Президентът на Р Молдова е издал Декрет за регистрация на официалните символи – герб, флаг и химн на гр. Твардица, Тараклийски район, в Общия държавен гербовник на страната – съобщи пресслужбата на Научното дружество на българистите в Р Молдова.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
ГРАД ТВЪРДИЦА (РЕПУБЛИКА МОЛДОВА)
ОФИЦИАЛНО ПОЛУЧИ СВОИ ГЕРБ, ФЛАГ И ХИМН
Президентът на Република Молдова издаде (на 18 юли 2022 г.) Декрет за регистрация на официалните символи (герб, флаг и химн) на град Твардица, Тараклийски район, в Общия държавен гербовник. Указът бе публикуван в поредния брой на „Monitorul Oficial” („Официален Монитор”, № 221-229) и влезе в сила на 22 юли 2022 г.
Авторите на герба и знамето са известни специалисти в областта на историята и хералдиката: главен държавен хералдист, доктор по история Силвиу Андриеш-Табак и доктор на историческите науки Иван Думиника (двамата са членове на Национална комисия по хералдика към Президента на Република Молдова). Художник е Андрей Гайдашенко.
Съгласно същия президентски Указ, бе регистриран и официален химн на града – „Твърдица моя” (автор Георги Димов).
ГЕРБЪТ на Твардица съдържа бял/сребрист, червен и зелен цветове, които показват кръвната връзка на жителите на Твардица от Република Молдова с техните съплеменници от Твърдица (Сливенска област, Република България). Лъвът е основният български държавен хералдически символ, който символизира духовната връзка с българския народ като цяло. На герба на Твардица присъства леопардоподобен лъв, който повтаря образа на лъва от герба на българските колонии в южната част на Бесарабия в миналото. Движението на лъва символизира пътя на преселниците от българската Твърдица, от запад на изток (от България към Бесарабия).
Щитът на герба е увенчан със сребърна корона с три кули, която е необходим елемент на молдовските градски гербове, като символ на факта, че Бесарабия е била част от Молдовското княжество в миналото.
Гербът и знамето изобразяват стилизирана крепост (бяла/сребриста). Този елемент разкрива името на града – Твардица – от „твърд“. Това име идва и от факта, че в околностите на българската Твърдица някога е имало крепост, която е пазела прохода от османците. В съвременния период тази стилизирана крепост символизира силата на българския дух и съхраняването на културата през годините на престоя на твардичани в Бесарабия. Всички пет етапа от историята на Твардица символизират 5 кули на крепостта (български период, царски, румънски, съветски и независима Република Молдова).
Стилизираното грозде, което присъства на герба, и знамето в централната им част, символизира основния земеделски занаят на твардичаните – лозарството и винарството. Самата крепост напомня и традиционен български съд (бъклица), в която се наливат напитки, тоест тук се обяснява, че жителите на Твардица са известни не само с винопроизводството, но и с коняци и други напитки.
ФЛАГ. Присъствието на преобладаващия зелен цвят върху знамето на града символизира плодородната земя на Твардица. Зеленият цвят символизира и трудолюбието на жителите на твардичаните, гостоприемството, учтивостта и приятелството (в нашия случай със съседните етнически групи от околните села, а някои от тях живеят и в самия град – гагаузи, украинци, молдовци и т.н.). Зеленият цвят символизира и църквата „Св. Преподобна Параскева”, която не е затваряна от 1842 г. и е паметник на архитектурата от национално значение. В Православната църква е обичайно в деня, когато се почитат светци и преподобни, свещениците да обличат зелени богослужебни одежди. По тази причина църквата в Твардица е украсена отвън със зелено, тъй като това е цветът на светци и светици като Параскева. Духовната крепост и привързаност към православната вяра на твардичаните се символизира и от 13 гроздови зърна на самата чепка – Христос и неговите 12 апостоли.
Източник: Пресслужба на Научното дружество на българистите в Р Молдова
.