем упрекнати, че търсим избрани внушения, предварително заявяваме, че съветите са без претенции за непогрешимост и изчерпателност. Вярваме в доказаната интелигентност на читателите на нашия сайт и, че те ще намерят и използват точно тази част от предложенията, които са най-подходящи за тях и живота им. От лекарството до отровата – разликата е в дозата.
.
Айнур Генч живее във Варна. Запознах се с нея на една онлайн беседа. Тя е майка на две момичета, фризьор и преподавател по фризьорство. В беседата тя впечатли с изказването си. И не само със съдържанието на казаното, но и с тона, и тембъра си. Това стана основната причина да се обърна към нея по телефона и да я попитам дали професионално се е занимавала с ораторство. Помолих я да сподели съветите си как да се изказваме така, че да ни разберат и запомнят.
Ето кратичките напътствия, които тя ми продиктува, и смятам, че си заслужава именно с тях да започнем новата ни рубрика.
Добрият оратор първо опознава публиката – възраст, настроение, външен вид.
Говори ясно, с равен тон, без паразити в речта.
Владее езика на тялото, а когато е слухово – тембъра на гласа.
Не яде, не пие по време на риториката.
Винаги е с лице към аудиторията във вертикална позиция.
Владее публиката.
Необходимо е да е обаятелен, достъпен.
А за добра беседа правилата са малко различни: там се допуска седнало положение в неформална позиция. Задават се въпроси, след всяка разгледана тема.
За провеждането на диспут също има различни изисквания – като например умелото водене на опонента в посока, която желаем, с цел оборване на неговата теза, чрез въпроси. В диспута има теза и антитеза и е необходимо да се докажат без скандал. Следователно има овладяване на емоцията.
Опонента се гледа право в очите, както и при разговора, за разлика от беседата или лекцията.
При всички форми на общуване, обединяващо звено е проявата на уважение към присъстващите, независимо дали са наблюдатели или участници.
.